×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

«ده بالا» در چنبره زباله‌ها/ گردشگران خود را ملزم به حفاظت از محیط زیست نمی‌دانند

اگر برای تفریح به منطقه ده بالا کرمان رفته باشید در مسیر رودخانه حجم بسیار زیادی از زباله ها را در مسیر این رود شاهد خواهید بود و بنا به گفته بخشدار بخش مرکزی کرمان از طریق دهیاری های منطقه خدمات رسانی لازم را انجام داده می شود اما در این زمینه می طلبد که مردم نیز همکاری کنند.

 

 

 

به گزارش راه آرمان؛ «ده بالا»، روستایی در ده کیلومتری بخش مرکزی شهرستان کرمان قرار گرفته است. این روستا منطقه خوش آب و هوایی است که اغلب مردم برای تفریح پایان هفته به این روستا می روند تا از طبیعت زیبای آن استفاده کنند. آنچه که زیبایی«ده بالا» را دو چندان کرده است وجود چنارهای زیبای این منطقه است.

آنچه که حائز اهمیت است و باید از سوی شهروندان مد نظر قرار گیرد حفاظت از این ظرفیت و زیبایی خدادادی است؛ اما آنچه که با حضور در این منطقه شاهد بودیم، وجود زباله های بسیار زیاد و البته غیر قابل بازگشت به طبیعت در مسیر رودخانه ده بالا است. مسئله ای که علاوه بر تخریب محیط زیست، عدم فرهنگسازی در سطح جامعه برای حفظ محیط زیست و ظرفیت خدادادی را نشان می دهد.

جمع آوری زباله های مسیر رود ده بالا توسط دهیاری های دو روز در هفته

محسن نوری در گفتگو با راه آرمان؛ در خصوص علل وجود زباله در مسیر رودخانه روستا «ده بالا» گفت: در این راستا دهیاری های منطقه در داخل و خارج از محدوده طرح خدمات رسانی را انجام می دهند و با دهیاری های منطقه هماهنگ شده تا مسیری را که مردم از آن استفاده می کنند، هر چند وقت یک بار پاکسازی شود.

بخشدار بخش مرکزی کرمان ادامه داد: زباله هایی که شهروندان در داخل نایلون و یا سطل زباله قرار می دهند طبق برنامه، دو روز در هفته توسط دهیاری هایی که خارج از محدوده شان است، در راستای پاکیزگی و نظاقت محیط زیست جمع آوری می شود؛ اما این اقدامات پاسخگو نیست.

وی با بیان اینکه منطقه ده بالا در نزدیکی شهر کرمان قرار دارد و مردم از این روستا برای تفریح بسیار زیاد استفاده می کنند، عنوان کرد: متأسفانه شهروندانی که در این منطقه حضور پیدا می کنند، نکات حفاظت و پاکیزگی محیط زیست را رعایت نمی کنند و بعضا زباله ها را در مسیر آب و جاهایی که نشسته اند، می گذارند و در محدوده رها می کنند.

شهروندان زباله ها را در نایلون قرار دهند

نوری با تأکید بر اینکه شهروندان می توانند زباله ها را در نایلون بگذارند و در جایی قرار دهند که نزدیک به محل جمع آوری زباله باشد، ابراز کرد: با این شرایط دهیاری ها راحت تر می توانند زباله ها را جمع آوری کنند؛ اما مردم این مهم را رعایت نمی کنند.

بخشدار بخش مرکزی کرمان اظهار کرد: هر دو ماه و یا هر ماه برنامه پاکسازی محیط را داریم که آخرین مورد مربوط به یک ماه گذشته است که برنامه ای با حضور فرماندار، سازمان های مردم نهاد، دستگاه های مربوطه و دهیاری ها و شوراها به صورت مشارکتی انجام و مسیر به طور کامل پاکسازی شد.

وی ضمن ابراز تأسف از عدم رعایت این مهم توسط شهروندان و عدم فرهنگسازی این مسئله بیان کرد: ما به میزان ظرفیتی که در اختیار داریم از طریق دهیاری های منطقه خدمات رسانی لازم را انجام می دهیم؛ اما در این زمینه می طلبد که مردم نیز همراهی و همکاری کنند.

فرهنگسازی کاهش آلایندگی توسط دهیاری و شوراها در فضای مجازی

نوری افزود: درست است که این منطقه از محدوده قانونی شهر خارج است، اما چون در حریم شهر قرار دارد و مردم شهر کرمان از این ظرفیت استفاده می کنند، می طلبد که شهرداری نیز در این راستا کمک کند.

بخشدار بخش مرکزی کرمان  در خصوص اقدمات انجام شده در راستای فرهنگسازی حفظ و پاکیزگی محیط زیست گفت: اطلاع رسانی عمومی در فضای مجازی توسط دهیاری ها و شوراها به صورت پیوسته به منظور پیشگیری از آلایندگی محیط زیست و جمع آوری زباله ها در حال انجام است.

وی ادامه داد: تهیه تعدادی سطل زباله را مد نظر داریم تا در مسیر های مختلف قرار دهیم، همچنین استفاده از تابلوهایی در زمینه حفاظت و پاکیزگی محیط زیست در برنامه های خود داریم که در این خصوص باید با هماهنگی شهرداری اقدام کنیم.

ضرورت تأمین اعتبار جهت تهیه سطل زباله در مسیر رودخانه ده بالا

نوری بیان کرد: به منظور تهیه سطل زباله باید تأمین اعتبار صورت گیرد و با توجه به اینکه مسیر رودخانه ده بالا خارج از محدوده روستاها است ما باید از محل اعتبارات فاقد شورا و دهیاری ها که در اختیار فرمانداری است استفاده کنیم که فرمانداری نیز چنین اعتباراتی را در اختیار مرکز بهداشت شهرستان قرار می دهد.

بخشدار بخش مرکزی کرمان با اشاره به تهیه ۱۰ الی ۱۵ سطل زباله برای منطقه کوهپایه در سال گذشته عنوان کرد: در سال جاری نیز این پیشنهاد را داده ایم که تأمین اعتبار شود تا در اختیار مرکز بهداشت قرار گیرد و مرکز بهداشت شهرستان از محل این اعتبار سطل های زباله را خریداری کند تا آنها را در مسیر رودخانه قرار دهیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: درست است که برای حفاظت و پاکیزگی محیط زیست منطقه مسیر رود روستای ده بالا، شهرداری متولی کار و خدمات رسانی نیست؛ اما این منطقه داخل حریم شهر و خارج از محدوده روستاها است؛ بنابراین به منظور کاهش آلایندگی در منطقه باید اقداماتی به صورت مشارکتی و همکاری از سوی بخشداری و شهرداری انجام شود و ما در این زمینه توقع داریم.

اعلام امادگی شهرداری جهت مشارکت در طرح های حفاظت محیط زیست

علی عسگری در گفتگو با راه آرمان؛ در این خصوص گفت: شهرداری با وجود آنکه وظیفه ای در این حیطه ندارد؛ اما در قالب طرح های مشارکتی حاضر است در این راستا با حضور بخشداری و برخی از سازمان های مردم نهاد، همکاری و کمک کند.

شهردار منطقه چهار کرمان با تأکید بر اینکه مشتاق انجام فعالیت های زیست محیطی هستیم، تصریح کرد: اما نمی توانیم به صورت متناوب این کار را انجام دهیم چرا که کارهای سطح شهر می ماند و مشکلات شهر زیاد می شود ولی در اینگونه طرح ها می توانیم کمک و مشارکت داشته باشیم.

انتهای پیام/م

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false