آزاده دوران دفاع مقدس گفت: آزادگان کشورمان به لطف خداوند در طول اسارت خود افتخارها آفریدند و با مقاومت از رهبر، امام، کشور، نظام و وطن خود دفاع کردند و هیچ گاه تسلیم خواسته های دشمن نشدند و این افتخاری بود که دوست و دشمن به آن اذعان داشتند.

به گزارش راه آرمان؛ سردار محمدرضا حسنی سعدی آزاده دوران دفاع مقدس است که در مهرماه ۱۳۳۸ در روستای سعدی به دنیا آمده است.

وی در مرحله اول عملیات بیت المقدس در سال ۶۲ از ناحیه سینه مجروح و اسیر می شود.

محمدرضا حسنی سعدی  در گفتگو با خبرنگار راه آرمان ضمن گرامیداشت ۲۶ مردادماه سالروز بازگشت آزادگان به کشور اظهار داشت: جهاد و دفاع برای مجاهد و رزمنده دوران دفاع مقدس چند حالت دارد که اسارات یکی از این حالت ها محسوب می شود.

وی گفت: در دوران دفاع مقدس تعداد زیادی از رزمندگان ما در چند نوبت داوطلب و غیر داوطلب به جبهه رفتند و جهاد کردند و ۴۲ هزار نفر از این رزمندگان به اسارت دشمن در آمدند که حدود ۵ هزار نفر در اثر آثار شکنجه های اسارت به شهادت رسیدند .

آزاده دوران دفاع مقدس خاطر نشان کرد: ۸۰ درصد از این اسرا در حالت مجروحیت به اسارت دشمن در آمدند و سر لشکر شهید حسین لشگری اولین خلبان ارتش جمهوری اسلامی به مدت ۱۸سال اسیر عراقی‌ها بود که پس از آزادی بر اثر جراحت‌های اسارت به درجه رفیع شهادت شهید نائل شد.

حسنی سعدی افزود: ۸۱ نفر از آزادگان کشور بیش از ۱۰ سال اسارت را تحمل کردند و استان کرمان یک هزار و ۲۸۴ نفر آزاده دارد .

وی ادامه داد: ۷۲ هزار و ۱۱۳ نفر از نیروهای بعثی عراقی نیز به اسارت ایران درآمدند که ۱۵ درصد از این ها پناهنده و حاضر به بازگشت به کشور خود نشدند و ۷ هزار و ۵۰۰ نفر از آن ها رسما با صلیب سرخ مصاحبه کردند که حاضر به بازگشت به عراق نیستند.

حسنی سعدی تشریح کرد: اسرای ایرانی  در ۲۱ اردوگاه در عراق به سر می بردند و بدترین شرایط مربوط به اردوگاه های اسرای مفقودین بود که هنوز توسط صلیب سرخ ثبت نام نشده بودند و دشمن بسیار وحشیانه با آن ها برخورد می کرد ولی به لطف خداوند همه این ها آزاد شدند.

آزاده دوران دفاع مقدس بیان کرد: آزادگان کشورمان به لطف خداوند در طول اسارت خود افتخارها آفریدند و با مقاومت از رهبر، امام، کشور، نظام و وطن خود دفاع کردند و هیچ گاه تسلیم خواسته های دشمن نشدند و این افتخاری بود که دوست و دشمن به آن اذعان داشتند.

حسنی سعدی عنوان داشت: بنده ۸ سال و ۳ ماه و ۲۰ روز اسارت را تحمل کردم و با لطف خداوند و دعای مردم در تاریخ ۲۹ مرداد سال ۶۹ به کشور بازگشتم و هنوز شیرینی استقبال باشکوه مردم از آزادگان زیر دندانم است.

وی با اشاره به این که انگیزه جبهه رفتن برای همه رزمنده ها دفاع بود، اظهار داشت: اکنون نیز اگر جنگی رخ دهد تمام مردان و جوانان با غیرت ایرانی مطمئنا برای دفاع خواهند رفت، وقتی پای دفاع از کشور، ناموس، شرف و حیثیت در میان باشد حتی جوانانی را که باور نداریم وارد میدان می شوند.

انتهای پیام/ش

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری