×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

در کارگاههای پخت زولبیا چه می گذرد؟

به گزارش “راه آرمان“؛ زولبیا یکی از شیرینی های سنتی ماه رمضان است که سر سفره افطار ما ایرانی ها صرف می شود.

ظاهر این شیرینی شفاف شیشه ای است که نگاه کردن به آن آدمی را به اشتها می آورد، آیا می دانید خوردن این شیرینی پر شیره می تواند سلامتی شما را به مخاطره اندازد؟

متخصصان توصیه می کنند روزه‌داران این شیرینی سنتی و مخصوص ماه مبارک رمضان را کمتر مصرف کنند و حتی از این شیرینی چشم بپوشند و شیرینی‌های طبیعی را جایگزین کنند.

یک کارشناس تغذیه در این رابطه می گوید: «مردم و حتی آنهایی که کاملا سالم هستند و هیچ مشکلی ندارند تا آنجایی که می‌توانند از خوردن زولبیا و بامیه خودداری کنند.»

شاید این سوال برای شما مطرح شود چرا؟ دلیل آن خیلی موجه است زیرا زولیبا در روغن چند بار مصرف شده و سوخته سرخ می شود و همچنین در شیره بسیار شیرین و شکر دار گذاشته می شود که برای قلب و علی الخصوص برای کسانی که مشکل گوارشی دارند بسیار مضر است.

کارشناس تغذیه بیان می دارد: “روزه خود یک درمان است” و «به دلیل فاصله زمانی زیاد بین اولین و آخرین وعده غذایی در ایام روزه داری، گلیکوژن کبد (منبع ذخیره ی قندی) مصرف می‌شود و فرد ولع زیادی برای خوردن شیرینی پیدا می کند و متاسفانه به دلیل باور غلطی که در جامعه وجود دارد، افراد در مصرف زولبیا و بامیه که مملو از قندهای تصفیه شده و چربی‌های اشباع هستند و ممکن است در اثر جوشیدن، مواد سمی در آنها ایجاد شده باشد، افراط می‌کنند. روزه‌داران با خوردن مقدار زیادی از زولبیا و بامیه اجر روزه را از نظر جسمی و روحی از بین می‌برند و بعد از ماه مبارک رمضان دچار چاقی و افزایش وزن  می‌شوند.»

خدای ناکرده نمی خواهیم با بیان این مطالب بازار زولبیا فروش ها را کساد کنیم ولی باز متذکر می شویم که می توان زولبیا را بهتر و بهداشتی تر پخت نمود.

به همین خاطر به بازار خودمان در کرمان سری زدم تا از نزدیک شاهد پخت زولبیا باشم که متاسفانه به علت گرانی روغن اکثرا از روغن چند بار مصرف شده وسوخته استفاده می کردند و حتی شاهد بودم که برای اینکه زولبیا بهتر پف کند و حالت شیشه ای به خود بگیرد از جوش شیرین و شیره بسیار استفاده می کردند ، حال بگذریم شخصی که این شیرینی خوشمزه را می پزد اصلا خود نظافت را رعایت می کند یا نه مثلا روپوش تمیز و استفاده از دستکش که در تصاویر زیر خواهید دید و در ضمن از شما می خواهیم که در این رابطه خود شما قضاوت کنید.آیا حاضرید سلامتی خود را به خطر بیندازید؟؟؟!!!
انتهای پیام/ن

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false