×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بام طبیعی که فدای هتل بام می شود/ تیشه بی نظارت بر پیکر میراث کرمان

۵ سال از زمان واگذاری زمین توسط شهرداری به موسسه ملل میگذرد، علت تاخیر در ساخت هتل بام کرمان را ندادن مجوز از طرف میراث فرهنگی کشور عنوان می کنند اما سرمایه گذار این پروژه در حال ساخت فضاهای جانبی و خدماتی این مجموعه می باشد.

به گزارش راه آرمان؛ تصمیم گرفتم تا از پروژه «بام کرمان» تصاویر و گزارشی تهیه کنم، ساعت همینک ۸ صبح است و هوا بسیار گرم و سوزان، مسیر خاکی، طولانی و دارای خم و پیچ بسیار، پرنده پر نمی زند، سکوت همه جا را فرا گرفته است، هر چه پیش تر می روم داغی هوا را بیشتر احساس می کنم، درحین رفتن و رسیدن به نوک کوه سربالایی است و این مسئله گام ها را سنگین تر می کند، اما برای رسیدن به سوژه تعلل نمی کنم و اجازه نمی دهم که گرمی هوا من را از رسیدن به مقصد باز دارد.

در مسیر جاده خاکی، تن زخم خورده کوه ها نظرم را به خود جلب می کند، از اینکه کارگران توانسته بودند تن سنگین و سخت کوه را شکاف دهند و مسیری در بین آن ایجاد کنند مرا به شگفت وا داشت.

از بالا که به پایین نگاه می کردم مناظر زیبایی نظرم را جلب می کرد که باعث می شد سپاسگذار خداوند مهربان باشم، از جمله آن می توان به زمین های کشاورزی که در آن نزدیکی قرار داشت و هیچگاه آن را ندیده بودم.

آری زمین زراعی که داخل شهر و نزدیک گنبدجبلیه قرار دارد، جنگل عظیم قائم پوشیده از انواع درختان علی الخصوص سرو و چنار، وقتی که به پیچ مسیر می رسیدم و آن را طی می کردم به منظره دیگری از شهر می رسیدم که خالی از لطف نبود و بالاخره اینکه از هر فرصتی استفاده می کردم و عکس می گرفتم، تا اینکه به محل پروژه عظیم «بام کرمان» رسیدم.

داخل محوطه که  شدم کارگران مشغول فعالیت بودند،پروژه بسیار عظیم بود اطراف آن را  بادیوارهای سنگی به ارتفاع بیش یک متر احداث کرده بودند، کمی آن طرف تر درختچه های کوچکی کاشته  و فضای سبزی را ایجاد کرده بودند، پروژه تله کابین در روبر قرار داشت اما همچنان متوقف مانده بود، گفته می شود این پروژه نیز به تراژدی ۱۴ ساله مبدل شده است.

سمت چپ فضای سبزی با درختان چنار قرار داشت که قرار بود در کنار آن هتل پنج ستاره احداث شود، سمت راست نیز اسکلت ساخت مسجد خود نمایی می کرد، در حین عکس گرفتن بودم که یکی از عوامل پروژه نزدیک آمد و از من سوال کرد که اینجا چه می کنم، و با چه مجوزی داخل شده ام.

سریع با نگهبانی تماس گرفت و حضور من را در محل پروژه اعلام کرد، آقای مهندس حمزه نیز از آن طرف بیسیم داد زد سریعا او را به پایین بفرستید.آقایی که خود را نگهبان آن محل معرفی کرد از من خواست تا هر چه زودتر محل پروژه را ترک کنم زیرا برای او دردسر می شد. بعد از گرفتن عکس این مسیر را  دوباره با پای پیاده برگشتم اما این بار پشت به آفتاب بودم و شیب تند بود و پایین آمدن کمی راحت تر شده بود.

گفته می شود  در ۵ خرداد ۹۴ قطعه زمینی به مساحت سی هزار متر مربع در کوه‌های صاحب الزمان کرمان که بر طبق آنچه در صورت جلسه تحویل زمین و واگذاری آن نوشته شده از اراضی موات و مجهول الثبت بوده از اداره راه و شهرسازی این استان به شهرداری کرمان تحویل داده می‌شود.

در این زمین که بر طبق آنچه که در اسناد آمده، در بخش ۲ شهرستان کرمان و در مجاورت کوه‌های صاحب الزمان واقع شده، قرار است پروژه تفریحی، گردشگری «بام کرمان» ساخته شود.

زمینی که در صورت دسترسی‌اش به آب، برق و گاز میلیاردها ارزش خواهد داشت. براساس آنچه در قرارداد احداث این مجموعه آمده، پروژه بام کرمان در راستای اجرای سیاست‌های کلان دولت و در قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و ماده ۸۸ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مبنی بر کاهش تصدی دولت و نهادهای عمومی و واگذاری فعالیت‌‌های اجرایی پروژه‌های عمرانی به بخش خصوصی و غیر دولتی و ضوابط اجرایی بخشنامه بودجه سال ۸۶ شهرداری‌ها کلید خورده است.

اما سرانجام قرارداد احداث مجموعه تفریحی، فرهنگی، رستوران، هتل و خدمات تجاری بام کرمان با توجه به درج آگهی فراخوان داده شده در تاریخ ۱۰ دی ماه ۹۳ و با موافقت شورای شهر کرمان با حضور استاندار وقت کرمان بین شهرداری  به نمایندگی ابوالقاسم سیف اللهی شهردار وقت کرمان و شرکت زیبا سازه توس گام و به نمایندگی از طرف موسسه مالی و اعتباری عسکریه منعقد شده است.

برای تکمیل گزارش و پاسخ سوالاتم با نایب رئیس شورا تماس حاصل نموده و از وی درخواست یک مصاحبه کردم که وی نیز با خوشرویی پذیرفت که از نظرتان می گذرد:

رامین ارجمند نایب رئیس شورا و رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی و حاشیه نشینی شورای شهر کرمان در رابطه با این پروژه گفت: در گزارشات عنوان شده که قرارداد این پروژه بین شهرداری و موسسه ملل منعقد گردیده و از زمان آغاز به کار این مجموعه قرار شده که موسسه ملل به مدت ۱۰ سال بهره بردار آن باشد و سپس به شهرداری تحویل شود.

ارجمند افزود: سه هکتار مربوط به احداث هتل و پنج هکتار با مالکیت شهرداری در اختیار سرمایه گذار جهت احداث فضای سبز عمومی قرار گرفته است که در مجموع ۸ هکتار مجموعه تفریحی بام کرمان خواهد بود.

نایب رئیس شورا عنوان کرد: این مجموعه شامل بخش های متنوعی از جمله تله کابین است که تقریبا ۹۰ درصدپیشرفت فیزیکی دارد و کلیه قطعات و اقلامی که قرار است در این پروژه مصرف شود در حال حاضر در خود کرمان است که بخشی از آن نصب و بخشی نیز در انبارها می باشد.

ارجمند ادامه داد: صرفا بیماری کرونا باعث شد تا روند اجرایی این پروژه به تاخیر افتد چرا که شرکت ایتالیایی که مسئول نظارت بر نصب کابین های تله کابین است امکان حضور آن در کشور وجود نداشته و  پروازها کنسل شده است و عدم حضور نماینده شرکت نصب کابین ها به تعویق افتاده است.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی و حاشیه نشینی شورای شهر کرمان اذعان کرد: در جلسه اخیر که برگزار شد تصمیم بر آن شد که هر چه زودتر این مسئله حل  و فصل شود و ما شاهد حضور نماینده شرکت ایتالیایی در کرمان باشیم که این پروژه را به بهره برداری و افتتاح برسانیم.

وی به بخش دیگری از مجموعه اشاره کرد و افزود: فضاهای خدماتی و جانبی که در کنار ایستگاه پایین قرار دارد از جمله رستوران، فست فود و مراکز تفریحی میباشد و گردشگرانی که در این مجموعه قرار دارند می توانند از آن استفاده کنند.

ارجمند تصریح کرد: در بالای کوه علاوه بر فضای تله کابین بحث هتل پنج ستاره است که قرار است ساخته شود همچنین فضای سبز نسبتا وسعیی که موسسه ملل متعهد به اجرا و ساخت آن است و همچنین فضای پارک آبی و استخرها که می توان از آنها بهره برداری کرد.

نایب رئیس شورای شهر کرمان بیان کرد: در جلسه گذشته پیشنهاداتی در رابطه با این پروژه ها مطرح شد از جمله مرمت قلعه شیوشگان و احداث پل شیشه ای حلقه ارتباطی بین قلعه شیوشگان و مجموعه تفریحی بام کرمان، البته این مقرر شد که در این رابطه بررسی های کارشناسانه انجام شود و مجوزهای لازم علی الخصوص از میراث فرهنگی کشور اخذ شود و چنانچه میراث فرهنگی با روند کار موافقت کند نهایتا این امر در دستور کار احداث قرار گیرد.

ارجمند عنوان کرد: هنوز هیچ قسمتی از هتل اجرایی نشده است زیرا بحث زیربنایی اخیرا مهیا شده است و قرار بود که در بالای کوه آب، برق و گاز تحویل موسسه ملل شود که متاسفانه در این مسئله تغییراتی صورت گرفت و با تاخیر تاسیسات زیربنایی تحویل موسسه گردید که این امر اجرای پروژه را به تاخیر می اندازد.

وی همچنین وجود معارضی از جمله وجود دکل های مخابراتی را از دیگر موانع تاخیر در ساخت هتل برشمرد و خاطرنشان کرد: در صورت جابجایی دکل های مخابراتی کار احداث هتل نیز شروع خواهد شد و در  حال حاضر تنها مقداری دیوارسازی، فضاهای جانبی و ایستگاه تله کابین انجام شده و هنوز مراحل اجرایی هتل تحقق پیدا نکرده است.

تخلف حقوقی، زیست محیطی و میراث فرهنگی در اجرای پروژه هتل بام کرمان/ ایجاد رانت اقتصادی ویژه برای موسسه ملل

هتل بام، خراشی عمیق در دل تمدن اصیل کرمان

کوههای صاحب الزمان، میراث طبیعی زخم خورده از هتل بام کرمان

توقف ساخت هتل بام به دلیل نداشتن مجوز/ تله کابین در اوایل مهرماه به بهره برداری می رسد

 

انتهای پیام/نامجو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false