مدیر اجتماعی گردشگری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان گفت:مشارکت اجتماعی حلقه مفقودی مدیریت شهری است و اگر نتوانیم مشارکت اجتماعی مردم را جلب کنیم مدیریت سالم و درستی نخواهیم داشت و این شوراها این حلقه مفقوده را تکمیل می کند.

محمد مهدی حمزه پور در گفت و گو با خبرنگار ” راه آرمان ” در خصوص شوراهای اجتماعی محله و اهداف تشکیل آن گفت: کرمان در جلب مشارکت مردمی در مدیریت شهری جزو شهرهای پیشتاز بوده است.

 

مدیر اجتماعی گردشگری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان افزود: در سال ۸۲ به پیشنهاد شهردار وقت آقای جلال مآب، دفتری با عنوان همیاری و مشارکت های مردمی تشکیل شد که وظیفه آن راه اندازی انجمن معتمدین محله بود و آن انجمن یک نفر را از بین خود طی رای گیری به عنوان شهردار محله به شهرداری معرفی می کرد.

 

حمزه پور خاطر نشان کرد: بنابراین در سال ۸۲ شورای معتمدین محله تشکیل شد و فعالیت هایی را انجام دادند که تا امروز هم ادامه داشت، با حضور آقای عالم زاده و تیم جدید شهرداری که مباحث اجتماعی جزو اولویت های آنهاست و آسیب های اجتماعی را مد نظرقرار دادند  تصمیم بر این شد طرح شهردار محله با رویکرد اجتماعی به روز شود.

 

وی شورای اجتماعی محله را حلقه مشارکت اجتماعی بین مردم و شهرداری عنوان کرد و اظهار داشت: به عقیده ما مشارکت اجتماعی حلقه مفقودی مدیریت شهری است و اگر نتوانیم مشارکت اجتماعی مردم را جلب کنیم مدیریت سالم و درستی نخواهیم داشت.

 

مدیر اجتماعی گردشگری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان با اشاره به اینکه در سال های گذشته نیازهای اکثر محله های کرمان عمرانی بود تصریح کرد: با توجه به اینکه  از سال ۸۲ تا ۹۷ جنس این  نیازها تغییر کرده و امروز به سمت نیازهای اجتماعی رفته اساس نامه شورای معتمدین محله بر اساس اولویت های اجتماعی طی جلسات متعددی که با صاحب نظران، اساتید و شهرداران سابق محله که تا به امروز این زحمات را متحمل شده بودند صورت گرفت، به روز و یک اساس نامه جدید تصویب شد.

 

حمزه پور در خصوص نحوه انتخاب اعضای شورای اجتماعی محله، مطرح کرد: طی فراخوانی که در محله صورت می گیرد همه افراد محله می توانند برای شورا ثبت نام کنند و در ادامه از بین افراد ثبت نام کننده بر اساس رزومه کاری و سوابقی که در هنگام ثبت نام ارائه شده است، اعضای شورا انتخاب می شوند.

 

وی تشریح کرد: شورای اجتماعی محله ۱۵ عضو دارد که ۹ عضوحقیقی و ۶ عضو حقوقی دارد که اعضای حقوقی شامل افرادی مانند رئیس کلانتری محله، مدیر منتخب آموزش و پرورش در محله، مسئول خانه بهداشت، مسئول کتابخانه محله، امام جماعت محله و  همه ارگان ها و سازمان هایی که در محله حضور دارند، می شود.

 

مدیر اجتماعی گردشگری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان در ادامه بیان کرد: اعضای حقیقی، هر کدام نماینده یک قشر در محله را به عهده می گیرند  به عنوان مثال نمایندگی بانوان،ورزشکاران، کسبه، پیشکسوت و جوان محله و … که بر اساس اساس نامه انتخاب می شوند.

 

حمزه پور گفت: بعد از انتخاب اعضای حقیقی و حقوقی از بین افراد حقیقی فردی با رای گیری اعضا به عنوان شهردار محله انتخاب می شود و امام جماعت محله نیز در هر شورای اجتماعی نقش ناظر را دارد و نماینده شهرداری منطقه و نماینده  ما در شورا نیز دو نفر دیگر از اعضای حقوقی محله هستند .

 

وی خاطر نشان کرد: نماینده ما به عنوان دبیر شوراست وحق رای ندارد و بحث های نامه نگاری و تنظیم صورتجلسه را پیگیری می کند و هم چنین مسئول پیگیری تخلفات و سوء تفاهامات وشائبه ها  است و شهردار محله از شهردار کل یک حکم دو ساله دریافت می کند.

 

مدیر اجتماعی گردشگری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان در ادامه با بیان اقدامات شورای اجتماعی محله، اظهار کرد: کارهای شورای اجتماعی محله ها به صورت جلب مشارکت مردم، نظارتی، انتقادی و پیشنهادی و .. است و هم چنین کمک ها و اقدامات سایر دستگاه ها مانند نیروی انتظامی، دادگستری و بنیاد شهید  و .. از کانال این شورای اجتماعی محله صورت گرفته و می توانند اقدامات مثبتی را در محله انجام دهند.

 

حمزه پور در خصوص اختیارات اجرایی شوراهای اجتماعی محله به خبرنگار ما گفت: پیشنهادات اعضای شورا بعد از جمع آوری از نظر اجرایی اولویت بندی می شود و از بین ان ها مواردی که امکان اجرای آن باشد اگر مرتبط با یک ارگان و یا نهاد خاصی باشد از طریق شهرداری اقدام و فعالیت هایی که خود مردم می توانند در محله انجام دهند از طریق همین شورا اجرایی خواهد شد.

 

وی در خصوص چگونگی نظارت شهرداری بر فعالیت اعضای شورا نیز، مطرح کرد: نظارت ما بر شوراهای اجتماعی محله از طریق دبیر صورت می گیرد و جلسات شورا باید حداقل ماهی یکبار به طور منظم برگزار شود و اگر کسی سه جلسه پشت سر هم غیبت داشته باشد قطعا حذف می شود.

 

مصاحبه و تنظیم: مهدی زاده

انتهای پیام/

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری