در ابتدای سال جاری افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی اولین اشتباه دولت بعد از اجرای نادرست سیاست ارزی بود و این کار یک ضربه بزرگ به اقتصاد کشور زد لذا اکنون با تغییر مدیر عامل جدید بانک مرکزی نرخ سود سپرده روی ۲۰ درصد ثابت مانده و اندکی بازار ارز نیز به ثبات رسیده است لذا در این اوضاع باید منتظر کاهش قیمت کالا های اساسی و کنترل انها از سوی نهادهای اجرایی کشور باشیم .

به گزارش ” راه آرمان “ چند روز گذشته آنچه برای مردم در بازار شوک آور شده است کاهش و یا قطع سود سهام سپرده کوتاه مدت و یا روزانه است که این امر البته خوب یا بد بودنش به آگاهی و یا عدم آگاهی  مردم  از کارایی این نوع از سیستم سود  دهی در بانک ها  بستگی دارد .

محمد رضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی که سال ها پیگیر تغییر سیستم بانکداری از ربوی به اسلامی است یادآور شده بود : با اصلاح نظام بانکی به مشکلاتی مانندجرایم دیرکردها ، وجه تضمین ها و همچنین سود های سپرده ایی که سبب رشد نرخ سود تسهیلات بانکی می شود رسیدگی خواهد شد.

در ابتدای سال جاری افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی اولین اشتباه دولت بعد از اجرای نادرست سیاست ارزی بود و این کار یک ضربه بزرگ به اقتصاد کشور زد لذا اکنون با تغییر مدیر عامل جدید بانک مرکزی نرخ سود سپرده روی ۲۰ درصد ثابت مانده است و اندکی بازار ارز نیز به ثبات رسیده است .

بعد از برقراری آرامش در بازار ارز و جمع شدن بساط اقدامات سفته‌بازانه در این بازار، یکی از محل‌هایی که مجدد برای سرمایه‌گذاری مطمئن و کم‌ریسک بسیاری از خانوارهای ایرانی مورد توجه قرار گرفت، نظام بانکی بود.

تا این لحظه البته شورای پول و اعتبار تصمیمی برای افزایش نرخ سود سپرده‌ها به صورت رسمی نگرفته است، اما بانک مرکزی به تناسب صورت های مالی بانک ها، به برخی از آنها اجازه داد تا سپرده‌های بانکی با نرخی بالاتر از سقف تعیین شده ۱۵ درصدی از سوی شورای پول و اعتبار را هم جذب کنند و این تشویقی برایشان باشد تا به تناسب انضباطی که در اجرای سیاست‌های پولی داشتند، بتوانند سپرده بیشتری هم جذب کنند.

بر همین اساس برخی از بانکها اجازه یافته بودند تا به سپرده‌های جذب شده خود، تا سقف ۲۰ درصد هم سود بدهند؛ موضوعی که البته مشمول همه بانک ها نشد، اگرچه برخی هم به صورت خودسرانه اقدام به افزایش نرخ سود برای جذب سپرده بیشتر کردند؛ اما به هر حال به صورت رسمی، اجازه‌ای از بانک مرکزی برای این اقدام نداشتند.

حال آنگونه که بانک مرکزی می‌گوید بساط پرداخت سودهای بالای ۲۰ درصد در نظام بانکی تقریبا جمع شده و اکنون حتی اگر بانکی به صورت خودسرانه و بدون مجوز سود بالای ۲۰ درصد به سپرده‌های بانکی بدهد، متخلف شمرده شده و پرونده او از سوی نهادهای نظارتی پولی و بانکی بررسی خواهد شد .

البته عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی هم به این نکته اشاره داشته و بار دیگر تاکید کرده است که بانک ها دیگر بالای ۲۰ درصد، به سپرده‌های مردم سود نمی‌دهند.

یکی از مدیران نظام بانکی  نیز اعلام کرده بود : که  بر اساس دستوری که رئیس کل بانک مرکزی صادر کرده، بانک ها اجازه پرداخت سود بالای ۲۰ درصد را به صورت کلی ندارند و اگر بانکی هم مجوز پرداخت سود بالای مصوبه شورای پول و اعتبار داشته است، سقف آن ۲۰ درصد است و نباید از آن تخطی کند.

 بانک ها اگر بالای ۲۰ درصد سود به سپرده‌ها پرداخت کنند، به طور قطع تخلف کرده و برای آنها پرونده تشکیل می‌شود؛ همانطور که اکنون پرونده برخی از بانک های متخلف در این حوزه، در هیات انتظامی در حال بررسی و رسیدگی است.

 رئیس کل بانک مرکزی به بانک ها اکیدا توصیه داشته تا از تخطی از نرخ سود مصوب و دارای مجوز از بانک مرکزی دست بردارند و با پرداخت سود بالا، صورت های مالی خود را دچار مشکل نکنند، در غیر این صورت باید منتظر عواقب آن هم باشند.

با این اوصاف به نظر می آید اندکی تحرک در سیستم خاک خورده بانکی ایران در حال پدید آمدن است که به زودی می تواند ربوی بودن را به طور کامل از سیستم بانکداری اسلامی حذف کند زیا وتی به پولی که در بانک گذاشته شده سودی تعلق نگیرد به طبع پس انداز کننده به دنبال افزایش ثروت خود آن هم با سرمایه گذاری در بخش های تولیدی باشد که اینگونه چرخ تولید نا خواسته به حرکت در آمده و بانک ها مانور بیشتری برای پرداخت سرمایه در گردش به واحد های تولیدی باشند .

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری