شامگاه روز گذشته آیین گرامیداشت هفته صنعت ،معدن و تجارت با حضور مسئولان و جمعی از مدیران واحدهای صنعتی رفسنجان در محل تالار پذیرایی شهرک صنعتی شهرستان برگزار شد .

به گزارش راه آرمان؛ شامگاه روز گذشته آیین گرامیداشت هفته صنعت ،معدن و تجارت با حضور مدیرکل اداره صنعت ،معدن و تجارت استان کرمان، انارکی محمدی نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس، مدیر مجتمع مس سرچشمه و جمعی از مدیران واحدهای صنعتی رفسنجان در محل تالار پذیرایی شهرک صنعتی شهرستان برگزار شد .

اعطای ۱۶٫۵ میلیارد تومان یارانه تسهیلات به واحدهای صنعتی استان/۴٫۸ صادرات غیر نفتی کشور از آن استان کرمان است

مهدی حسینی نژاد مدیرکل اداره صنعت ،معدن و تجارت استان کرمان اظهار داشت :سالیانه ۴۵ میلیارد دلار در سال یارانه انرژی پرداخت می شود .

وی بیان داشت :با افزایش قیمت حامل های انرژی، مصوب شد که ده هزار میلیارد تومان از منابع درآمدی از محل دولتی به بخش صنعت ، معدن و تولید داده شود ولی تا امسال یک ریال آن به تولید داده نشد ولی هدفمندی شروع شد و در سال ۹۵ دولت با تمام تلاش و مشکلات ،بحث پرداخت تسهیلات  در قالب رونق تولید را در کشور شروع کرد .

حسینی نژاد افزود :در قانون مصوب شده است که بانک ها باید ۴۰ درصد از تسهیلات خود را به تولید بدهند و متوسط  پرداختی آن ها در ساله های گذشته ۳۲ درصد بوده است ؛در سال گذشته که جنگ اقتصادی بود و همه بانک ها می بایست پای کار بیایند پول پرداختی به ۲۷ درصد رسید یعنی بانک ها از متوسط ۳۲ درصد هم کمتر کمک کردند .

وی خاطرنشان کرد :درسال ۹۵-۹۶-۹۷ که سال رونق تولید بود  ۲۰۲ واحد صنعتی موفق شدند که تسهیلات اخذ نمایند ،۶۳ درصد واحدهای ما مشکل تسهیلات و ۴۳ درصد آنها مشکل بازار و بی ثباتی قیمت و بیمه ای دارند .

مدیرکل اداره صنعت ،معدن و تجارت بیان داشت :تسهیلاتی که معین اقتصادی در سیرجان سال ۹۷ برای اشتغال های خرد ،مشاغل روستایی واحدهای خرد دادند یک هزار فقره بود .

وی با بیان اینکه سال گذشته آموزش و پرورش ۶۰۰ هزار دست لباس نیاز داشت که از مشهد وارد کرد تاکید داشت :علی رغم اینکه ۵۰ واحد تولیدی و صنفی داشتیم  که کمتر از ظرفیت کار می کردند یا تعطیل بودند و بازار بزرگ دانش آموزی وجود داشت اما در قالب اقتصاد مقاومتی با کمک آموزش و پرورش برای ۴۰ واحد صنفی و صنعتی رونق ایجاد شد که این تجربه را در مس برای قطعه سازی انجام خواهید داد .

حسینی نژاد اذعان داشت :مشکل ما این است که سیستم بانکی در منابع ما نیست ،علی رغم ظرفیت های زیادی که در استان داریم از آنها استفاده نمی شود با حضور برگزاری نمایشگاه ها حضور واحدهای صنعتی کمرنگ است .

وی یادآور شد :قانونی داریم که شرکت های صنعتی الزام شوند که گردش مالی خود را وارد استان کنند و امسال این کار را آغاز کردیم  در شهرستان پیشنهاد دادیم  به کمک مس سرچشمه مصوبه ای داشته باشیم که گل گهر ۷۰ واحد فعال نیمه فعال و راکد ما را به صورت گردش مالی مس تسهیلات پرداخت نمایند .

مدیرکل صنعت ،معدن و تجارت استان ابراز داشت :با نگاه تعاملی و قانونی مشکلات واحدها صنعتی را بررسی می کنیم بحث تامین ارز که یکی از چالش های بزرگ واحدهای ماست در حالیکه استان ما استانی صادراتی است ۴٫۸ صادرات غیر نفتی این کشور از آن استان کرمان است .

وی ادامه داد :بخشنامه های اخیر این را نشان می داد که ۵۰ درصد بحث صادرات را می شود بابت تامین مواد اولیه و تجهیزات صرف کرد در حالیکه  50 درصد ظرفیت صادراتی استان ۱ و یک دهم میلیارد دلار است یعنی کل نیاز کالاهای اساسی و ماشین آلات در استان ۳ میلیون دلار به طور متوسط نیاز است و ۱ و یک دهم میلیارد دلار ان در استان قابل حل است و زیرساخت آن اخذ شده است .

حسینی نژاد توضیح داد :نگاه استان به سمت صنعتی شدن رفته است ،اینکه در استان ۱۶٫۵ میلیارد تومان یارانه تسهیلات از محل کمک های اعتباری به واحدهای صنعتی داده می شود نشان دهنده آن است که به تولید و صنعت اهمیت داده می شود .

وی بیان داشت : ظرفیت خدادادی که در سنگ آهن و مس وجود دارد به طوری که نهضتی که در سنگ آهن صورت گرفته باعث شد ظرفیت بزرگتری در استان به وجود آید که کمک بزرگی به  شرکت های خدماتی و قطعه سازان کرده است .

مدیرکل صنعت ،معدن و تجارت استان گفت :برای صعنت از ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون آب مصرفی ،فقط ۱۴۱ میلیون متر مکعب با همه پروژهایی که احداث می کنیم آب مصرف می شود .

وی بیان داشت :سازمان معدن و تجارت در سال گذشته ۴ هزار ۲۰۰ میلیارد تومان درامد داشته است که از محل پرداختی مالیات و حقوق دولتی و واردات گمرکی ایجاد شده است .

حسینی نژاد گفت :در سال گذشته با زیرساختی که فراهم شده برای اولین بار توانستیم حدود ۷ درصد حقوق دولتی را به استان بیاوریم ،ظرفیت ها باعث شده است همه تشکلات دور میز حق استان را اخذ می کنیم .

وی اذعان داشت :پیشنهاد می دهیم که صندوق ضمانتی معدنی در استان شعبه ای گرفته شود تا از طریق گردش مالی  یارانه تسهیلات به واحدهای تولیدی پرداخت شود .

لزوم حمایت مس از قطعه سازان رفسنجان

احمد انارکی محمدی نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس اظهار داشت :سالیانه حداقل ۲۵ میلیارد دلار ارز به بازار کشور تزریق می شد ولی اکنون وضعیت فرق کرده است .

وی بیان داشت :اگر ما امنیت نداشته باشیم کشورهای اطراف منطقه ،هیچ کدام امنیت نخواهند داشت کشورهای منطقه ای با امنیت ما پایدار مانده اند .

انارکی محمدی به افتخارات کشور در حوزه نانو،پهپادها ،تولید علم و…اشاره داشت و تصریح کرد :از طرف دیگر باید قبول کنیم که بد عمل کردیم و نواقص زیادی داشتیم وگرنه موقعیت ما نبایست اینجور باشد ما که سالها تجربه بحران را داشتیم نباید اینجور بشود که یک دفعه به التهابات بازار برخورد کنیم.

وی با بیان اینکه هر روز با واحدهای مختلف صنعتی درگیر هستیم افزود :بحث ارزی که کشور چین به ما بدهد ۴۸۰ هزار یورو به نیروگاه های رفسنجان داده شد، باید مجموعه ای پیدا کنیم که دلار به ما بدهند و بانک مرکزی به ما مجوز بدهد با توجه به سفر وزیر صنعت و معدن به رفسنجان  قول مساعدی که دادند این بود که  دلار ما را مس سرچشمه تامین کند .

انارکی محمدی با بیان اینکه به مشکلات واحدهای صنعتی واقف هستیم گفت : شرکت رفسنجان دارو خواستار سرمایه در گردش به مبلغ ده میلیارد بود که با پیگیری هایی که انجام شد ۶ میلیارد تومان به آنها تعلق گرفت که قبلا هم ۴ میلیاد تومان به این شرکت اختصاص یافته بود.

انارکی محمدی بیان داشت : پیگیرهایی که انجام شده بر این قرار گرفت که اگر سه واحد تولیدی، رینگ داخل کشور را تامین کنند واردات صورت نگیرد ،در بحث بانک صنعت و معدن ،معوقات بانکی، ازر حاصل از محصولات کشاورزی با بانک مرکزی هماهنگ شده است که جلسه ای در این زمینه برگزار شود و مشکل سپرده ارزی حل شود .

نماینده مردم رفسنجان به مشکلات کشتیرانی ها اشاره داشت گفت :کشتی که بیمه ندارد هیچکس زیر بار ریسک بیمه بالای ما نمی رود  ما تحریم هستیم و کسی هم در داخل نمی تواند کشتی ها ما را بیمه کند با مدیر کشتیرانی وزارت رفاه هماهنگ شده است که اگر کسی در این حوزه مشکل داشت ما از این طریق حلش کنیم.

وی به بحث آب و مشکلات آن اشاره داشت وافزود :میانگین عمر چاه های رفسنجان سه تا ۴ سال است ،میزان مصرفی آب ما ۷۵۰ لیتر در ثانیه است ۱۵۰ لیتر کم داریم ، مناطقی از رفسنجان که مشکل آب آشامیدنی داشتند پیگیر شدیم تا قطعی آب رفع شود وضعیت آب همه جا نامناسب است و شهرک های صنعتی هم از این قاعده مستثنی نیستند.

انارکی محمدی خاطرنشان کرد :در بحث بورس با این وضعیت نمی توانیم ادامه بدهیم هزینه ها بالاست با محمدی رئیس بورس جلساتی هماهنگ خواهیم کرد تا در این خصوص راهکاری پیدا کنیم .

وی به بحث مالیات و دارایی متحمل بر واحدهای صنعتی اشاره کرد و ابراز داشت :قرار شده است با تولیدکننده ها مدارا شود ازسال ۹۲ تا به امروز بیش از ۱۰۰ درصد مالیات، افزایش داشته است ،یزد در سال ۹۶ ، ۶ درصد افزایش مالیات داشته در حالیکه ما ۳۱ درصد افزایش داشتیم و این یکی از ایرادات ماست که بخشی از کار انجام شده و تلاش می کنیم مشکل این حوزه رفع شود.

نماینده مردم رفسنجان خاطرنشان کرد :در کشور ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه تولید پرداخت می شود امروز اگر این قضیه را مورد بررسی قرار دهیم می بینیم صادرات به نفع کشور مانیست چون کشور هر چه صادر می کند یارانه می پردازد ولی مجبوریم رونق صادرات داشته باشیم ولی به دلیل نبود سیستم جامع ،اتفاقاتی در این حوزه رخ می دهد ،اما می توانیم به صورت منطقه ای مشکل را حل کنیم .

وی ادامه داد :نگاه مس به رفسنجان عوض شده است در حالیکه این نگاه در ۴۰ سال گذشته نبوده است با همه خدماتی که در حوزه مس صورت گرفته است انتظار می رود مس خدمات بیشتری به رفسنجان داشته باشد .

نماینده مردم رفسنجان بیان داشت :به قطعه سازان رفسنجان پیش پرداخت داده شود در این زمینه مس ورود پیدا کند با گردش مالی در بانک ها به صنعتگران تسهیلات داده شود .

وی اذعان داشت :در راستای اقتصاد مقاومتی صنایع پایین دستی مس ورود پیدا کند، مشکل گاز منطقه صنعتی در جاده سرچشمه هم به زودی حل می شود .

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری