سنت «الله رمضونی» سرگرمی بچه ها و جوانان پسر در شب های ماه رمضان در کرمان می باشد که تازه به سن تکلیف و ادای فریضه روزه نائل شده اند.

به گزارش راه آرمان؛ قدمت تاریخی و فرهنگ غنی استان کرمان سبب شده تا آداب و رسوم مختلفی در ایام های مختلف سال داشته باشند که یکی از این آداب و رسوم سنت «الله رمضونی» در ماه مبارک رمضان است که همان سرگرمی های بچه ها و جوانان پسر در شب های ماه رمضان می باشد که تازه به سن تکلیف و ادای فریضه روزه نائل شده اند.

«الله رمضونی» سنتی است که از شب سوم تا پایان ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود و عده‌ای از جوانان هر محله با تشکیل گروه های پنج تا ده نفره در محلات پس از افطار به در خانه ها می روند و اشعار الله رمضانی می خوانند .

در هر گروه یک سرگروه یا انباردار وجود دارد که با خواندن اشعاری که بیشتر جنبه عرفانی دارد از صاحبخانه ها کمک طلب می‌کند.

 صندوقدار هدایای صاحبخانه را که معمولا پول یا خوردنی همچون گردو، خرما، بادام، قیسی، هلو و قیسی زردآلو را دریافت می کند .

در برخی مواردی نیز صاحبخانه برای شیرینی بیشتر روی کودکان آب می‌ریزد و اگر از طرف صاحبخانه به آن ها چیزی داده شود در وصف او قطعه شعری می‌سرایند:


«الله‌الله رمضون/ شیخ شیده‌الله باس خزون/ رمضون اومده خوش نومش کنید/ گو و گوساله بقربونش کنید/ گو و گوساله که دستت نرسید/ خروس یکساله قربونش کنید/ تو که خیر دادی با ناز و نیاز/ پیش پیغمبر باشی سرفراز/ این در خانه رو ور (به) روزه/ صاحب این خونه مخمل دوزه/ این در خونه که رو ور مشهده/ صاحب این خونه داماد نشده بله بله بله بله…

در ادامه نیز با تکرار هر بیت از این سروده بقیه می گویند: “صل علی محمد صلوات برمحمد” و در آخر این هدایا بین مستمندان و نیازمندان هر محله تقسیم می شود.

حال امید است با توجه به گسترش و توسعه شهر نشینی آداب و رسوم گذشتگان همچنان باقی بماند تا نسل های آینده نیز با چنین آداب و رسومی آشنا شوند .

انتهای پیام/ش

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری