به گزارش راه آرمان؛ محمدمهدی ابوالحسنی مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در نشست خبری به مناسبت تشریح برنامه‌های گرمیداشت سوم خرداد سالروز آزادساری خرمشهر اظهار داشت: عملیات بیت‌المقدس از ۱۰ اردیبهشت سال ۶۱ شروع شد و در تاریخ  سوم خرداد ماه همان سال خرمشهر آزاد شد.

وی با بیان اینکه ۳۷ سال از آزاد سازی خرمشهر می گذرد گفت: خرمشهر ۵۸۰ روز در اسارت دشمن بود و زمانی که عملیات بیت المقدس را شروع کردیم حزب بعث دژ بسیار مستحکمی ایجاد کرده بود ولی رزمندگان توانستند با دست خالی این دژ را تخریب نمایند.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس با اشاره به اینکه مردمی که توانستند با دست خالی خرمشهر را آزاد نمایند، اذعان داشت: امروز کشور ایران بعد از سی و اندی سال با امکانات گسترده و استراتژی که در اختیار دارد هیچ کشوری جرأت جسارت به او را ندارد.

ابوالحسنی خاطرنشان کرد: به نوعی جمهوری اسلامی ایران با مقاومت خرمشهر بیمه شده است و ضرورت دارد ما این مقاومت را تکریم و تکثیر کنیم و ضرورت دارد جوانان ما که از مباحث جنگ کمتر اطلاع دارند بدانند خرمشهر چگونه آزاد شد.

وی عنوان کرد: آزادسازی و مقاوم‌سازی خرمشهر با امکاناتی که دشمن در اختیار داشت جزء نوادر تاریخ چند هزار ساله ایران محسوب می‌شود و توکل به خدا و اراده جوانان ایرانی موجب این پیروزی شده است.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر دفاع مقدس تصریح کرد: بخشی از فاتحان خرمشهر امروز در پیچ و خم روزگار زندگی‌هایشان را به سختی می‌گذرانند و کمتر کسی احوالی از آنها می‌پرسد.

ابوالحسنی با اشاره به اینکه تعداد زیادی از مردم استان کرمان در زمان آزادسازی و مقاومت خرمشهر در این شهر حضور داشتند، بیان داشت: در زمان مقاومت خرمشهر ۱۲ نفر از جوانان کشکوئیه رفسنجان به خرمشهر می‌روند و در کنار آنها مقاومت می‌کنند و دو نفر از این رزمندگان شهید می‌شوند که پیکر پاک یکی از این شهیدان هنوز پیدا نشده است.

وی عنوان کرد: علی‌رغم اینکه از یک ماه پیش جلسه گذاشتیم و از دستگاه‌های اداری استان درخواست کردیم که برنامه‌های خود را برای این ایام ارائه دهند اما متاسفانه خیلی کمرنگ نهادها و دستگاه‌های اداری در این حوزه ورود پیدا کردند و برنامه‌ای به ما ارائه ندادند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمان با اشاره به اینکه ۳۰ برنامه شاخص برای این ایام تنظیم شده است، گفت: گردهمایی پیشکسوتان و فرماندهان دوران دفاع مقدس، شب خاطره دفاع مقدس با محوریت فاتحان خرمشهر، اولین جشنواره خاطره‌نویسی و داستان‌نویسی ویژه روحانیت، نصب تمثال مبارک شهدای عملیات بیت‌المقدس در سطح شهر و فضاهای سبز از جمله برنامه‌ها به‌مناسبت آزاد سازی خرمشهر است.

ابوالحسنی، رونمایی از سه نرم‌افزار شهید ‌ویژه تلفن همراه، رونمایی از موسیقی سنتی با کلام با عنوان (چکامه خون و چهل خوان)، ویژه برنامه سوم خرداد همراه با رونمایی از کتب دفاع مقدس، افتتاح اولین موکب شهدای گمنام، برگزاری ۳۰ نمایشگاه عکس خرمشهر، اجرای طرح جمع‌آوری اسناد و مدارک مکتوب و شفاهی ویژه ادارات و سازمان‌ها، دیدار با تعدادی از فاتحان خرمشهر را از دیگر برنامه ها برشمرد.

انتهای پیام/نشما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری