×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

دعوایی که در معادن سیرجان بوجود آمده جریان سیاسی است/نگاه به بیرون و سوء مدیریت عمده مشکل اقتصاد کشور

پور ابراهیمی گفت:بخش مشکل اقتصاد سوء مدیریت است که اگر دولت یک نگاه کارشناسی تر نسبت به اقتصاد بدون نگاه به بیرون داشت بخش عمده ای از آن قابل مدیریت بود.

به گزارش راه آرمان، محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس پیش از ظهر امروز طی نشست خبری که با میزبانی بسیج رسانه در دانشگاه فرهنگیان برگزار شد، اظهار کرد: مجلس یازدهم در فضای خیلی خاصی کار خود را آغاز کرده و با توجه مسائل اقتصادی و اجتماعی مردم انتظارات بیشتری از آن دارند.

وی گفت: دولتی که ماه های پایانی خود را سپری می کند و مسیری که  در طول ۷/۵ سال طی کرده حاصل آن همین اوضاع خراب اقتصادی است.

امروز وضعیت نرخ ارز تحت تاثیر فضای تصمیم گیری قرار دارد/نگاه به بیرون و سوء مدیریت عمده مشکل اقتصاد کشور

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: گفته می شود مشکلات فعلی متأثر از فضای تحریم است هیچ شکی نیست که تحریم‌ها بر اقتصاد کشور اثرگذار بوده اما تأثیر آنها به ۳۰ درصد هم نمی‌رسد؛ عمده دلیل مشکلات کشور سوءمدیریت و عدم روحیه جهادی و نگاه به بیرون از کشور است که اگر دولت یک نگاه کارشناسی تر نسبت به اقتصاد بدون نگاه به بیرون داشت بخش عمده ای از آن قابل مدیریت بود.

پور ابراهیمی ادامه داد: در گذشته وضعیت نرخ ارز در کشور چنین نبود لذا امروز بخشی از آنچه در بخش اقتصادی است تحت تاثیر فضای تصمیم گیری قرار دارد.

وی بیان کرد: حال نگاه به بیرون باعث شده تا بسیاری از ظرفیت های درونی را از دست بدهیم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با طرح این سوال که آیا با شرایط کنونی حل مشکلات وجود دارد یا خیر؟، اذعان کرد: علیرغم فشارهای اقتصادی سنگین دشمن و غیر کارشناسی در حوزه اقتصاد توسط دولت و با اقداماتی که امروز در دستور کار قرار گرفته است امیدواریم با روی کار آمدن دولت انقلابی و جهادی در سال آینده این گردنه سخت اقتصادی که آمریکایی‌ها برای ما ایجاد کرده‌اند را پشت سر بگذاریم.

پور ابراهیمی تصریح کرد: ظرفیت اقتصادی نظام جمهورری اسلامی بسیار بالا است که هر کدام از آنها برای رفع مشکلات کشور کافی است اما از آن به خوبی استفاده نکرده ایم.

وی عنوان کرد: دشمن تمام تمرکز خود را گذاشته تا مردم را از نظام مأیوس کند و آن را نظامی ناکارآمد جلوه دهد و این خیانتی بزرگ است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ما نباید امروز مجاهدتهای امام رحمت الله علیه و مقام معظم رهبری را در مسیر انقلاب زیر سوال ببریم و این گناه نابخشودنی است.

باید دهه پنجم را به سمت نگاه اقتصادی سوق دهیم

پور ابراهیمی افزود: باید در ماموریت های اقتصادی بازنگری صورت گیرد و دهه پنجم  را به سمت و سوی نگاه اقتصادی سوق دهیم.

وی ادامه داد: در حوزه بودجه‌ای با یک وضعیت نامتوازن روبرو هستیم که ناشی از سیاست‌های ارزی و تورم در کشور است لذا دلیل شوک‌های اقتصادی، کسری بودجه‌ها است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد:در سال ۹۷ لایحه بودجه با چند روز تأخیر آمد، حضرت آقا در یادداشتی ذیل لایحه بودجه سال ۹۷ فرمودند این لایحه بودجه با شرایط جنگ اقتصادی همخوانی ندارد لذا مقرر شد دولت این موضوع را در دستور کار قرار دهد.

پور ابراهیمی خاطرنشان کرد: رئیس جمهور سه الی چهار ماه درخواست زمان کرد ، سپس گفت از فروردین ۹۸ می‌توانیم اصلاح ساختار بودجه را بیاوریم؛ این مدت تمام شد اما اصلاح ساختار انجام نشد و پس از چند ماه تأخیر حتی یک حکم هم برای اصلاح ساختار نیامد.

برای اصلاح ساختار بودجه ای باید از فرارهای مالیاتی جلوگیری کرد

وی بیان کرد: اگر بتوانیم از فرارهای مالیاتی که بیش از ۲۰۰ هزار تومان است جلوگیری کنیم و به صورت جدی به  آن ورود کنیم به فضل الهی اصلاح ساختار بودجه‌ای را در دستور کار داریم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به سهام عدالت نیز اشاره و اذعان کرد: به دلیل وجود عدول از قانون و نقض قانون از سال ۸۴ تا امروز گزارش تحقیق و تفحص و سوال از رئیس جمهور در ارتباط با سهام عدالت در دستور کار است که در حال پیگیری آن هستیم.

پور ابراهیمی گفت: از کسانی که در سال ۸۴ و ۸۵ سهام عدالت دریافت کردند ۲۰ میلیون نفر جز شش دهک اولیه نبودند که این موضوع در دستور کار قرار گرفته لذا بر طبق بررسی‌های انجام گرفته یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در کشور از خانواده کمیته امداد امام خمینی و ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از افراد تحت پوشش بهزیستی در کشور دارای سهام عدالت نیستند. طرح را در کمیسیون اقتصادی تدوین و ورود کرده‌ایم و در کمیسیون تصویب شده و گزارش به صحن علنی آمده و دولت امکان واگذاری سهام را دارد.

 در حوزه صنایع و معادن برای توسعه و اشتغال جوانان ظرفیت های خوبی ایجاد شده است

وی سپس به اشتغال اشاره کرد و گفت: خوشبختانه ظرفیت های خیلی خوبی در استان ایجاد شده و در حوزه صنایع و معادن، کرمان قطب فولاد کشور شده و این مسیر حرکت برای توسعه و اشتغال جوانان در بخش های مختلف در دستور کار است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از کارهای بزرگی که انجام می دهیم، پیوند شرکت های دانش بنیان با شرکت ها بزرگ است تا از طریق فناوری و همکاری کار را با نگاه علمی و تخصصی پیش ببریم و اشتغال جدید با توسعه فعالیت ها از مزیت های نسبی دنبال می شود.

پورابراهیمی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: نگاه بنده در استان از ابتدا بر رویکرد تعاملی و همراهی بوده و متاسفانه شاهد بداخلاقی هایی در سال های قبل و به ویژه در زمان انتخابات بوده ایم و اتفاقات نامبارک و رفتارهایی که منشاء اخلاقی و دینی ندارد افتاده و بعضی وقت ها به دروغ محض متوسل شدند.

وی خاطرنشان کرد: برخی می خواستند به واسطه  امضای “FATF” من را در شهادت حاج قاسم دخیل بدانند که این یک لکه ننگ در فضای انقلاب بود و ما این را قبول نداریم و از همان ابتدا من با “FATF” مخالف بودم.

برخی قصد دارند با بداخلاقی های خود چهره های انقلابی را تخریب کنند

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد:متاسفانه برخی دوست دارند تا با بداخلاقی های خود چهره بسیجی و انقلابی برخی را تخریب کنند و آیا این به نظر شما اخلاقی است؟.

پور ابراهیمی گفت: ۱۵ سال داشتم که وارد جبهه های جنگ شده و تا انتهای ۸ سال دفاع مقدس در جبهه و در اکثر عملیاتها حضور داشتم، اکثر مواقع در کنار فرمانده ام حاج قاسم سلیمانی بودم و از ایشان فرمان می گرفتم.

وی بیان کرد: زمانی که در جبهه مقابل دشمن می جنگیدیم این آقایان کجا بودند، هیچکدام از آنها رنگ جبهه را به خود ندیده اند و حال تنها قصد تخریب دارند

نماینده مردم  کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: من تا امروز صبر کردم و به سپاه، اطلاعات و دستگاه قضائی اعلام کردم این موارد را رسیدگی و بررسی کرده و اظهارنظر داشته باشند که اغلب نظر خود را اعلام کردند.

دعوایی که در معادن سیرجان بوجود آمده جریان سیاسی است

پور ابراهیمی خاطرنشان کرد:دعوائی که در معادن سیرجان بوجود آمده است جریان دعواهای سیاسی است و برخی می خواهند آنجا چنبره بیندازند. جریانی منتسب به یکی از معاونان رییس جمهور است و سئوال ما این است ماجرای فولاد گناب و ماجرای عدم تمکین مدیرعامل قبلی گل گهر برای تامین زمین چیست؟

وی گفت: اگر قرار باشد در این موضوع ورود خواهیم کرد و به هیچ گروه و جناحی وابسته نیستم و تنها خط قرمز ما حضرت آقا است و به کسی بدهی نداریم و من از موحد رئیس کل دادگستری، فدایی استاندار کرمان، گروه امنیتی، حفاظت اطلاعات درخواست می کنم که باید تک تک در این قضیه ورود کنند.

پور ابراهیمی ادامه داد: در زمان حیات حاج قاسم سلیمانی وی از ما درخواست کردند تا سردار پوریانی که شخصی رزمنده و ایثارگر است و روحیه جهادی دارد را تنها نگذاریم و او را حمایت کنیم و هدف هم همین بوده است، البته این حمایت نیز بلاشرط نبوده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: اما بعد از شهادت حاج قاسم گفته شد که از طرف دولت فشار آورده اند که باید سردار پوریانی برود و من طبق خواسته شهید حاج قاسم سلیمانی گفتم که این کار غیراخلاقی است و ایشان باید باشند.

پور ابراهیمی اذعان کرد: گفته شد که مدیرعامل گهر زمین تخلف کرده درخواست کردم تا استعلام بگیرند تا این مسئله ثابت شود.

وی بیان کرد: سپس موضوعات مطرح شده باعث رد صلاحیت سردار پوریانی نشد و وزارت اطلاعات نیز این مسئله را تایید کرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما هیچ کس عقد اخوت نبسته ایم و در مطالبه گری از منافع ملی کوتاه نخواهیم آمد و دستگاه قضا برای هر کس که تخلف کرده حکم صادر کند محکم ایستاده ایم.

پور ابراهیمی تصریح  کرد: من افتخار می کنم که در مسیر مکتب و جریان حاج قاسم گا بر می دارم.

حاشیه های شهر باید ساماندهی شوند

وی همچنین به حاشیه های شهر کرمان اشاره کرد و گفت: در سال های گذشته ما توانستیم با ایجاد دفاتر تسهیل گری و طرح تفضیلی کارهای زیادی در یکی از بزرگترین روستاهای نزدیک کرمان «الله آباد» انجام دهیم البته در فاز دوم این روستا هنوز کار زیادی لازم است که امید شما خبرنگاران نیز این را مسئولان مربوطه مطالبه کنید.

نماینده مردم کرمان و  راور در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: البته کسانی که در حاشیه شهر زندگی می کنند و دارای پروانه ساخت مجاز هستند اما از خدمات شهری محروم هستند از مسئولین درخواست کردیم تا قیمت نهایی زمین را به صورت قسطی از مالکین دریافت کنند و حتی برخی از آنان نیز این پول را نداشتند که با بانک های قرض الحسنه صحبت کردیم که وام هایی با کارمزد کمتر در اختیار مردم قرار دهند و یا اینکه زمین ها را فعلا  به صورت اجاره در اختیار مردم قرار دهند تا پس از پرداخت وام مالک شوند.

پور ابراهیمی با اشاره به اینکه  از مردم درخواست کرد تا به دام زمین خواران نیفتند، تصریح کرد: در مجلس تصویب شده که اگر کسانی که در حاشیه ها خانه ساخته اند باید شرکت های خدماتی به آنها آب، برق و گاز مجاز ارائه دهند و این برای کل کشور تصویب شده است و تنها مختص کرمان نیست.

وی تاکید کرد: همه ما موظفیم تا از فرمانداری بخواهیم که هر چه زودتر ساماندهی در این حاشیه ها انجام شود زیرا فردا نمی دانیم که چه اتفاقات ناگواری از این محله ها ایجاد نشود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: برای اولین بار قرار بود که بنیاد مسکن در شهرک صنعتی به عنوان پایلوت شروع به ساخت و ساز مجاز کند و همچنین از جهاد دانشگاهی خواستیم تا دفاتر تسهیل گری در این مکان ها برای مرتفع کردن مشکلات مردمی راه اندازی شود.

پور ابراهیمی متذکر شد: ما می دانیم که در این حاشیه ها خانواده های شهدایی زندگی می کنند که حق بسیار بزرگی به گردن همه ما دارند که این مسئله به طور جدی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و همچنین برای شهرک هایی همچون سعیدی و شرف آباد پلن جدا داریم.

انتهای پیام/نامجو

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false