×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

انجام تست سرپایی کرونا از اطرافیان بیمار جهت قطع زنجیره انتقال این ویروس

مهدی شفیعی گفت: به منظور قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا تصمیم گرفته شد تا از اطرافیان بیماران قطعی ابتلا به ویروس کووید ۱۹ و خانواده‌های آنان نمونه‌گیری سرپایی انجام گیرد.

به گزارش ” راه آرمان ” مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان عصر امروز در نشست خبری ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان کرمان گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته با انجام ۱۱۰ مورد آزمایش تشخیصی کرونا ۳۹ مورد مثبت قطعی کووید  در استان کرمان تشخیص داده شد از این رو با احتساب ۳۹ مورد جدید، مجموع موارد قطعی متبلا به کرونا ویروس در استان کرمان از آغاز اپیدمی تا امروز به ۳۶۶ مورد رسیده است.

وی ادامه داد: از میان ۳۹  مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا، ۲۰مورد خانم و ۱۹ مورد آقا بوده اند که میانگین سنی این بیماران ۶۷ سال است.

مدیرگروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی درباره تفکیک شهرستانی موارد قطعی ابتلا به کووید ۱۹ در حوزه این دانشگاه توضیح داد: : از مجموع ۳۹  مورد بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹، ۲۴ مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ۶ مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، ۲ مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت،۵ مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و ۲ مورد نیز مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی سیرجان بوده است .

شفیعی اظهار کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته ۳ مورد دیگر به جانباختگان ناشی از بیماری کرونا در استان کرمان اضافه شد که دو مورد متعلق به رفسنجان و یک مورد متعلق به شهر کرمان است از این رو در استان کرمان تا کنون متاسفانه شاهد ۴۰ مورد فوت ناشی از این بیماری داشته ایم.

وی با اشاره به این که  از ظهر روز گذشته تا کنون ۱۱ مورد از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بهبود یافته اند، توضیح داد: از ابتدای اپیدمی بیماری کرونا تا کنون  ۳۶۶ مورد مثبت اعلام شده که از این تعداد ۲۸۹ مورد بستری و تا کنون ۲۱۶ مورد ترخص یافته اند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان تشریح کرد: استان کرمان جزء استان‌های است که وزارت بهداشت به آن اجازه غربالگری و نمونه گیری آزمایشگاهی از بیماران سرپایی را داده است تا برنامه مراقبتی خود را افزایش و زنجیره انتقال ویروس کرونا را با شناسایی بیماران کاهش دهیم.

وی بیان کرد: تاکنون طبق پروتکل های وزارت بهداشت تنها از موارد بستری و کادر درمانی تست های آزمایشگاهی گرفته می   شد اما با مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از این به بعد از افراد مراجعه به بیمارستان های سطح استان که مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا می باشند به صورت سرپایی نمونه‌گیری می شوند.

شفیعی اشاره کرد:  به منظور قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا تصمیم گرفته شد تا از اطرافیان بیماران قطعی ابتلا به ویروس کووید ۱۹ به منظور قطع زنجیره انتقال در خانواده‌ها نمونه‌گیری سرپایی انجام گیرد.

مدیرگروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به این که در دلایل افزایش تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ رد پای سفر دیده می شود، اظهار کرد: در موارد مثبت قطعی در استان کرمان طی ۲۴ ساعت گذشته شاهد هستیم  ۳ نفر از اعضای یک خانواده که هفته قبل در مراسم تشییع جنازه ای شرکت کرده‌اند، به ویروس کرونا مبتلا شدند.

وی تاکید کرد: مردم همچنان باید بحث فاصله گذاری اجتماعی هم در منزل و هم در بیرون از خانه و نکات بهداشت فردی و عمومی را رعایت کنند.

شفیعی با اشاره به برای اولین‌بار از ابتدای شیوع اپیدمی تاکنوناز تمامی حوزه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی سطح استان کرمان مورد مثبت داشته ایم، بیان کرد: اگر تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در سطح استان کرمان افزایش یابد، قطعا سختگیرانه‌تر رفتار خواهیم کرد و شاید با ادامه این روند به سمت راه اندازی نقاهتگاه دوم در کرمان نیز برویم.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان افزود: به منظور افزایش کنترل و غربالگری یکی از روش ها کنترل اعضای و نزدیکان فرد بیمار است که طی ۱۴ روز گذشته با بیمار در ارتباط بوده اند.

مدیرگروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی توضیح داد: در این روش بعد از شناسایی قطعی بیمار، اطرافیان وی نیز شناسایی می شوند و طی تماس و ارتباط با آنها شرایط شان را کنترل می کنیم و تعیین م یکنیم که چه زمانی برای آزمایش به دانشگاه علوم پزشکی مراجعه کنند.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false