کارشناس مسائل سیاسی گفت :وقوع انقلاب اسلامی در جمهوری اسلامی ایران سیستم و ساختار سلطه بر منطقه را به سلطه ستیزی تبدیل کرده است.

 

 

 

جعفر قنادباشی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار راه آرماندر رابطه با دستاوردهای انقلاب اسلامی در منطقه اظهار داشت : انقلاب اسلامی در ابعاد مختلف از جمله درعرصه های سیاسی، فرهنگی ، اقتصادی و نظامی دستاوردهایی بسیار ارزشمند و سرنوشت سازی داشته است .

وی گفت : وقوع انقلاب اسلامی در جمهوری اسلامی ایران سیستم و ساختار سلطه بر منطقه را به «سلطه ستیزی» تبدیل کرده است و این موضوع بزرگترین خدمت به منطقه محسوب می شود .
کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به این که انقلاب اسلامی الگویی جامع و کارآمد را برای مقابله با استبداد ارائه کرده است ؛ خاطر نشان کرد : اکنون در منطقه و جهان این الگو مورد توجه ملت هایی است که در صدد مقابله با استعمار و استبداد هستند ، چنانکه حرکت ها و نهضت های پدیدآمده در کشورهایی همچون فلسطین، عراق، لبنان و سوریه و همچنین آنچه سبب شد تا دیکتاتورهایی همانند حسنی مبارک در مصر، بن علی در تونس و قذافی درلیبی از صحنه قدرت کنار بروند نیز مبتنی بر شیوه های انقلاب اسلامی بوده است.
قنادباشی افزود : قبل از انقلاب اسلامی ایران و در دوران ستم شاهی، سلطه منطقه ای آمریکا بر سه پایه ایران، عربستان و اسرائیل قرار داشت، ولی با پیروزی انقلاب اسلامی و برپایی نظام جمهوری اسلامی درایران، این پایه های سه گانه، یکی بعد از دیگری از هم فروپاشید و
ابتدا رژیم پهلوی که با موافقت با حضور نزدیک به ۶۰هزار نظامی آمریکایی در ایران، به ژاندارمی برای حفاظت از منافع منطقه ای آمریکا تبدیل شده بود، با انقلاب اسلامی مردم ایران، از هم فروپاشید.
وی عنوان داشت : سپس نوبت به عربستان رسید، چنانکه مقامات آمریکا به علت نگرانی از تأثیر انقلاب اسلامی بر مردم عربستان و در نتیجه، بیم وهراس از وقوع انقلابی مشابه انقلاب اسلامی ایران در این کشور، بخش اعظم نیروهای ۲۱ هزار نفره خود را از عربستان خارج ساختند و بدینوسیله به فعالیت بزرگترین پایگاه نظامی خود درمنطقه پایان دادند.
قنادباشی تشریحکرد : اما رژیم صهیونیستی هم که تا آن زمان، اهرمی در اختیار آمریکا برای تضعیف کشورهای اسلامی بشمار می آمد، با پیروزی انقلاب اسلامی در مسیر افول و اضمحلال قرار گرفت، بگونه ای که اینک بعد از شکست های فاحش در ۶ جنگ مهم ، نه تنها نمی تواند از منافع آمریکا حمایت کند، بلکه به متحّدی بسیار پرهزینه برای آمریکا تبدیل شده است .
کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد : فروپاشی رژیم ستم شاهی درایران، به معنی از دست رفتن متحّدی بی بدیل برای آمریکا بود و در این درحالی است که در فضارسانه ای و سیاسی آن زمان، از رژیم شاهی به عنوان ژاندارم منطقه ای آمریکا یاد می شد.
وی با بیان این که قبل از انقلاب ارتش شاهنشاهی درهر مکان از منطقه که آمریکا نیاز داشت وارد عمل می شد ؛ عنوان داشت : اما بعد از انقلاب ارتش ایران تبدیل به ارتش خودی تبدیل گردید و بعد از صدها سال ارتشی مبتنی بر منافع ملی در ایران شکل گرفت .
کارشناس مسائل سیاسی اظهار داشت : مردم فلسطین نیز بر اثر انقلاب اسلامی و الهاماتی که از انقلاب اسلامی گرفتند انتفاضه {قیام عمومی و مردمی} را جایگزین مبارزات بی ثمر و سازمانی قبلی کردند و این امر سبب شد تا در مصاف با رژیم اشغالگر از توانمندی بسیار زیاد وتأثیرگذاری برخوردار شوند.
کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد : آمریکایی ها اکنون سعی کرده و می کنند تا پایگاه های مختلفی را در کشورهای گوناگون برپا کنند اما هیچ گاه نتوانسته اند آن شرایط قبل از انقلاب را مجددا ایجاد کنند و در واقع خروج آمریکا ازمنطقه به عنوان یک قدرت سلطه گر با انقلاب اسلامی ایران کلید خورد و چنانکه شاهدیم اینک بعد از ۴۰ سال، دیگر جایی در منطقه ندارند .
قنادباشی یادآور شد : این امر بسیار برای مردم منطقه و کشورهای اسلامی پربرکت است زیرا آغاز حرکتی برای احیای تمدن اسلامی است که بسیار اهمیت دارد .
وی متذکر شد : بر اثر انقلاب اسلامی ایران کشورهایی که عمدتا در اختیار شرق و غرب بودند دو دسته شدند ؛ برخی کشورهای دیکتاتوری که در اختیار آمریکا هستند و تعدادشان رو به کاهش است و کشورهای که همسو با انقلاب اسلامی هستند که در حال افزایش می باشند.
کارشناس مسائل سیاسی افزود : در گذشته احزاب سکولار ، لیبرال ،غرب و شرق زده کارگردان و صحنه گردان حرکت های سیاسی در منطقه بودند اما اکنون مرام ها و ساختارهای احزاب سیاسی از انقلاب اسلامی الهام گرفته اند و این موضوع را می توان در کشورهای ترکیه ، افغانستان ، پاکستان و عراق که فضای اسلامی دارند دید .
قنادباشی در پایان گفت : این امر می تواند زمینه ساز خروج استعمار و افق روشنی برای رسیدن به اهداف یک تمدن اسلامی باشد و نگرانی پادشاهان منطقه نیز این است که ملت هایشان از اسلام انقلابی صادر از ایران الهام بگیرند .

 

 انتهای پیام/ش

 

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری