×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اگر لاهه تحت تأثیر لابی های قدرت و ثروت قرار نگیر رأی به نفع ایران صادر خواهد شد/وجود شواهد کافی برای زیر سوال بردن اقدامات یک جانبه آمریکا

کمالی پور گفت: مطمئنا اگر دادگاه بین المللی لاهه تحت تأثیر لابی های قدرت و ثروت حاکم بر دنیا قرار نگیرد باید انتظار این را داشته باشم که بر مبنای حقوق بین الملل رأی را به نفع ایران صادر کنند.

 

 

 

 

یحیی کمالی پور نائب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با راه آرمان ؛ با اشاره به برگزاری جلسه علنی جهت رسیدگی به پرونده شکایت ایران از آمریکا به دلیل اعمال غیرقانونی تحریم‌های یکجانبه  در دادگاه بین المللی گفت:در عرف و حقوق بین الملل  زمانی که قرار دادی بین چند کشور امضاء می شود؛ اجرای تمام مفاد آن قرار داد برای کشورها  لازم الرعایه است .

 

 

وی ادامه داد: هیچ کشوری نمی تواند که به صورت یک جانبه از آن خارج شود و مطمئنا ضمانت اجرای قرار دادها نیز به این صورت می باشد و از نظر حقوق و عرف بین الملل اگر کشوری به صورت یک جانبه مفاد قرار دادی را امضاء کرده است زیر پا بگذار د متزمل مسئولیت حقوقی است.

 

 

کمالی پور عنوان کرد: بر همین اساس دولت جمهوری اسلامی ایران علیه آمریکا شکایت کرده و دادگاه بین الملل نیز این شکایت را پذیرفته و وارد رسیدگی ماهیتی شده است.

 

 

نائب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مطمئنا اگر دادگاه بین المللی لاهه تحت تأثیر لابی های قدرت و ثروت حاکم بر دنیا قرار نگیرد باید انتظار این را داشته باشم که بر مبنای حقوق بین الملل رأی را به نفع ایران صادر کنند.

 

 

وی در پایان با بیان اینکه باید ببینیم در عمل چه اتفاقی خواهد افتاد، خاطر نشان کرد: اما ادله و شواهد کافی وجود دارد که لاهه بتواند تصمیم بگیرد و اقدامات یک جانبه آمریکا را زیر سوال ببرد و در نهایت خسارت وارده به ایران را پرداخت کند.

 

تهیه و تنظیم:سیروئی نژاد

 

انتهای پیام/م

 

 

 

 

 

 

 1. کرامت سلیمی

  شاید به خود تلقین نماییم که قدرت را رای مردم تعیین می کند اما این یک خودفریبیست و در عالم واقعیت قدرت از لوله اسلحه بیرون می اید.

  چندین دولت پنهان در امریکا وجود دارد که در راس انها نظامیان قرار دارند و به صورت دوره ای و توافقی فردی را در قالب رییس جمهور به عنوان نماینده مردم در ظاهر به عنوان مسئول امور کشور قرار می دهند.

  گروه و طیفی که ترامپ را به عنوان رییس چمهور قرار دادند اعتقادشان این است که با شرایط فعلی جهان و سیاستهای تکراری که طی ۱۰۰ سال اخیر اعمال شده دیگر نمی توان وجهه امریکا را به عنوان یک ابرقدرت بلامنازع حفظ نمود و جهان را مطابق خواسته های امریکا مدیریت نمود.

  این گروه با افشای حقایقی سعی دارند ساختار سیاسی و اجتماعی جهان را به تدریج و تقریبا” نامحسوس تغییر دهند و تلاش می کنند افکار عمومی را برای پذیرش واقعیات و حقایق برای ورور به یک نظم نوین جهانی اماده کنند.

  گروههای رقیب حامیان ترامپ که ظاهرا” کنترل بیشتری از رسانه ها و نهادهای امنیتی را در اختیار دارند هرچند تا حدود زیادی موافق تغییرات هستند اما با شیوه های رفتاری و گفتاری ترامپ موافق نیستند. وحتی سعی می کنند تا ترامپ نتواند زیاد سخنرانی و یا مصاحبه و همچنین دیدار با مقامات کشورهای دیگر داشته باشد.
  ترامپ در این مدت به حقایقی اشاره نمود که می تواند ابرقدرتی امریکا را زیر سوال ببرد و حتی منجر به فروپاشی امپراطوری امریکا گردد.

  به عنوان مثال :

  چند مدت پیش ترامپ حرف جالبی به پوتین زد:

  ترامپ به پوتین گفت که روسیه از برجام خارج نمی شود چون برای روسیه توافق خوبیست.

  این حرف جای کلی بررسی و تفسیر دارد و بیشتر نشان می دهد که به نوعی ترامپ به این حقیقت اشاره می کند که روسیه برای حفظ قدرت و اعتبارش از هر نظر ( سیاسی، اقتصادی و حتی نظامی ) کاملا” به امریکا وابسته است و از خود قدرتی ندارد.

  و در یکی از کامنتها خدمتتان عرض کردم که طبق روانشناسی چهره ترس و نگرانی خاصی در چهره مقامات روسی مخصوصا” اقای سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به خوبی نمایان است. و ایشان بیشتر از همه مقامات روسی تلاش می کنند برجام حفظ شود .

  و یا اینکه یکبار ترامپ اعلام کرد که پذیرش برجام منجر به سقوط اقتصاد امریکا خواهد شد و همین نشان می دهد که در مذاکرات ظاهرا”اتمی دولتها در واقع اخاذیهای مالی و اقتصادی از دولت امریکا صورت می گیرد تا دولتها دروغ بودن وجود بمب اتمی و خیالی بودن ان را فاش نکنند و امریکا در ظاهر ابرقدرت باقی بماند.( کشورهایی مانند عربستان ، سومالی و همینطور کشور گرسنه و افریقایی اوگاندا که بیشتر مردمش در زیر درختان و لابلای بوته ها زندگی می کنند خواستار انرژی هسته ای هستند).

  در واقع هر کشوری که خواستار انرژی هسته ایست بر اساس منافع و موقعیت خود امریکا را تهدید به لو دادن دروغین بودن سلاح اتمی می کند تا امریکا منافع ان کشور را هم مد نظر داشته باشد.

  از نظر حامیان ترامپ تعداد دولتهای اخاذی کننده انقدر زیاد شده که امریکا قادر به تمکین به خواسته همه انها نیست و تن دادن به خواسته بعضی از انها باعث به هم خوردن تعادل قدرت به نفع کشورهایی مانندایران و کره شمالی خواهد شد. و خود امریکا به این موضوع اذعان نمود که ایران درحال تفییر جغرافیای سیاسی خاور میانه است.

  در عمل نیز این موضوع دیده می شود مثلا” اگر ایران خواستار در اختیار داشتن سامانه ضدهوایی s-300 است برای راضی نگاه داشتن رقبای ایران مثل عربستان ، ترکیه و امارات سامانه ضدهوایی s- 400 که تکنولوژی پیشرفته تری دارد به انها داده می شود.

  امریکا برای جلوگیری از ورود تکنولوژی به کشورهای دیگر یا تکنولوژی را ناقص در اختیار انها قرار می دهد تا همواره وابسته باشند و یا به بهانه هایی ان کشور ها را تحریم میکند تا همیشه ضعیف باقی بمانند. و متاسفانه با این تحریمها مردم عادی اسیب می بینند نه دولتها.

  در افتادن ترامپ با رسانه ها و نهادهای امنیتی و همچنین تلاش ترامپ برای خروج از پیمان ناتو و تعطیلی تعدادی از پایگاههای نظامی امریکا از جمله پایگاه نظامی اینجرلیک در ترکیه نشان دهنده این واقعیت است که ترامپ به دنبال افشای یک دروغ است که این دروغ حدود ۷۵ سال محور قدرت دروغین و غیرواقعی امریکا بوده است و تمام پیامدهای افشای این دروغ قابل پیش بینی نیست. اما تلاش ترامپ و حامیانش نشان می دهد که با تعطیلی و کم کردن قدرت تعدادی از پایگاههای نظامی امریکا می خواهند از وقوع یک جنگ گسترده جلوگیری نمایند.

  در واقع ترامپ و حامیانش تعداد پایگاهها ی نظامی محدودی را نگاه می دارند ( مثل پایگاه بزرگ نظامی دیگو گارسیا واقع در اقیانوس هند) و با کمک انها بقیه پایگاهها و همینطور ارتشها را کنترل خواهند کرد.

  دقت به این موضوعات هم مهم است که اروپا چه نقطه ضعفی دارد که در مقابل ایران خیلی ضعیف عمل می کند و انها باید به ایران باج بدهند.

  لینکهای زیر را بخوانید:

  yon.ir/CWkZo

  yon.ir/rTNEQ

  و همینطور به نظر شما نقطه ضعف امریکا و روسیه ( ۲ تا به اصطلاح ابرقدرت ) در مقابله با ایران چیست.
  چرا قادر نیستند با تهدید نظامی و توسل به قوه قهریه ایران را از سوریه خارج کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false