عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: قضاوتمان در داخل و افراد منصف در سطح بین الملل صرفا بر اساس متن قانونی و رسمی برجام مورد ملاک است و کلید واژه هایی مانند اینستکس خلق الساعه هستند که هیچ ارتباطی با متن برجام ندارند .

جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با راه آرمان؛ با اشاره به پایان مهلت ۶۰ روزه شورای امنیت ملی کشورمان به کشورهای باقی مانده در برجام گفت: قضاوت بین المللی در موضوع ایران و کشورهای مورد مذاکره در خصوص مسئله هسته ای همان توافقی است که به برجام مربوط است که آن توافق نامه در بخش ها، فصل ها و پیوست هایی در آئین نامه تعریف شده است.

وی ادامه داد: به این معنا که آنچه که باید بشود یا نشود در متن توافق نامه گنجانده شده است؛ همچنین از لحاظ کمیته های اجرائی، خرید، جلسات هماهنگی و … اگر طرفی نقض عهد کند مواردی بیان شده است.

کریمی قدوسی با بیان اینکه قضاوتمان در داخل و افراد منصف در سطح بین الملل صرفا بر اساس متن قانونی و رسمی برجام مورد ملاک است، عنوان کرد: کلید واژه هایی مانند اینستکس خلق الساعه هستند که هیچ ارتباطی با متن برجام ندارند .

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ابراز کرد: از زمانی که موضوعاتی مانند spv و اینستکس مطرح شد؛ بنده موضع گرفتم و بیان کردم که اروپایی ها می خواهند در آینده موضوع برجام را به حاشیه ببرند و بسته جدیدی که نقض تعهدات برجام در آن گنجانده شده است را بر میز طرف ایرانی قرار دهند و این اتفاق هم افتاد.

این مقام مسئول با اشاره به مطلب فوق افزود: بنده به آقایان ظریف و علی لاریجانی معترض بودم که چرا در ملاقات هایی که دارید از اینستکس صحبت می کنید؟ ما باید تعهدات برجامی اروپایی ها و آمریکایی ها را مطالبه کنیم چرا که باید تمام آنچه را که متعهد شده اند انجام دهند.

وی اظهار کرد: در متن برجام موضوع مبادلات پولی و بانکی در متن به پیوست تعهدات اروپایی ها آمده که اروپایی ها بعد از اجرای این توافق تحریم های پولی و بانکی جمهوری اسلامی ایران را در اروپا به طور کلی لغو و باطل می کنند؛ این مسئله جزو تعهداتشان بوده است و اگر این کار را انجام می دادند نیاز به اینستکس نداشتند.

کریمی قدوسی تصریح کرد: ملاک قضاوت جمهوری اسلامی ایران، رئیس جمهور، تیم مذاکره کننده، شورای عالی امنیت ملی، شورای نظارت بر برجام، مجلس شورای اسلامی و … همه بر اساس توافق نامه برجام است.

وی تأکید کرد: چنانچه اروپایی ها بخواهند وضعیت را به گذشته برگردانند همین امروز باید اعلام کنند که از فردا تحریم های پولی و بانکی جمهوری اسلامی ایران برداشته می شود و هواپیماهای ایرباسی که ایران قصد خرید آنها را داشته، تحویل خواهد داد؛ همچنین آمادگی خرید محموله های نفتی ایران را خواهند داشت و سایر تعهداتی که در متن برجام آماده است را عملیاتی خواهند کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تماس شب گذشته مکرون با رئیس جمهوری کشورمان ابراز کرد: با خروج آمریکا از برجام اروپایی ها  عنوان کردند که ما تعهدات خودمان را انجام می دهیم و جبران خروج آمریکا از برجام را نیز به گردن می گیریم.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه گام امروز با موفقیت باید برداشته شود، گفت: قطعا گام های بعدی نیز باید ما را به همان نقطه قبل از برجام در زمینه هسته ای بازگرداند؛ همچنین شرطی کردن جمهوری اسلامی ایران از جمله پروژه های خطرناکی بود که جوف این مذاکرات به اقتصاد ما تحمیل شد و  امروز مشکلات ما ناشی از آن وضعیت روانی است.

کریمی قدوسی در پایان خاطر نشان کرد: فرض کنیم امروز روز بسیار مهمی است؛ شروع بازسازی آب سنگین راکتور اراک از امروز باید کلید بخورد و رسانه ملی باید گزارش در این راستا پخش کند.

انتهای پیام/م

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری