معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: جهت حفظ و ارتقاء تولید پسته در استان کرمان، استفاده از سیستم های آبیاری نوین و همچنین عملیات اصلاحی باغات را دستور کار قرار دادیم تا با تغییرات اقلیمی که بزرگ ترین مانع تولید این محصول است مقابله کنیم.

به گزارش “راه آرمان” پسته محصول اصلی و استراتژیک استان کرمان است که خشکسالی های اخیر و تغییرات اقلیمی، مشکلات زیادی را برای کشاورزان ایجاد کرده است و در تولید این محصول که بیش از ۸۰ درصد پسته کشور را تامین می کند مشکلاتی را به وجود آورده است.

در همین راستا با محمدرضا پورخاتون گفت و گو کردیم و آخرین وضعیت پسته استان را از او جویا شدیم که در پاسخ گفت: با تغییرات اقلیمی و بروز خشکسالی های متمادی در سال های اخیر کشت و توسعه بعضی از محصولات باغبانی با محدودیت بیشتری مواجه شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان افزود: با توجه به اقلیم آب و هوایی ایران، پسته یکی از گونه های متحمل به شرایط سخت است که با تغییرات اقلیمی و کاهش کمی و کیفی منابع آبی، ایجاد باغات پسته بجای سایر محصولات در استانهای دیگر نیز انجام شده است.

 پورخاتون تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد از باغات پسته کشور در استان کرمان است که نقش عمده ای در تولید این محصول و ارز آوری برای کشور دارد.

وی تولیدی پسته استان کرمان در سال ۹۷ را ۱۵ هزار تن عنوان کرد و اظهار داشت: در سال ۹۷ تولید پسته استان کرمان ۹۰ درصد کاهش پیدا کرد و انتظار ما در زمینه تولید این محصول برآورده نشد که تغییرات اقلیمی دلیل اصلی این اتفاق است چرا که دمای هوا در فروردین ماه به صورت ناگهانی افزایش پیدا کرد و  مانع تشکیل جوانه های این محصول شد.

وی بیان کرد: با توجه به خشکسالی های اخیر، برنامه های این استان در زمینه استفاده بهینه از منابع آبی در باغات پسته با اجرای سیستم های آبیاری نوین و همچنین عملیات اصلاحی باغات صورت می گیرد که هدف از اجرای این طرحها حفظ و ارتقاء تولید این محصول می باشد . 

مصاحبه و تنظیم: مهدی زاده

انتهای پیام/

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری