×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

برگزاری نخستین سوگواره ملی تعزیه در روستای ده زیار/ بیش از ۳۰ اثر به دبیرخانه ارسال شده است

دبیر سوگواره ملی تعزیه امام (ره) روستای ده زیار گفت: نخستین سوگواره ملی تعزیه در روستای ده زیار در تاریخ ۲۲ خرداد تا ۲ تیر به مدت ۱۲ شب بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء برگزار می شود .

به گزارش راه آرمان؛ ثارالله انکوتی دبیر سوگواره ملی تعزیه امام (ره) روستای ده زیار صبح امروز در نشست خبری با اشاره به این که در سال های گذشته سوگواره ها  در مرکز استان برگزار می شد؛ اظهار داشت : روستاها از برگزاری سوگواره ها بی نصیب بودند اما با برگزاری این تعزیه در روستای ده زیار قشرعظیمی از علاقمندان به این هنر آیینی از این مراسم استقبال کرده اند .

وی گفت: تا کنون ۶ دوره سوگواره استانی برگزار کرده ایم که از سوگواره سال سوم به بعد این تعزیه ها با موضوعات مشخص تعزیه انجام داده اند و تمامی گروه های شرکت کننده ملزم به اجرای یک تعزیه بودند و به تحلیل و آسیب زدایی پرداخته ایم .

دبیر سوگواره ملی تعزیه امام (ره) روستای ده زیار با اشاره به این که امسال موضوع تعزیه ها شهادت مسلم ابن عقیل است، یادآور شد: گروه های شرکت کننده در تعزیه بایستی همگی بر روی این موضوع تعزیه انجام دهند .

انکوتی با بیان این که روستای ده زیار می تواند به عنوان مقصد گردشگری مذهبی کشور انتخاب شود، خاطر نشان کرد: در استان کرمان مناطق تعزیه خیز زیادی وجود دارد که اکثرا معطوف به دهه محرم هستند و هر ساله با بالارفتن سطح سوگواره گروه های غیرفعال و نیمه فعال دیگر نمی توانند در سوگواره شرکت کنند .

وی توضیح داد: فراخوان نخستین سوگواره ملی تعزیه روستای ده زیار از اول خرداد ماه به همه گروه ها در سطح کشور فرستاده شده است و گروه ها تا ۱۵ خردادماه فرصت برای ارسال آثار خود داشته اند که بیش از ۳۰ اثر از سراسر کشور به دبیرخانه سوگواره ارسال شده است.

دبیر سوگواره ملی تعزیه امام (ره) روستای ده زیار افزود: امسال نخستین سوگواره ملی تعزیه در ده زیار برگزار می شود که با توجه به محدودیت زمانی ۵ گروه از استان های اصفهان، اراک، قزوین و تهران و ۵ گروه نیز از استان کرمان حضور دارند .

انکوتی گفت: این سوگواره در تاریخ ۲۲ خرداد تا ۲ تیر به مدت ۱۲ شب بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه تا ۱۰ و ۳۰ دقیقه در روستای ده زیار برگزار می شود .

وی اضافه کرد: این تعزیه ها توسط ۳ داور به نام های اسماعیل محمدی از پیشکسوتان تعزیه کشور، عباس صالحی بهترین نوازنده موسیقی کشور و مسعود گنجعلیخانی حاکمی مدرس تعزیه شناسی مورد داوری قرار می گیرند و برگزیدگان تعزیه خوان انتخاب می شوند.

 دبیر سوگواره ملی تعزیه امام (ره) روستای ده زیار ادامه داد: در طول این ۱۲ شب حدود ۳۰۰ نفر درگیر اجرای تعزیه هستند و امیدواریم در سال های آینده این سوگواره در سطح بین المللی برگزار شود .

انتهای پیام/ش

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false