×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بهره برداری از سد «شهیدان امیرتیموری» در سال ۱۴۰۲

رضایی گفت: با توجه به اینکه تاکنون ۹ بانک سهم خود را پرداخت کرده، اگر بانک دهم سهم خود را بپردازد مشکل مالی پروژه انتقال آب از سد شهیدان امیرتیموری حل خواهد شد و از طرف دیگر مشکلات قضایی نیز حل شده است بنابراین از شهریور ماه سال جاری استارت مجدد عملیات اجرایی پروژه کلید خواهد خورد و در سال ۱۴۰۲ این پروژه  به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش راه آرمان؛ ۲۴ آذر ماه ۹۴ عملیات حفاری طولانی ترین تونل انتقال آب کشور با ۳۸ کیلومتر طول از سد «شهیدان امیرتیموری (صفارود) » برای تأمین آب میانمدت شهر کرمان با حضور استاندار وقت کرمان ، در محل پرتال خروجی تونل آغاز شد.

انتقال آب از سد « شهیدان امیر تیموری» سومین تونل بزرگ دنیا

تونل مذکور با ۳۸ کیلومتر طول ، بزرگترین تونل خاورمیانه و سومین تونل بزرگ دنیا خواهد بود و در کریدور انتقال آب دریای عمان از شمال استان و فلات مرکزی کشور قرار می گیرد و آب دو سد شهیدان امیرتیموری (صفارود) و سرمشک را به کرمان انتقال می دهد ورودی و خروجی این تونل به ترتیب از بخش گنجان از توابع شهرستان بافت و بخش گلزار از توابع شهرستان بردسیر است و به منظور انتقال آب به میزان ۲۳ مترمکعب در ثانیه طراحی شده است.

اتمام پروژه از ۵ سال به سه سال

در تیر ماه سال ۹۵ یعنی یک سال بعد مدیرعامل وقت  آب منطقه‌ای استان کرمان در فاز دوم اجرایی شدن این طرح با اشاره به اینکه اجرای این پروژه کار بسیار بزرگی است و اتمام آن پنج ساله پیش‌بینی شده است خاطرنشان کرد: به سبب حساسیت آب شرب کرمان این پروژه به سرعت در حال پیشروی است.

بختیاری با بیان اینکه عملیات اجرایی ۲٫۵ کیلومتر پروژه در فاز نخست تمام شده و در هر ماه بیش از ۵۰ متر پیش‌روی و احداث تونل انجام می‌شود تصریح کرد: قول می‌دهیم دو سال زودتر از برنامه زمان‌بندی کار خود را به اتمام برسانیم.

انتقال آب در مسیر پیشروی با اعتراضات مردمی روبرو شد

پس از آن متاسفانه این پروژه با اعتراض هایی نیز روبرو بود از جمله مالکان و کشاورزانی که در آن حوالی بودند.

و این مساله همچنان ادامه داشت تا اینکه عملیات اجرایی سد صفارود متوقف شد که استاندار کرمان آقای فدایی در جلسه ۱۳ تیرماه سال ۹۸ در این رابطه به خبرنگار ایسنا گفت : «پروژه تامین آب شهر کرمان از سد صفارود حدود ۵۰ درصد اجرا شده و حدود ۶۰۰ میلیارد تومان نیز تاکنون برای این پروژه هزینه شده است که برای تامین مالی این پروژه از محل اعتبارات دولتی غیرممکن بود لذا در سال ۹۶ با حضور مدیران بانک‌های کشور مقرر شد که ۱۰ بانک به میزان یک هزار میلیارد تومان از محل ماده ۵۶ جهت اتمام این پروژه تامین اعتبار کنند که در نهایت این قرارداد در سال ۹۷ به امضا مدیران بانک‌ها، رییس سازمان برنامه بودجه کشور و وزارت نیرو رسید اما به دلیل اعلامات دادستانی استان بانک‌ها در پرداخت این اعتبار تعلل کرده‌اند.»

دکتر فدایی تهدید علیه بهداشت عمومی، مشکلات محیط زیست، تضیع اموال عمومی و عدم رعایت قوانین حکومتی را دلایل توقف این پروژه توسط دادستانی استان عنوان کرد.

طرح انتقال آب از صفارود غیرکارشناسی است و باید متوقف شود

دادخدا سالاری دادستان شهر کرمان نیز طی نشست خبری که با خبرنگاران داشت، اظهار کرد: درخصوص انتقال آب از صفارود به کرمان نیز با توجه به مشکل آبرسانی در روستا‌های رابر وتامین آب۵۵ روستا با تانکر در نتیجه نباید این انتقال صورت گیرد.

دادستان کرمان با اشاره به اینکه رودخانه مورد نظر در رابر خشک شده است بیان داشت:هرطرحی برای اجرا باید پیوست زیست محیطی داشته باشد که این طرح فاقد این پیوست است و اگر روستا‌های جنوب کرمان را در تامین آب لحاظ نکنیم روستاها دچارخشکسالی شده و مهاجرت می‌کنند و تبدیل به معضلی بنام حاشیه نشین می‌شوند.

سالاری بیان کرد: درخصوص پروژه انتقال آب نگرانی ما تجربه تلخ  سد گت بند در کنارپروژه انتقال آب کرمان است.

دادستان کرمان با بیان اینکه برای ساخت سد گت بند ۴هزار میلیارد هزینه شد و در نهایت ۳میلیون تن نمک را به آب وارد کرد و به گفته محیط زیست بزرگترین خیانت زیست محیطی بود اظهارداشت: به نظر من این طرح غیر کارشناسی است و باید متوقف شود.

با اصرار مسئولان استانی این پروژه مجددا آغاز به کار کرد

حال بعد از گذشت مدت ها شهر کرمان همچنان در کم آبی به سر می برد و مسئولان تنها راه حل برون رفت از این کم آبی را انتقال آب از سد «شهیدان امیرتیموری» عنوان می کنند.

علی اکبر رضایی نماینده مجری طرح انتقال آب از سد شهیدان امیرتیموری (صفا رود) به کرمان در این رابطه به خبرنگار ما گفت: سد شهیدان امیر تیموری شامل دو بخش است یکی خود سد، که ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا انتهای امسال آبگیری خواهد شد.

وی بخش دوم را انتقال آب از سد به شهر کرمان عنوان کرد و افزود: از سد تا شهر کرمان ۱۱۰ کیلومتر فاصله وجود دارد که خود این سامانه نیز به چند بخش تقسیم می شود از جمله پمپاژ، خط لوله، تونل، تصفیه خانه که هر کدام نیز به صورت مجزا دارای پیمانکار هستند.

نماینده مجری طرح انتقال آب از سد شهیدان امیرتیموری ، مهمترین بخش این سامانه را تونل با طول ۳۸ کیلومتر بیان و اذعان کرد: این تونل از قسمت کوهستانی عبور می کند که قسمت بحرانی سامانه تونل انتقال آب است که تاکنون ۱۶ کیلومتر آن کار شده و تقریبا ۲ کیلومتر دیگر از آن باقی مانده است.

رضایی عنوان کرد: قرار بود این سامانه تا سال ۹۹ به بهره برداری برسد، اما به دو دلیل  از جمله حکم دادستانی باعث شد تا یکسال حفر تونل متوقف شود و دلیل بعد اعتبارات دولتی که سالیانه برای پروژه تخصیص داده می شد نتوانست هزینه های اجرایی  آن را پوشش دهد.

تاکنون این طرح ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است

وی تصریح کرد: از طریق فاینانس ۱۰ بانک کشور با عاملیت بانک صمت قرار شد هر کدام از بانکها یکصد میلیارد تومان پرداخت کنند درمجموع هزار میلیارد تومان برای این پروژه پرداخت شود که متاسفانه این مورد نیز طول کشید .

نماینده مجری طرح انتقال آب از سد شهیدان امیرتیموری خاطرنشان کرد: تاکنون تنها ۹ بانک سهم خود را پرداخت کرده اند، که اگر بانک دهم سهم خود را پرداخت کند مشکل مالی پروژه حل خواهد شد و از طرف دیگر مشکلات قضایی نیز حل شده است بنابراین از شهریور ماه سال جاری استارت مجدد عملیات اجرایی پروژه کلید خواهد خورد.

رضایی تاکید  کرد: تاکنون این پروژه  ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه با آغاز به کار مجدد پروژه آیا در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری خواهد رسید، گفت: با توجه به اینکه حفاری های سخت پروژه هنوز باقی مانده و اعتباری که از بانک ها دریافت کردیم سه ساله است بهره برداری  زودتر از سال ۱۴۰۲ نخواهد بود.

نماینده مجری طرح انتقال آب از سد شهیدان امیرتیموری گفت: اگر همین پولی که بانکها پرداخت می کنند به موقع تزریق شود می توان این پروژه را به بهره برداری رساند.

رضایی در ادامه اذعان کرد: تنها آب سطحی استان کرمان در جنوب واقع شده است این آبی که به کرمان منتقل خواهد شد  هم آب شرب شهرستان رابر  و هم بخشی از شهر کرمان را تامین خواهد کرد.

وی افزود: این خط انتقال از شهرستان های رابر و بردسیر عبور می کند و سپس به شهر کرمان خواهد رسید.

نماینده مجری طرح انتقال آب از سد شهیدان امیرتیموری در رابطه با اینکه یکسال پروژه به دلایل مسائل قضایی متوقف شد، بیان کرد: انتقال آب از سد شهیدان امیرتیموری عظیم ترین پروژه در خاورمیانه است که ممکن است در مسیر انتقال وحفاری هایی که صورت می گیرد مشکلاتی نیز برای اهالی و املاکی که در مسیر قرار دارد پیش آید.

رضایی ادامه داد: در مسیر یکسری قنوات و چشمه هایی نیز وجود داشت که ممکن است روی برخی از آنان به دلیل حفاری تاثیرات موقتی گذاشته و  باعث شده تا اراضی کشاورزی محل دچار کمبود آب شده باشند که این امر اعتراض کشاورزان را به همراه داشت و کارفرما و پیمانکار این پروژه می بایست خسارت وارد شده را پرداخت کند.

وی عنوان کرد: این شکایت ها منجر شد تا مراجع قضایی تا زمان تعیین تکلیف از کارفرما بخواهند که پروژه متوقف شود.

نماینده مجری طرح انتقال آب از سد شهیدان امیرتیموری با تاکید بر اینکه ۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان کل هزینه این سامانه برآورد شده است، بیان کرد: کل سامانه شامل سد، تونل، خط لوله به طول ۷۷ کیلومتر، تصفیه خانه با ظرفیت ۳ مترمکعب ، پمپاژ واحد ۳۲۰ متر و دبی ۳ مترمکعب نزدیک به ۶۰۰ میلیارد تومان تاکنون هزینه شده است.

رضایی در انتها خاطرنشان کرد: شهر کرمان منابع آب  آن از چاه های زیرزمینی تامین  و سال به سال کم و کمتر می شود و جابجایی چاهها و یا حفر چاه جدید مسکن موقتی است که تنها تا مدت کوتاهی تاثیرگذار است اما مجددا به حالت اولیه همان کمبود آب روبرو خواهد شد و این حالت در تابستان بیشتر نمود دارد در حال حاضر مقرون به صرفه ترین درمیان مدت و کوتاه مدت انتقال آب از سد «شهیدان امیر تیموری» است.

انتهای پیام/نامجو

 

  1. قیمت گذاری سیم کارت

    خوب بود

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false