×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بی تدبیری در سال جهش تولید؛ کشاورزان جنوب کرمان دوباره نقره داغ شدند!

آقایان مسوول! آقای دولت! این بلایی که هر سال بر سر کشاورز محروم جنوب کرمانی میاید از سیل بدتر است، همه سرمایه اش جلوی چشمانش نابود می شود و تو به خیال خودت همه چیز را به اقتصاد بازار ‌و نظام عرضه و تقاضا سپرده ای!
به گزارش راه آرمان؛ مدیران خیلی از کشورها به خاطر کمبود موادغذایی تولیدی در کشورشان دچار بحران می شوند اما اینجا در ایران مسوولان به خاطر حجم بالای تولیدات کشاورزی نگران می شوند و کشاورزان نقره داغ!
بیش از یک دهه است که تقریبا هر سال این قصه پر غصه ادامه دارد و کشاورزان جنوب کرمان هر سال یکی دو محصولشان روی دستشان می ماند و‌ خراب میشود.. یک سال پیاز و گوجه یک سال سیب زمینی سال دیگر …. اینجا پیاز و گوجه کیلویی سیصد تا پانصد تومان از کشاورز خریده می شود که هزینه سبد و چیدن محصول را هم جبران نمی کند!
اینجا بهشت کشاورزی ایران است با حدود پنج میلیون تن محصولات کشاورزی و شاید به اندازه مصرف چند کشور همسایه تولید انواع محصول کشاورزی دارد.
همین حالا قیمت پیاز در عمان در همسایگی جنوبی ایران، حدود سی هزار تومان است و قیمت گوجه در روسیه و عمان بیش از پانزده هزارتومان، اما در دولت کسی نیست که برای صادرات برنامه ریزی کند.
می گویند مسوولان باید تهدیدها را به فرصت تبدیل کنند اما برخی مسوولان، برعکس فرصت ها را به تهدید تبدیل می کنند! خاک حاصلخیز و اقیلم کم‌نظیر جنوب کرمان بهترین فرصت اقتصاد ایران برای جهش تولید و فتح بازارهای صنایع غذایی کشورهای همسایه است از رب و سس و چیپس و آب گوجه تا حتی گیاهان دارویی و… این منطقه می تواند با یک مدیریت مناسب، بازرایابی، برند سازی و بسته بندی خوب بازارهای منطقه را پوشش دهد اما امروز حتی عرضه مدیریت خام فروشی اش را هم ندارند و زیر آفتاب می‌پوسند و بو می‌گیرند و تمام!
آقایان مسوول! آقای دولت! این بلایی که هر سال بر سر کشاورز محروم جنوب کرمانی میاید از سیل بدتر است، همه سرمایه اش جلوی چشمانش نابود می شود…شبکه دلالی پیاز را اینجا سیصد تومان می خرد و سه هزار تومان در تهران می فروشد و یک شبه با چند تماس و تلفن با از دسترنج این کشاورزها سوداگری می کند و تو به خیال خودت همه چیز را به اقتصاد بازار ‌و نظام عرضه و تقاضا سپرده ای!
راهکارهای اصلاح ریشه ای این موضوع از اصلاح و تغییر الگوی کشت‌، شکست انحصار شبکه دلالی تا ایجاد صنایع تبدیلی و برنامه ریزی برای صادرات، ساده تر از آن است که مسوولان در این دو دهه نشنیده باشند!
همین گروه های جهادی و مردمی چندین تریلی پیاز و‌ گوجه را خریدند و یا تولید رب گوجه کردند و بدون دریافت سود، همه پولش را به کشاورزان دادند تا کشاورز کمتر ضرر کند.

ما در ثریا از مطالبه مسوولان خسته نخواهیم شد، ای کاش مسوولان هم از غیرت و همت این گروه های جهادی کمی یاد می گرفتند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false