آجيل و خشکبار به يكى از نمادهاى فرهنگ ايرانى بدل گشته است. آجيل و خشکبار ايرانى يكى از نمونه هاى شناخته شده صادرات ايرانى در بازارهاى جهانى محسوب مى شود

به گزارش “راه آرمان “:خشکبار از دير باز به يكى از نمادهاى فرهنگ ايرانى بدل گشته است به صورتى كه برخى از مراسم سنتى ايرانيان مانند نوروز و يلدا تنها با حضور آجيل و خشکبار مفهوم خود را پيدا مى كنند.

 

با وجود شرایط اقتصادی حال حاضر و با افزایش ۸۰ تا ۳۰۰ درصدی قیمت آجیل و خشکبار مردم در تلاش و تکاپوی حفظ این سنت دیرینه هستند.

 

کیوانی مقدم رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار کرمان در گفتگو با “راه آرمان” اظهار داشت  : گرچه در ماههای گذشته نوساناتی در بازار وجود داشت اما در حال حاضر قیمت ها به ثبات رسیده است و تا پایان سال هیچ گونه افزایش قیمتی نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه بودن آجیل در کنار سفره هفت سین یک سنت دیرینه است عنوان کرد : با توجه به افزایش قیمت ها و پایین آمدن قدرت خرید مردم باید این سنت حفظ شود و مردم حمایت کنند از آجیل مرغوب ایرانی که در بازار موجود است تا شاهد ضرر فروشندگان نباشیم.

 

کیوانی مقدم  با تاکید به اینکه آجیل و خشکبار به اندازه ی کافی در بازار موجود است افزود  : با توجه به نوسانات جوی از جمله خشکسالی و سرما زدگی تولیدات داخلی قدری کاهش پیدا کرده است به همین دلیل  بخشی از آجیل و خشکبار با ارز آزاد وارد کشور شده که باعث افزایش قیمت ها شده است .

 

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار در ادامه افزود: با توجه به این که پسته امسال برداشت نداشته است قیمت ها نسبت به ماه های قبل هیچ تغییری نداشته است و حتی با نزدیک شدن به عید قیمت ها قدری کاهش پیدا کرده است .

 

کیوانی مقدم با اشاره به اینکه برای آجیل نمی توان قیمت ثابتی در نظر گرفت اظهار داشت :قیمت آجیل بر اساس آن که چه مقدار پسته ، بادام ، فندق و… در آجیل  موجود است تعیین می شود که به طور میانگین قیمت آجیل از کیلویی ۴۵ هزار تومان تا ۱۳۰ هزار تومان است .

 

وی در پایان عنوان کرد : اتحادیه مامورانی دارد که بر قیمت ها نظارت دارند اما مردم اگر تخلفاتی را دیدند می توانند با سامانه ۱۲۴ تعزیرات یا اتحادیه آجیل و خشکبار به شماره۳۲۷۲۳۳۹۴ تماس حاصل کنند.

انتهای پیام /ی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری