×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

تحریم ها هنوز شروع نشده که جنگ روانی را آغاز کرده اند تمام مشکلات اقتصادی کشور از سوء مدیریت تدبیر است .

محمد رضا پور ابراهیمی گفت : ناکارامدی  در اداره کشور ، سوء تدبیر و رفتارغیر تخصصی  مشکلات زیادی را ایجاد کرده است ، مگر می شود : فرمانده جنگ بدون دیدن میدون تیر باشد و بدنش با جنگ تطبیق نداشته باشد لذا تخصص لازم است و اکنون این تخصص وجود ندارد  .

 

 

به گزارش راه آرمان پیش از ظهر امروز نشست تخصصی قرار گاه شهید احمدی روشن با موضوع مالیات در سرمایه با حضور محمد رضا پور ابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در جمع فعالین دانشجویی استان کرمان برگزار شد .

محمد رضا پو ابراهیمی در جمع فعالین دانشجویی استان کرمان  در خصوص وضعیت فعلی اقتصاد حاکم بر ایران ، گفت : شرایط اقتصادی فعلی ما محصول چند عامل است در ابتدا ساختاری  که در طول ۴۰ ساله شکل گرفته یا وجود نداشته اما تشدید شده و یا  به قبل از انقلاب  برمی گردد .

وی دومین عامل در شرایط اقتصادی فعلی وجود نفت دانست و گفت : نفت پاشنه آشیل فشار دشمن به ایران شده است در بحث منابع و مصارف ارزی با تحریم نفت مشکل نداریم زیرا سالانه  ۵۵ میلیارد دلار صادارت نفتی و ۴۵ میلیون دلار صادارت غیر نفتی داریم درحالی که طی  دو سال گذشته هر بشکه نفت به قیمت زیر ۳۰ دلارفروخته می شد اما در سه ماهه اول سال جاری بالای ۶۵  بوده است .

پور ابراهیمی به افزایش قیمت های جهانی در عرصه پتروشیمی گفت : صادرات مس سنگ آهن  و دیگر کالا های غیر نفتی سالانه ۱۱۰ میلیارد دلارسود اوری داشته ایم که تنها ۴۵ میلیارد دلار آن در مبحث مصارف ارزی هزینه شده است اما چرا دشمن به نفت فشار می آورد دلیلش سهم دهی نفت در بودجه کشور است .

وی افزود : در حالی که سهم نفت تنها ۵۵ میلیادر دلار از کل بودجه کشور را تشکیل می دهد اما وجودش نیاز است زیرا اگر این بودجه قطع شود هزینه جاری در این عرصه پرداخت نمی شود .

پور ابراهیمی ادامه داد : قبل از انقلاب ۷۰ درصد صادرات ما نفت بود اما بعد ازانقلاب و رحلت امام سهم صادارت نفت کاهش یافت زیرا نباید تک محصولی و اقتصاد وابستهبه فروش نفت می بود اما جدی اجرا نشد  تا اکنون پاشنه آشیل ما نباشد لذا از سال ۷۸ به بعد سهم نفت از ۳ میلیون بشکه به زیر ۱ میلیون رسید لذا دولت ها مجبور به کاهش فروش  نفت شدند اما با کاهش تحریم ها باز هم  قیمت نفت گران شد و دولتفروش زیاد نفت را در دستور کار قرار داد که ما به وی تذکر دادیم که این امر اشتباه محض است  .

نماینده مردم کرمان و راور به ذخایر مشترکی نفتی در قط و امارات اشاره کرد و گفت :  قطر وامارات برداشت خود را از میدان مشترک نفت و گاز آغاز کرده اند لذا اگر ما برداشت نکنیم حق ما ضایع می شود لذا باید بفروشیم ودر صندوق توسعه ملی قرار بگیرد تا در سرمایه گذاری مورد مصرف واقع شود اما  دربرنامه  ششم توسعه سهم صادرات نفت توسط دولت افزایش یافته که این اشتباه بود و تذکر دادیم .

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اذعان کرد : سهم دولت را باید در اقتصاد کاهش دهیم زیرا دولت ها نارکارامد هستند و اقتصاد را تخصصی  نمی بینند زیرا درگیر منافع ، بروکراسی باندی و دیوان سالاری است لذا تصمیم بر این گرفته شده است در اجرای اصل ۴۴ به صورت شکلی اجرایی شد اما محتوایی عملیاتی نشد لذا ما شاهد بودیم گرچه دولت از شرکت های دولتی خارج شد اما غیر مستقیم دوباره با خرید سهام توسط سازمان ها  وارد شد ه است

پور ابراهیمی به شرکت ملی مس اشاره کرد که قرار بود به بخش خصوصی واگذار شود اما این امر محقق نشد ، تاکید کرد : درسال ۸۵ قرار شد که واگذار شود اما ۶۰ درصد واگذاری هنوزصورت نگرفته است  در حالی که ۴۰ درصد آن دست  سهام عدالت ، لذا این سئوال وجود دارد که سهام عدالت دست کیست؟؟ کسی نمی داند ، باند های مافیایی در سهام عدالت نفوذ کردند در دولت قبل و فعلی تاکید کردیم دست از سهام عدالت بردارد ، نماینده های سهام هم که در سازمان صنعت و معدن مشخص می شوند .

وی ادامه داد : مابقی سهام مس در صندوق بازنشستگی است که رئیس صندوق بازنشستگی مس هم مدیر عامل صنایع مس است لذا این شرکت ادره اش به مراتب بدتر شده است و تمام سهام خصوصی را دوباره شرکت های وابسته به دولت خریداری کرده اند مانند ، نیروگاه ، خودرو سازی ، بیمه  ها ،بانک و لذا خصوصی سازی عملا شکل نگرفته است .

نماینده مردم کرمان و راور اذعان کرد : سهام شرکت های دولتی  دردست  وزارت رفاه است زیرا سازمان تامین اجتماعی و صندوق های بیمه ایی  ۲۰ تا ۴۰  درصد سهام را خریده اند از نظر قانونی ممنوعیت نبوده اما سازمان باید با نظارت دولت باشد اما عملا نظارتی دیگر وجود ندارد لذا در حالی حاضر وزارت رفاه متولی  اقتصاد ایران شده است ، و در جایی وزیر نفت اعلام کرد که  تنها وزرات خانه ایی که پتروشیمی و پالایشگاه ندارد همین نفت است .

 

ناکارامدی  در اداره کشور ، سوء تدبیر رفتار غیر تخصصی  مشکلات زیادی را ایجاد کرده است ، مگر می شود : فرمانده جنگ بدون دیدن میدون تیر باشه و بدنش با جنگ تطبیق نداشته باشد لذا تخصص لازم است .

در خصوص نرخ ارز از دولت سئوال کردیم که چه راه حلی دارید گفتند برنامه ایی با ۱۵ بند داریم اما یک شبه با تصمیم گرفتند که سود سپرده را ۱۵ درصد افزایش دهند این یعنی نظریه غیر تخصصی و نا کارامد و اصلا از برنامه ۱۵ بندی خبری نبود .

۴ هزار منافقین را جمع کردند در پاریس که رسما شعار بر اندازی بدهند   در صحن علنی سکوت قابل تعجب وزرای این کشور جای سئوال دارد که چطور به خودشان اجازه دادند با پول عربستان  در این زمینه رسما اعلام کنند ما  براندازی را می خواهیم وقصد شروع آن را داریم  ؟؟؟

دولت بدون هماهنگی ما رئسای بانک ها را جمع کردند نرخ سود سپرده را افزایش دهند لذا پرسیدیم از رئیس  بانک مرکزی و وزیر اقتصاد که شما با چه منطقی به اینجا رسیدید ؟؟؟ گفتند توضیح می دهیم در حالی که خودشان اعلام کردند این حجم از افزایش را قبول نداریم اما اعلام کردند خب چرا ؟؟

وی ادامه داد : در حالی که نرخ هزینه مالی افزایش داده شده است و ما بدبختی کشیدیم تا ان را پایین اوردیم لذا با این اوصاف  اقتصاد قفل می کند لذا به جای ساماندهی محور های بانکی و حجم نقدینگی با افزایش سود سپرده   ۱۵  هزار میلیارد تومان  چوب تو گوش مردم ایران می زند که سیف گفته جبران می کنم  لذا باید پرسید؟ شما از کجا جبران می کنید ؟ لذا خودمان با متخصصین این حوزه هم گرا یک طرح جامع نوشتیم .

وی ادامه داد : در اسرع وقت یک طرح دو فوریتی ساماندهی نرخ ارز برای دو بازار ثانویه و اولیه  لذا دشمن قصد دارد به نقل و انتقالات ما ضربه بزند  لذا در بتزار اولیه که شامل کالا های اساسی است دولت هرچی می فروشد از سهم نفت بیارد و در تامین مواد اساسی همچون  مواد غذایی دارو نهادهای دامی ومواد اولیه تولید دارو ومعیشت مردم در بحث  گندم و غلات دولت اعداد را تخصیص دهد و از صفر تا ۱۰۰ نظارت کند  و همان قیمت به مردم برسد اما عملا نظارتی صورت نگرفت و فجایعی در بحث  واردات بی حساب و کتاب شکل گرفت.

پور ابراهیمی اذعان کرد : مقوله صادرات با ارز ۴۲۰۰ عملا متوقف می شود اما دولت گفت ما قبول نداریم  اما اعلام کردیم که بازار رسمی داره خودش را با نرخ جدید و شرایط تازه تنظیم می کند  بازار های انی در سکه و خودرو و مدت دار درعرصه  لوازم خانگی  لذا این بازار تحت تاثیر نرخ ارز است فاصله زمانی بر ان تاثیر میگذارد به طور مثال قیمت بازارداخلی  پسته ۶۰ هزار تومان است اما صادر کنند کمتر از ۵۰ هزا رتومان برای صادارات سود می کند لذا بازار ارز برای صادرات باید ازاد باشد با هر نرخی که تولید کننده برایش صرفه داشته باشد

وی با اشاره به این موضوع که با ارز ۴۲۰۰ تومانی همه وارد کننده می شوند گفت : در ابتدایسال مشاهده کردیم که نزدیک به ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار واردات شد و  بیش از ۳۰ میلیارد دلار درخواست وارداتی ثبت شد.

 

پور ابراهیمی افزود : کاهش ارزش پول ملی نیز دو پیامد دارد در عرصه منفی که سبب اثار تورمی و قدرت خرید پایین برای مردم می شود اما در نقطه مثبت  صادرات رونق می گیرد واردات کاهش پیدا می کند ، نرخ توافقی ارز قبلا بوده ۳۰۰۰ تومان الان شده ۸۰۰۰ توامن است لذا واردات صرفی ندارد و صادارت به شدت شروع به رشد می کند حتی چینی ها نیز نرخ ارز خود شان را کاهش دادند که امریکا معترض شد و شکایت کرد در دیوان لذا چرا امریکا مخالفت کرد ؟؟ زیرا واردات چین از امریکا به صفر میرسد  پس امریکا جنگ تجاری راه انداختند و چینی ها واردات از امریکا را کاهش و صادراتشان را به وی با شدتافزایش دادند .

وی به جلسه خصوص با رهبر اشاره کرد و گفت : ایشان از ما خواستند تا نقشه را ه را طراحی کنیم  و اقدامات مقطعی انجام نشود و برای اینده برنامه ریزی شود ، اگر امروزایران تحریم شد طلایی ترین فرصت برای جان گرفتن دوباره تولیدات  ملی است لذا اکنون چوب کاهش ارزش پول ملی را خوردیم و دهک های کم درامد دارند تلخی آن را می چشند اما در حال ضرر دهی هستیم و سیف ادعای رفع مشکل و جبران خسارت دارد .

پور ابراهیمی به عرضه بی حساب و کتاب ارز ۴۲۰۰ اشاره کرد و گفت :سخنگوی دولت اعلام کرد که به هر میزان با هر شکلی به هر روشی که ارز۴۲۰۰ تومانی می خواهید ، موجود است لذا دوباره این سوئال مطرح شد که اگر هست چرا نرخ می دهید این یعنی سوء تدبیر فاحش  خواستیم اعتراض کنیم جناب لاریجانی رئیس مجلس قبول نکرد وگفت بزارید دولت کارکند اعتراض نکنید لذا دیدیم که اقتصاد کشوردر حال  قفل شدن است به ان اعتراض کردیم در ابتدا رئیس مجلس ا توجیح کردیم بعد با رئسای تیم اقتصادی دولت به بحث نشستیم تا قیمت دو نرخی ارز اعلام شود .

وی که عمده مشکلات کشور را داخلی می دانست به فضای بیرونی نیز اشاره کرد و گفت :  فضای واقعی و میدانی  در تحریم های فعلی مثل قبل نیست اما عملیات روانی ان بیشتر است  مرحله قبل ما از همه جا تحریم بودیم اما الان فقط امریکا قلدری می کند  لذا د رگذشته امریکایی ها ما را رصد کرده بود و برنامه میریختند اما اکنون  شرکت های کوچک ما رو نیز رصد می کنند که ،چی تولید می کند از کجا مواد اولیه تهیه می کند به کی می فروشه و از کجا با کدام بانک مراوده می کند لذا شرایط فعلی ما از سوء مدیر یت و ساختار درونی ایجاد شده لذا ما باید یک تصمیم واحد بگیریم .

پور ابراهیمی با بیان اینکه کشور جمهوری اسلامی ایران در خطر است و این خطر جدی است  گفت : شورا ی هماهنگی اقتصاد ازدو ماه و نیم قبل تشکیل شده است  و رهبر انقلاب سر فصل های مهمی را مطرح کردند که ساماندهی نظام بانکی را باید در اولویت قراربدهید لذا از دولت خواست که شما مجری و پیشانی عملیات کشور هستید و مشاوران کمک شما هستند طرح بدهید  وجمع بندی کنید لذا هر جمع بندی که ارائه دهید بنده حمایت می کنم و باید عملیاتی شود لذا رهبری پای دولت قرار گرفته است و در هیچ دوره ایی رهبری اینگونه حامی دولت نبوده است  .

وی در پایان به استیضاح وزیران در هفته ایند هاشاره کرد و گفت : من از استیضاح در این مجلس خوش بین نیستم اما از این استیضاح ها چیزی بیرون نمیاد اما امیدواریم نتیجه ای داشته باشد و دولت و مجلس با رویکرد هم گرایی ، همراهی و با تغییرنیروهای ناکارامد در دولت و جایگزین نمودن نیروهای همگرا و متخصص توان عملیاتی را دوچندان کند تا بخش زیادی از این مشکلات حل شود  .

 

  1. کرامت سلیمی

    چرا هرکس رییس جمهور می شود در توجیه ناتوانیش مدام می گوید ” عده ای هستند که نمی گذارند ” عده ای هستند که نمی گذارند. این جمله از زمان اقای خاتمی مطرح شد و مکررا” توسط ایشان و دکتر احمدی نژاد عنوان می شد و بهانه اقای روحانی نیز همین است. سؤال اساسی از این اقایان این است که اگر عده ای هستند که نمی گذارند پس چرا در مقام تشریفاتی ریاست جمهوری باقی ماندید و استعفای خود را تقدیم ملت ایران نکردید. ایا وقتی عده ای هستند که نمی گذارند باقی ماندن در مقامی که ظاهریست و در عمل هیچ اختیاراتی ندارد نوعی ذلت و خواری برای رییس جمهور نیست. و ایا باقی ماندن در پست ریاست جمهوری با این شرایط خیانت به رای مردم و همسویی با همان عده ای نیست که نمی گذارند. وقتی می گویید عده ای هستند که نمی گذارند معنی ان این است که دولت پنهان ضد مردمی وجود دارد و قوای سه گانه قدرت ظاهری دارند و در پشت پرده افراد قدرتمندی تصمیمات را می گیرند که تفکرات ضد بشری و غیر انسانی دارند. وقتی می گویید عده ای هستند که نمی گذارند یعنی انتظار مردم برای مبارزه با فساد و بهبود اوضاع اقتصادی بیهوده است. وقتی می گویید عده ای هستند که نمی گذارند وشما هم بدون کوچکترین احساسی نسبت به سرنوشت ملت در پست بدون قدرت ریاست جمهوری باقی مانده اید و کنار نمی روید یعنی اینکه شما مانع از رونمایی و شناسایی این دولت پنهان توسط مردم می شوید و نقش سپر بلا را برای انها ایفا می کنید. وقتی می گویید عده ای هستند که نمی گذارند یعنی …………….. پس یا بدون هیچ واهمه و ترسی انها را معرفی کنید و یا استعفا دهید تا دولت پنهان رخ بگشاید و مستقیما” برای حل مشکلات وارد عمل شود و دیگر بهانه ای نداشته باشند که بگویند عده ای هستند که نمی گذارند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false