×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

تشریح نقش آمریکا و کشورهای مرتجع منطقه در وقوع جنگ ۸ ساله علیه ایران

احمد قربانی پور گفت: نمی توان گفت جنگ نابرابر تنها میان عراق و ایران اتفاق افتاده است؛ بلکه از حمایت‌های جهانی نسبت به عملکرد صدام چنین برمی آید که این نبرد خونین میان ایران و تمام دنیا رخ داده و به تعبیر دیگر، در این جنگ، تمام اسلام در برابر تمام کفر ظاهر و سرانجام ایران به مدد الهی سربلند و دشمن سرافکنده و خوار از میدان به در آمدند.

 

 

 

احمد قربانی پور در گفتگو با راه آرمان؛ ضمن گرامیداشت فرا رسیدن ایام دفاع مقدس در خصوص علل آغاز جنگ رژیم بعثی عراق با ایران گفت: جنگ تحمیلی یکی از جنایات نابخشودنی است که صدام و هم پیمانان او مرتکب شده و از این ناحیه آسیب‌های جبران‌ناپذیری بر ملت ایران وارد کردند.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: با پیروزی انقلاب اسلامی و جمع شدن بساط استبداد و استعمار از ایران که در اثر آن آمریکا و رژیم ‌های هم پیمان او در غرب و در منطقه منافع خود را ازدست رفته می‌دیدند، به منظور جلوگیری از حرکت روزافزون انقلاب و پیروزی ملت ایران تصمیم گرفتند که در ابتدای حرکت مردم و پیروزی انقلاب نوار این حرکت را از بین برده و تیشه به ریشه انقلاب نوپای ایران بزنند.

وی ادامه داد: لذا با تحریک رژیم بعث عراق و حمایت همه‌جانبه از این رژیم در راستای رسیدن به اهداف شوم خود جنگ نابرابری علیه ایران به راه انداختند.

قربانی پور بیان کرد: نمی‌توان گفت این جنگ نابرابر تنها میان عراق و ایران اتفاق افتاده است؛ بلکه از حمایت‌های جهانی نسبت به عملکرد صدام چنین برمی آید که این نبرد خونین میان ایران و تمام دنیا رخ داده و به تعبیر دیگر، در این جنگ، تمام اسلام در برابر تمام کفر ظاهر و سرانجام ایران به مدد الهی سربلند و دشمن سرافکنده و خوار از میدان به در آمدند.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه در میان کشورهای بسیاری که از صدام حمایت و او را همه جانبه تقویت کرده‌اند، می توان سابقه دنیای عرب را بسی تأسف بار و خسارت زا تلقی نمود، عنوان کرد: چرا که آنان از یک سو همسایه و از طرفی خود را داعیه دار اسلام و همزیستی مسالمت آمیز می‌دانستند؛ اما در عمل کاملاً در تضاد با آن گام برداشتند.

وی افزود: در یک دورنمایی از همکاری های کشورهای عربی می‌توان گفت تمام این کشورها، بی دریغ از صدام پشتیبانی مالی و غیرمالی کرده و بر آتش جنگ، دامن زدند که از جمله این کشورها می توان به اردن اشاره کرد؛ اردن پس از پیروزی انقلاب اسلامی، روابط حسنه ای با ایران نداشت و روابط بسیار نزدیکی با عراق برقرار کرده بود.

قربانی پور اظهار کرد: پس از کنفرانس سران کشورهای عربی در بغداد و تونس روابط بین عراق و اردن روز به روز نزدیک تر و عمیق‌تر شد؛ تا آنجا که ملک حسین صراحتا به نفع عراق و علیه ایران موضع گیری کرده و با کمک های سیاسی، اقتصادی و نظامی فراوان از جمله اعطای وام‌های چند میلیون دلاری به عراق، حمایت و پشتیبانی خود را از این کشور اعلام کرد.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: در طول جنگ هشت ساله بین ایران و عراق، تنها سیستم حمل و نقل به عراق از طریق اردن صورت می‌گرفت و در این چهارچوب شبکه حمل و نقل وسیعی بین دو کشور ایجاد شد و بندر عقبه این کشور برای حمل و نقل سلاح و تجهیزات نظامی سبک و سنگین در اختیار عراق قرار گرفت.

وی کویت را از دیگر کشورهای عربی همکار با رژیم بععثی عراق در دوران دفاع مقدس دانست و گفت: این کشور نه تنها خاک و پایگاه های هوایی خود را در اختیار عراق گذاشت بلکه ۱۵میلیارد دلار پول نقد به عنوان وام بلاعوض به عراق داد و این علاوه بر نفتی بود که کویت برای عراق صادر می‌کرد.

قربانی پور با بیان اینکه مصر از جمله دیگر کشورهای همراه با عراق بود و در طول دهه ۸۰ حسنی مبارک رئیس جمهور مصر حدود ۵/۳میلیارد دلار موشک و تسلیحات به عراق فروخت، ابراز کرد: صدها تن از سربازان ارتش سودان در سال ۶۱ به جبهه‌های جنگ علیه کشورمان اعزام شدند و به عراق کمک کردند.

این کارشناس مسائل سیاسی در خصوص اقدامات عربستان در دوران جنگ تحمیلی ایران و عراق بیان کرد: کویت و عربستان توافق کردند که از سال ۱۹۸۲عایدات صدور نفت از منطقه‌ بی طرف روزانه ۳۰۰ الی۳۵۰هزار بشکه به حساب عراق ریخته شود.

وی تأکید کرد: دنیای غرب نیز بر حسب خوی درندگی و غارت گری خود در این نبرد ناجوانمردانه کوشید تا تمام امکانات خود را در کمک به صدام بکارگرفته و انقلاب نوپای ایران را به زانو درآورد.

قربانی پور ادامه داد: آمریکا  اصلی ترین مشوق صدام برای حمله به ایران بود، وقتی در سال دوم جنگ نیروهای ایران نیروهای اشغالگر را از خاک خود بیرون کردند دولت آمریکا همزمان چهار عملیات را برای حمایت از صدام و بر علیه ایران آغاز کرد.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: عملیات استانچ که شامل تلاش‌های دیپلماتیک برای شناسایی مبادی ورود سلاح و جلوگیری از ارسال تجهیزات جنگی به ایران بود، عملیات مالی که در این عملیات تلاش می‌شد نیازهای مالی عراق از طریق شرکت‌های آمریکایی تأمین شود، عملیات اطلاعاتی که در این عملیات، اطلاعات نظامی مورد نیاز عراق از ایران تأمین و در اختیار عراق قرار می‌گرفت.

وی عملیات ضدایرانی در سازمان‌های بین‌المللی را چهارمین عملیات آمریکا به منظور حمایت از صدام دانست و عنوان کرد: این عملیات شامل محکومیت ایران در این سازمان ها و جلوگیری از انتقال صحبت‌های به حق مسئولین ایرانی به دیگر کشورها و سازمان های بین‌المللی بود.

قربانی پور با اشاره به اینکه آمریکا تحویل بمب‌های خوشه‌ای، مواد بیولوژیکی و میکروبی به عراق را تضمین کرد، اظهار کرد: آلمان دیگر کشور غربی بود که در رأس کشورهای اروپایی حامی جنایات جنگی صدام قرار دارد و همچنین انگلیس، سوئیس، ایتالیا، فرانسه و سوئد از دیگر کشورهای حامی رژیم بعث عراق در جنگ علیه ایران بودند.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطر نشان کرد: حال با این اوصاف و حضور تمام و کمال دنیای ظلم و استکبار در مقابل ایران و تجاوز همه جانبه‌ای که هشت سال به طول انجامید به خوبی و وضوح عظمت و شکوه و اقتدار ملت بزرگ ایران در دفاع مقدس قابل درک است و باید از اعماق وجود به روح بلند امام عزیز و شهدای گرانقدرمان درود و سلام بفرستیم و قدردان خون‌هایی باشیم که اقتدار و امنیت امروز کشور عزیزمان مرهون این خونهای پاک و مطهر است.

انتهای پیام/م

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false