×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

تعزیه هنری مردمی است/ روستای ده زیار  خاستگاه تعزیه استان و کشور است

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: تعزیه هنری مردمی است و بایستی مردمی باقی بماند و تا کنون نیز عده ای عاشق و علاقمند خودجوش با اهمیت به این هنر سعی کرده اند آن را زنده نگه دارند.

به گزارش راه آرمان؛ وحید محمدی معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان امروز صبح در نشست خبری نخستین سوگواره ملی تعزیه امام (ره) روستای ده زیار در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امسال با دعوت از گروه های کشوری هفتمین سوگواره به همت استان کرمان در روستای ده زیار به صورت ملی برگزار می شود.

وی گفت: این سوگواره یک همایش مذهبی است که به بازنمایی حوادث و رویدادهای واقعه عاشورا می پردازد و به نوعی ثبت این رویداد در تاریخ می باشد.

  معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان خاطر نشان کرد : هنرمندان عرصه تعزیه با عشق و علاقه وارد این میدان می شوند و این کار را یک عبادت برای خود تلقی می کنند و مردم نیز با عشق و علاقه در دیدن این هنر مشارکت می کنند .

محمدی با بیان این که سوگواره یک آیینی سنتی است، توضیح داد: کرمان از جمله استان هایی است که در حوزه تعزیه قابلیت های زیادی دارد و روستای ده زیار یکی از خاستگاه های تعزیه استان و کشور است.

وی توضیح داد: گروه تعزیه ده زیار سال هاست که فعالیت می کند و تعزیه آیینی مردمی است و بایستی هنری مردمی باقی بماند و تا کنون عده ای عاشق و علاقمند خودجوش با اهمیت به این هنر سعی کرده اند آن را زنده نگه دارند.

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان اضافه کرد: در استان کرمان ظرفیت های زیادی در حوزه تعزیه وجود دارد که یکی از این ظرفیت ها در روستای ده زیار است که مردم با شور و علاقه خاصی این برنامه را مربوط به خود می دانند .

محمدی بیان کرد: هنر تعزیه را مردم اداره می کنند و امیدواریم در زمینه کارگاه های آموزشی مشارکت خوبی داشته باشیم و از این برنامه ها حمایت کنیم .

انتهای پیام/ش

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false