×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

جاذبه های گردشگری استانبول

به گزارش “راه آرمان” استانبول به عنوان یکی از مهمترین کلانشهرهای جهان شناخته می‌شود که دارای تاریخی بسیار طولانی و با فراز و نشیب است. تاریخ این شهر به هزاران سال قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد و شاید تنهاترین کلانشهری باشد که در تمام نیا در میان دو قاره قرار دارد و همین موضوع سبب شده است تا این شهر از لحاظ استراتژیک و موقعیت جغراقیایی همواره در طول تاریخ دارای اهمیت زیادی باشد. فرهنگ ها و قدرت های زیادی در این منطقه بروز کرده و رشد کردند، از تمدن بیزانسی در زمان یونان باستان گرفته تا قدرت گرفتن دولت ها و حکومت های جهان اسلام مانند عثمانی ها. در زمان یونان باستان جمعیت قریب به اتفاق شهر استانبول که در آن زمان با نام قسطنطنیه  شناخته می‌شده است، مسیحی بوده اند و بعد از حمله اعراب و تصرف توسط آنها به تدریج جمعیت این شهر اکثریت مسلمان را به خود دید است. استانبول در زمان عثمانی ها ابتدا با نام اسلامبول شناخته می‌شده است به معنای شهر اسلام یا اسلام شهر، اما بعد از مدتی به استانبول تغییر نام پیدا کرد. استانبول همواره به عنوان شهری بسیار مهم و اصلاحا نگین امپراطوری ها  شناخته می‌شده است.

در زیر در تور استانبول ما به شما کمک خواهیم تا در سفرهای بعدی خود دچار سردرگمی نشوید و لیستی از مناطقی که باید به طور حتم از آنها دیدن کنید را برای شما خواهیم آورد پس با ما همراه باشید.

(توجه مطالب ذکر شده اشاره کوتاهی خواهد بود مناطق مورد نظر، برای آشنایی بیشتر با سفرباتو همراه شوید)

۱٫            ایاصوفیه

به گزارش سفر باتو ، این ساختمان بسیار زیبا و مسحور کننده ابتدا کلیسا بوده است که در دوره‌ی بیزانس ساخته شده است و بعد از آن در دوران اسلام با اضافه کردن مناره هایی به مسجد تغییر شکل داده شده است. این مسجد شاید یکی از اولین مکان هایی است که در تور استانبول گردی به آنجا خواهید رفت.

۲٫            قصر توپ کاپی

این قصر در قرن ۱۵ میلادی ساخته شده است و در نزدیکی تنگه بوسفر قرار دارد و این مکان به دلیل داشتن کاشی هایی که طرح های روی آنها به وسیله دست نقاشی شده است بسیار خیره کنند است. این قصر دارای ۳ بخش مختلف است که هکدام جداگانه برای امری مشخص مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

۳٫            مسجد آبی

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد در استانبول دارای زیبایی مسحور کننده ای است که در افق این شهر توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. این مسجد بین سال های ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۶ ساخته شده است. این مسجد مانند مسجد بزرگ مکه دارای ۶ مناره است که از این حیث برای مسلمانان و جهان اسلام بسیار پر اهمیت است. در طراحی داخلی از کاشی های بخصوصی به نام کاشی های آیزنیک استفاده شده است.

۴٫            آب انبار باسیلیکا یا مستطیلی شکل

در این آب انبار بسیار بزرگ که در دوران بیزانس ساخته شده است ۳۳۶ ستون در ۱۲ ردیف وجود دارد. این پروژه به وسیله کنستانتین کبیر ساخته شده است و توسط امپراطور جاستینیان در قرن ششم میلادی به پایان رسیده است. در این آب انبار مجسمه ای از مدوسا به چشم می‌خورد که اگر به چشمانش خیره بشوید شما نیز تبدیل به سنگ خواهید شد.

۵٫            هیپودروم

میدان اسب دوانی که در سال ۲۰۳ بعد از میلاد مسیح به وسسله سپتیموس سرووس ساخته شد و در سال ۳۳۰ بعد از میلاد مسیح توسط کنستانتین کبیر ساخت آن به پایان رسید. امروزه از این آثار باستانی چیزه زیادی باقی نمانده است و تنها بخش جنوبی آن تبدیل به پارک گالری شده است و بسیاری از کسانی که به وسیله تورهای استانبول به این شهر مسافرت می‌کنند از این مکان باستانی دیدن می‌کنند.

۶٫            موزه باستانشناسی استانبول

درست در نزدیکی کاخ توپ کاپی این موزه منحصر به فرد قرار دارد که برای بسیاری از گردشگران دارای جاذبه های منحصر به فردی است. این موزه دارای آثار بسیار جذابی از دوران های مختلف استانبول و ترکیه است که شما را برای ساعت های طولانی در خود غرق خواهد کرد.

۷٫            بازار بزرگ

شاید اولین مرکز خریدی که در دنیا ساخته شده بازارهای سنتی است که به طور کلی در منطقه خاورمیانه به وفور ساخته شده است. این بازار مکان بسیار مناسبی برای خرید انواع هنرهای دستی است که به وسیله هنرمندان ترکیه‌ای ساخته شده است و در این بازار با قیمت های بسیار مناسب ارزه می‌شود. این بازار در سال های ۱۴۹۸ تا ۱۵۰۵ ساخته شده است.

۸٫            مسجد سلیمانیه

این مسجد به افتخار سلطان سلیمان در بین سال های ۱۵۴۹ تا ۷۵ ساخته شده است که در بین سایر مسجد های استانبول دارای خصوصیات منحصر به فردی است. این مسجد با دارا بودن گنبدی به ارتفاع ۵۳ متر جز بلنترین ها است. این مسجد همچنین محل دفن سلطان سلیمان و همسر وی خرم سلطان است. خرم سلطان در دنیای غرب با نام روکسلانا شناخته می‌شود.

۹٫            بازار ادویه های استانبول

این بازار در زمان ترکیه عثمانی ساخته شده است و بسیاری از هزینه های ساخت آن از محل مالیات دهندگان مصری تامین می‌شده است. از همین رو نام قدیمی آن بازار مصری ها است. این بازار محل بسیار مناسبی برای پیدا کردن انواع مزه های دوستداشتنی است و به بازار ادویه معروف است. در این بازار میوه های خشک و انواع مختلف آجیل ها را می‌توانید پیدا کنید.

۱۰٫          کاخ باشکوه دولماه باغچه

این کاخ در سال ۱۸۵۴ به وسیله سلطان عبدالمجید ساخته شده است و با این هدف ساخته شد که جایگزین مناسبی برای کاخ توپ کاپی برای اقامت سلطان باشد. در این کاخ لوستر های کریستالی و شیشه ای بسیار زیبایی به چشم می‌خورد که برای بسیاری از گردشگرانی که با تور استانبول و یا به تنهایی به این شهر آمده‌اند بسیار جذاب است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false