×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

جلوگیری از یخ زدگی شکوفه ها با گرم کردن باغ ها و ایجاد دود
محدثه صبوری

محمد کوشا گفت: با اقداماتی از جمله تدبیر زراعی، گرم کردن باغ توسط بخاری‌های باغی، ایجاد دود برای کاهش تشعشع و ایجاد بادشکن در اطراف باغ می توان از سرمازدگی شکوفه های بهاری در باغات جلوگیری کرد.

رئیس اداره هواشناسی شهرستان شهربابک در گفت و گو با خبرنگار راه آرمان ، گفت: نوع سطح خاک در محافظت دمای هوا تاثیر دارد و اختلاف دمای حدود ۱/۷ درجه سانتی گراد ایجاد می‌کند.

محمد کوشا افزود: برای محافظت در برابر سرما و یخبندان‌های ناشی از تشعشع، خاک باید مرطوب و عاری از علف‌های هرز و شخم نخورده باشد، زیرا زمین شخم خورده دارای هوای بیشتر بوده و گرمای ویژه کمتری دارد از این رو خاک شخم خورده سریع‌تر سرد می‌شود، اما خاک‌های مرطوب دیرگرم شده و دیرتر دمای خود را از دست می‌دهند.

وی با بیان اینکه علف‌های سطح خاک نیز نوعی هدایت کننده گرما از خاک به هوا می‌باشند، بیان کرد: تدابیر زارعی ذکر شده یخ زدگی را در لایه ۱۵ سانتی متر سطح خاک به تاخیر می‌اندازد و بویژه برای جلوگیری از سرما زدگی گیاهانی همچون توت فرنگی و انگور موثر واقع می‌شود.

کوشا کار گذاشتن بخاری یا پلار‌های باغی در قسمت‌های مختلف باغ و سوزاندن موادی همچون چوب نفت یا گازوییل را موجب گرم شدن باغ دانست و اظهار کرد: این روش در مناطق سردسیری ممکن است تاثیر زیادی نداشته باشد، اما در مناطق نیمه گرمسیری مثلا در باغات مرکبات، انار، انجیر زیتون و … می‌تواند موثر واقع شود.

وی با اشاره به اینکه در شب‌هایی که احتمال بروز سرما وجود دارد، سوزاندن کاه وکلش و مواد دیگر موجب ایجاد دود در هوای باز می‌گردد، تصریح کرد: ذرات معلق در هوا هر چقدر بیشتر باشد انعکاس حرارت به سقف آسمان تقلیل می‌یابد، زیرا تشعشع حرارت که با طول موج‌های بلند به طرف آسمان منعکس می‌شود توسط ذرات هوا جذب شده و دمای باغ را حفظ می‌کنند.

رئیس اداره هواشناسی شهربابک یادآور شد: کشت درختان باد شکن همچون چنار زبان گنجشک، افرا و … در جهت شمالی که باد‌های سرد می‌وزد موجب محافظت درختان میوه از سرما می‌شود.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false