×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

جوان،نیروی محرکه جامعه ایرانی از ابتدای انقلاب تاکنون

نقش کلیدی جوانان را بارها در سخنان مقام معظم رهبری(مدظله العالی) شنیده ایم تا آنجا که  در بیانیه راهبردی « گام دوم انقلاب » با اعتماد راسخ به توان جوانان ، ضرورت بهره گیری از ظرفیت عظیم آنان را در عرصه ها و میادین مختلف به عنوان « موتور محرکه نظام » مورد تأکید قرار دادند که قطعاً حمایت از نسل جوان ، آینده کشور را تضمین می کند.

راه آرمان؛ روز یازدهم ماه شعبان‌المعظم که سالروز ولادت فرزند بزرگ امام حسین(ع)، حضرت علی اکبر(ع) است به عنوان روز «جوان» نامگذاری شده است. کسی که شبیه ترین افراد به پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله است و به گفته بسیاری از کارشناسان دینی نه تنها به لحاظ چهره بلکه در خلق و خوی، روش، منش و رفتار نیز این جوان بسیار شبیه پیامبر اسلام بوده است.

از این رو روز جوان برای یادآوری این مهم به جوانان است که برای رسیدن به سعادت دنیوی و اخروی، باید منش و رفتار شبیه‌ترین انسان‌ها به پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله را اسوۀ خود قرار دهند.

بدون شک جوان دارای پتانسیل ها و توانی است که می تواند با اتکا و تکیه بر پروردگار و با الگوگیری از پیامبر و ائمه معصوم علیه السلام ، این توان را شکوفا سازد.

اگر نیم نگاهی به جوانان سرزمینمان بیاندازیم، نقش این نیروهای عظیم و پرتوان را در لحظه لحظه شکل گیری جمهوری انقلاب اسلامی می بینیم. آنچه که تاریخ نشان می دهد در ابتدای راه انقلاب اسلامی همان روزهایی که پرچم این انقلاب به دست امام خمینی (ره) بود این جوانان و نوجوانان بودند که چون قطره هایی یکی یکی جمع شده و به دریای بزرگ و پرتلاطمی تبدیل شدند تا رژیم شاهنشاهی را نابود کردند.

مبارزات شبانه روزی جوانان دهه ۴۰ و ۵۰؛ از پخش اعلامیه ها و بیانیه های رهبر این انقلاب در شب های پر از جور و ستم آن زمان و در شرایطی که حکومت نظامی بر تک تک کوچه و خیابان های این کشور سو سو می کرد تنها جوانان بودند که تاریکی ها را شکافتند و بر صبح پیروزی سلام گفتند.

در ادامه راه ۸ سال دفاع مقدس؛ پیروزی در این مسیر تنها با همت جوانانی میسر شد  که در میدان نبرد حق علیه باطل با خون خود ایستادگی کردند. برای اثبات این کلام کافی است به گلزار شهدای شهرتان بروید و نگاهی بر قبور مطهر شهدا بیاندازید؛ همه جوان و نوجوان؛ بلند همتانی که در راه دفاع از مرز و بوم کشور جنگیده و به بالاترین و زیباترین حالت ممکن به دیدار پروردگارشان نائل آمدند و بدون شک این ها همه میسر نمی شد مگر آنکه در میدان نبرد جوانان ایران به علی اکبر(ع) اقتدا کنند و با الگو قرار دادن او فرهنگ شهادت را هجی کنند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در مسیر رشد و آبادانی این کشور نیز تنها جوانان بود که با همت بلند گام برداشتند. شکوفایی، توسعه و پوایی این کشور تنها به دست جوانان ایران حاصل شد. در این مدت جوانان ایران در حالی که بالاترین میزان تحریم را می چشند اما در بالاترین رده های علمی جهان هستند، از نانو تکنولوژی گرفته، از سلول های بنیادین تا دانش هسته ای همه و همه توسط جوانان ایران میسر شده است.

به واقع از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، دفاع مقدس و آبادانی و پیشرفت کشور، این تلاش جوانان بوده و بی‌شک شکوفایی، توسعه و پویایی آیندۀ کشور نیز، با تلاش جوانانی رقم خواهد خورد که با بهره‌گیری از تعهد و تخصص خود، در راستای رونق و آبادانی جامعه گام برمی‌دارند.

اکنون نقش جوانان در عملیاتی‌شدن شعار امسال که ازسوی رهبر معظم انقلاب به‌عنوان سال «جهش تولید» نام‌گذاری شده نیز، بسیار تعیین‌کننده است و قطعاً «جهش اقتصادی» محقق نخواهد شد؛ مگر با تولید و پژوهش‌های جدید در شرکت‌های دانش‌بنیان، توسط جوانان متخصص، متعهد و باانگیزه.

جوانانی که بسیاری از آن‌ها در شرایط بحرانی کنونی، در قالب گروه‌های جهادی، متعهدانه برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنند و پابه‌پای سایر نهادهای خدمت‌رسان، در گوشه‌گوشۀ این دیار به‌ویژه در نقاط محروم و کم‌برخوردار، مشغول تلاش و فعالیت هستند.

نقش کلیدی جوانان را بارها در سخنان مقام معظم رهبری(مدظله العالی) شنیده ایم تا آنجا که  در بیانیه راهبردی « گام دوم انقلاب » با اعتماد راسخ به توان جوانان ، ضرورت بهره گیری از ظرفیت عظیم آنان را در عرصه ها و میادین مختلف به عنوان « موتور محرکه نظام » مورد تأکید قرار دادند که قطعاً حمایت از نسل جوان ، آینده کشور را تضمین می کند.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false