در حوالی همین روزها، تکاپوی شکوهمندی را شاهدیم که صدای شکفتن و جوانه زدن، رویش و رستن می دهد؛ دانش آموزانی که با خرید کالای ایرانی می توانند همانند ” پتروس” با انگشتان کوچک خود، سدی بزرگ بر روی خودخواهی های جهان خواران بسازند.

به گزارش “راه آرمان”  هر چند هوا هنوز گرم است، اما در حوالی همین روزها، تکاپوی شکوهمندی را شاهدیم که صدای شکفتن و جوانه زدن، رویش و رستن می دهد؛ بوی کتاب و کاغذهای تا نشده دفترها همه جا را پر کرده است و رنگین کمانی از رنگ ها چشم ها را به خود خیره کرده است.

کودکان دست در دست پدر و مادر ها، در بازار داغ و پر تب و تاب نوشت افزارها قدم می زنند و سر تا پای وجود آن ها، پر می شود از عطر دوباره روپوش های رنگی، کیف های دلخوش از کتاب های نو و پاک کن هایی که هنوز می تواند غلط های آن ها را از صفحه سفید دفترها پاک کند و این گونه شکوفه های لبخند یکی یکی بر لبان آن ها گل می دهد تا سرنوشتی از شور و شوق را رقم بزنند.

نوشت افزارهای ایرانی در این بازار هزار رنگ اما جذابیت بیشتری برای کودکان دارد؛ آری زنگ آگاهی برای کودکان به صدا در آمده است، شاید باورتان نشود کودکان نیز تحریم ها را با گوشت و پوست خود لمس کرده اند و می خواهند همانند ” پتروس” با انگشتان کوچک خود، سدی بزرگ بر روی خودخواهی های جهان خواران بسازند تا به آن ها نشان دهند یک ایرانی همیشه ایستاده است و در هر شرایطی می تواند سربلند باشد.

اما چرا باید نوشت افزار ایرانی بخریم، پاسخ این سوال را تعدادی ازکارشناسان و مردم به ما می دهند که در ادامه به آن اشاره می شود؛

کیفیت نوشت افزارهای ایرانی دلیل انتخاب پدر کرمانی

محمدرضا مهدی زاده پدر سارا، که برای خرید نوشت افزار به بازار آمده است به خبرنگار ما گفت: با توجه به گرانی های اخیر اولویت اول من برای خرید لوازم التحریر، کالای ایرانی است چرا که با خرید یک نوشت افزار ایرانی می توانم تولید داخل را رونق دهم.

این پدر کرمانی در ادامه عنوان کرد: کیفیت نیز یکی از مواردی است که باید به آن اهمیت داده شود و خوشبختانه نوشت افزارهای ایرانی نسبت به کالاهای مشابه خارجی از کیفیت بالاتری برخوردار هستند.

برای اینکه پدرم بیکار نشود نوشت افزار ایرانی می خرم

 سحر کودک ۹ ساله ای است که با پدر و مادر خود مشغول خرید لوازم التحریر است، کیسه خرید او پر بود از دفترهای رنگی با طرح های ایرانی، از او سوال کردیم چرا این دفترها را برای سال تحصیلی جدید خود انتخاب کرده است، که در پاسخ گفت: من همه این شخصیت های کارتونی روی دفترهایم را دوست دارم و دیدن طرح جلد این دفترها من را به دنیای شیرین این کارتون ها می برد.

سحر ادامه داد: از طرفی پدر من یک کارگر است و همیشه می گوید باید کالای ایرانی بخریم تا من و همکارانم بیکار نشویم  و من برای بیکار نشدن پدرم و دوستانش، لوازم التحریر ایرانی را انتخاب کردم و از این انتخاب خود راضی هستم.

جلوگیری از خروج ارز و مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن با ترویج نوشت افزار ایرانی

احمد انارکی محمدی نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس در گفتگو با خبرنگار راه آرمان در این خصوص اظهار داشت: تعداد دانش آموزان موجود در کشور ظرفیت خوبی برای استفاده از نوشت افزار ایرانی است.


وی گفت: نوشت افزار کالای پیچیده ای نیست که ما در کشور قادر به تولید آن نباشیم بلکه با توجه به سال رونق تولید ما می توانیم نوشت افزار ایرانی تولید کنیم و استفاده از این کالا را تبلیغ و ترویج دهیم.


عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطر نشان کرد: با توجه به وضعیت ارزی که در کشور وجود دارد بخش زیادی از هزینه دانش آموزان با استفاده از نوشت افزارهای ایرانی حذف می شود و از سوی دیگر این نوشت افزارها دارای کیفیت و قیمت مناسبی هستند که قابل مقایسه با کالاهای چینی نیست.


انارکی محمدی با بیان این که استفاده از کالاهای فرهنگی نیازمند استراتژی اقتصادی در کشور است، توضیح داد: باید مسئولان فضا را برای تولید و استفاده این محصول فراهم کنند و با توجه به تعداد دانش آموزان و وضعیت ارزی کشور بر استفاده از این نوشت افزارها تاکید شود.


وی افزود: نوشت افزار از جمله کالاهایی است که با تولید آن می توان مانع خروج ارز از کشور شد و به طور کلی با توجه به شعار حمایت از کالای ایرانی با شروع بازگشایی مدارس استفاده از ابزار و لوازم التحریر مصرفی دانش آموزان باید در اولویت قرار گیرد و مردم به استفاده از کالای ایرانی سوق داده شوند.


انارکی محمدی ادامه داد: نوشت افزارها از کالاهای بسیار مهم فرهنگی محسوب می شوند که با استفاده از آن ها می توان در برابر تهاجم فرهنگی دشمن ایستاد.

لزوم حمایت صدا و سیما در گسترش فرهنگ استفاده از نوشت افزار ایرانی

محمدرضا دوست محمدی عضو هیئت علمی دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران در این رابطه به خبرنگار ما گفت: نرم افزار و لوازم التحریر بخشی از ابزارآلاتی است که در زندگی استفاده می کنیم و اگر بتوانیم در این بخش کمک کنیم کار بسیار بزرگی کرده ایم و از طرفی نباید از کودکان و نوجوانانی که در سن دریافت اطلاعات و فرهنگ هستند غافل شویم که خیلی مهم است.

عضو هیئت علمی دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران افزود: چندسالی است که روی نوشت افزار ایرانی اسلامی متمرکز شده ایم برخی جاها افراطی و برخی شعاری و البته بخشی جاها نیز عاقلانه پیش می رویم.

دوست محمدی ادامه داد: مسئله ای که نمی توان از آن غافل شد این است که ساده انگارانه فکر کنیم که بچه ها در انتخابات خود از محصولات ایرانی خریداری می کنند درست است که این انتخاب ها قبلا نبود و اگر کسی می خواست خرید کند نمی توانست انتخاب خرید داشته باشد ولی در حال حاضر این اتفاق خیلی بهتر شده است اما نکته منفی که کماکان وجود دارد پیوست فرهنگی در لوازم التحریر وجود ندارد و این بارها تذکر داده شده است.

وی در ادامه بیان داشت: ما نمی توانیم با اسپایدرمن رقابت کنیم تا وقتی اسپایدرمن فیلم سینمایی، کارتون و کتاب دارد. اما تصاویری که ما روی جلد نوشت افزار داریم به شدت برای رساندن پیام مبهم، ابتر و ناقص هستند به طور مثال به مراتب به تعداد زیاد قهرمانان شهدا را روی دفاتر داریم ولی متاسفانه بچه ها شناخت کافی از آنان ندارند حتی یک داستان کوتاه از آنان نخوانده و یا انیمیشنی ندیده اند و معلوم نیست این مشکل تا چه وقت حل خواهد شد.

این کارشناس نوشت افزار خاطرنشان کرد: تنها راه حلی که به نظر من می رسد حمایت های کلانی مثل صدا و سیما از این بخش است باید رصد کرد که کودکان چه سریال و یا کارتونی را دوست داشته و مورد توجه اشان قرار گرفته است و براساس مخاطب شناسی و شناخت بازار آن سریال ها و کارتون ها تکثیر شود از جمله آن می توان به حُسنی کوچولو، کلاه قرمزی و شکرستان اشاره کرد.

دوست محمدی اذعان داشت: اگر می خواهیم با بِنتن و اسپایدرمن رقابت کنیم این پیوست فرهنگی آن بخش از کار است که باید جدی گرفته شود. خوشبختانه تاکنون در این زمینه خوب پیشرفت کرده ایم گرچه در بخش هایی که فضای تکنولوژی آن پیچیده تر است مثل خط کش ، پاکن و تراش متاسفانه عقب هستیم به هر حال اتفاق خوبی رقم خورده است امیدواریم به مرور با حمایت کلان سیستم های فرهنگی همه جنبه های زندگی تکثیر شود.

استفاده از نوشت افزارهای ایرانی بازار چند میلیونی داخلی را تضمین می کند

حسین امیری خامکانی نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس در گفتگو با خبرنگار راه آرمان در رابطه با تاثیر نوشت افزارهای ایرانی بر اقتصاد کشور اظهار داشت: مشكل امروز كشور اشتغال و بيكاری جوانانی است كه با نوشت افزارهاي وارداتی تحصيل کرده و فارغ التحصيل می شوند.

وی گفت: راه حل مشکل اشتغال جوانان در گرو توليد و فعاليت واحدهاي توليدی است و از سوی دیگر رونق توليد و اقتصاد در گرو گردش مالی و مصرف محصولات توليدی می باشد.

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس خاطر نشان کرد: استفاده از نوشت افزارهای ایرانی يك بازار چند ميليونی داخلی را تضمين می کند که اگر تولید کنندگان و خانواده ها همت كنند و اقلام داخلی با کیفیت را تولید و مصرف نمايند مطمئنا اين گردش مالی باعث رونق توليدات داخلی و اشتغال می شود.

امیری خامکانی توضیح داد: مردم باید توجه داشته باشند که با استفاده از نوشت افزارهای ایرانی دیگر فرصت های شغلی جوانان کشورمان در اختيار خارجي ها قرار نمی گیرد.

وی با اشاره به وظیفه دولت و وزارتخانه ها در این خصوص افزود: هه مكلفند در راستاي استفاده حداكثري از توان داخلی از واردات اجناسی كه در داخل توليد می شوند جلوگيری نمايند.

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس بیان کرد: باید یک اراده ملی پای کار بیاید تا با مصرف نوشت افزار تولید داخل هم رونق تولید تقویت شود و هم به دنبال آن اشتغال ایجاد و نیاز خروج ارز از کشور کم شود .

در عرصه برند سازی نوشت ابزار ایرانی ناموفق بوده ایم

سید روح اله حسینی که یکی از مغازداران لوازم التحریر است در گفتگو با خبرنگار” راه آرمان ” ؛ در خصوص تاثیر خرید نوشت ابزار ایرانی بر رونق کسب و کار گفت: بدیهی که تولید هر کالایی در داخل هر چند که در نگاه اول بی اهمیت جلوه کند ممکن است حداقل یک یاچند انسانی را که در این جامعه زندگی می‌کنند از ورطه ی بیکاری نجات دهد اگر فرهنگ استفاده از آن کالامیان مردم نهادینه شود، مستقیما بر روند از پیش تولید و رونق بازار آن کالا تأثیر خواهد داشت.


وی افزود: در مورد لوازم التحریر از آنجا که در کشور ما قریب به ۱۸میلیون دانش آموز و همچنین تعداد زیادی دانشجو مصرف کننده ی عمده لوازم التحریر هستند استفاده از تولید ملی در این عرصه به میزان چشمگیری بر اشتغال نسل جوان تاثیر خواهد داشت.
سید روح اله حسینی با تأکید برحمایت دستگا های دولت از نوشت افزار های ایرانی عنوان داشت: همانطور که اشاره شد بخشی از این فعالیت ها در جهت رفع موانع تولید و زمینه سازی برای افزایش تولیدات داخلی و بکار گرفتن نیروی انسانی متخصص و همچنین حمایت مستقیم و غیر مستقیم از تولیدکننده داخلی است.


وی افزود: بخش دیگر مربوط به جلوگیری از واردات کالاها بی‌کیفیت خارجی در توسعه کالاهای مرغوب ایرانی و همچنین صادرات آن به سایر کشور هاست.


حسینی اذعان داشت: از مهم ترین فعالیت ها دیگری که دولت و نهاد های مربوط به آن می‌توانند داشته باشندتبلیغ نوشت افزار ایرانی و برند سازی است چرا که بیشتر مخاطبان نوشت افزارهای مکانیک هستند که از طرح های زیبا و کالاهای که از شخصیت های معروف کارتونی استفاده شده استقبال می‌کنند.
وی ابراز داشت: در هر حال امیدوارم که در آینده ای نزدیک مشکلات و موانع تولیدات داخلی بر طرف گردد.


سید روح الله حسینی با مقایسه نوشت افزارهای ایرانی با خارجی متذکر شد: که بیشتر نوشت افزارهای ایرانی از کیفیت بالایی نسبت به نوع خارجی یا حداقل تولیدات چینی برخوردار است.

وی گفت: اما از جمله دلایلی که مشتریان ضمن خرید به آن اشاره می‌کنند قیمت بالای محصول ایرانی در مقایسه با مشابه خارجی است که باید در پاسخ بگویم این امر با در نظر گرفتن کیفیت بالای محصول ایرانی قابل اغماض است و در کیفیت بالا جبران ضرر مالی خرید را خواهد کرد.


حسینی افزود: البته ناشناخته بودن محصول ایرانی برای مشتریان یکی دیگر از مشکلات است که نهادهای فرهنگی و دولتی باید در این زمینه بیشتر تلاش کنند همچنین در بعضی مواقع شنیده می شود که مواد اولیه تولید از جمله چوب مداد و یا نوک خودکار وابسته به واردات است که این امر نیز باید توسط دولت و نهادهای مربوط حل شود.


پیروزی اقتصاد کشور و حمایت از کارگر ایرانی با تهیه لوازم التحریر داخلی


یحیی کمالی پور نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی نیز در حمایت از نوشت افزارهای ایرانی در گفتگو با راه آرمان؛ گفت: زمانی که کشورمان در یک جنگ تمام عیار اقتصادی با دشمن قرار گرفته است؛ ما می توانیم با تکیه بر توانمندی های داخلی در این جنگ پیروز شویم.

وی ادامه داد: امروزه دشمن در ابعاد مختلف با بکار گرفتن تمام توان خود و همچنین با استفاده از ایادی اش در منطقه می خواهد اقتصاد جمهوری اسلامی ایران را فلج تا با این شگرد کشورمان را به زانو در بیاورد.

نائب رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در چنین شرایطی ما خود را آماده جنگ کرده ایم و در این زمینه باید به تولید داخلی، کیفیت و بهینه سازی آن کمک کنیم و این امر میسر نمی شود مگر به همت ملت ایران.

کمالی پور افزود: در هشت سال دفاع مقدس تمامی مردم جمهوری اسلامی ایران در اقصی نقاط مختلف کشور پای کار آمدند و نگذاشتند یک وجب از خاک این مرز و بوم به دست دشمن بیافتد؛ در حوزه اقتصادی نیز باید به همین صورت باشد؛ به این معنی که مردم و مسئولین همگان باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه مسئولین باید اشرافی گری و حصارهای اطراف خود را بشکنند و در کنار مردم قرار گیرند، تصریح کرد: نمایندگان، وزراء و مسئولان در میدان عمل نشان دهند در کنار مردم هستند به عنوان مثال آنها نوشت افزار و ملزومات لوزام التحریر مدارس فرزندان خود را در نمایشگاه های نوشت و افزارهای ایرانی و اسلامی تهیه کنند.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مطلب فوق ادامه داد: با این اقدام مردم نیز پشت سر مسئولین قرار می گیرند و از تولیدات داخلی حمایت خواهند کرد.

وی با بیان اینکه تضاد بین مردم و مسئولان باید برداشته شود، اظهار کرد: مردم سال های سال است که خود را نشان دادند و این بار مسئولین باید به سمت مردم بیایند و در کنار آنان قرار گیرند تا مردم از مسئولین الگو پذیری کنند.

کمالی پور تأکید کرد: اگر ما نوشت افزار ایرانی اسلامی خریداری کنیم و در اختیار فرزندانمان قرار دهیم مطمئنا به تولید داخلی و کارگران کشورمان کمک کرده ایم و این اقدام موجب پیروزی ما در جنگ تمام عیار دشمن در عرصه اقتصادی خواهد شد.

نائب رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر اینکه راه مبارزه، مقاومت و پیروزی ما در میدان عمل تکیه بر توانمندی داخلی است، خاطر نشان کرد: راه نجات اقتصاد ما در جنگ اقتصادی دشمن تکیه بر توان داخلی و کمک به تولیدات داخلی در جهت رونق تولید و تحقق شعار سال است.

گزارش: مهدی زاده

انتهای پیام/


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری