اقامتگاه های بوم گردی علاوه بر ایجاد اشتغال و درآمدزایی در احیای فرهنگ و آداب و رسوم منطقه و جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها نقش به سزایی دارد.

 

به گزارش راه آرمان ؛ امروزه گردشگری به ‌عنوان فرصتی برای ایجاد درآمد و اشتغال شناخته شده است و نقش مهمي در توسعه ی اقتصادی جوامع انسانی دارد و می تواند به عنوان ابزاری برای مقابله با مشكلات اقتصادی باشد .

استان کرمان به عنوان پهناورترین استان کشور با هفت اثر جهانی، ۷۰۰ اثر ثبت ملی و هزاران جاذبه تاریخی و طبیعی می تواند در جذب گردشگر داخلی و خارجی توانمند باشد .

احداث اقامتگاه های بوم گردی و ایجاد خانه‌های روستایی در جذب و ماندگاری بیشتر مسافران و گردشگران نقش بسزایی دارد و به دلیل تنوع بیشتر مورد پسند آن ها می باشد .

این اقامتگاه ها علاوه بر ایجاد اشتغال و درآمدزایی در احیای فرهنگ و آداب و رسوم منطقه و جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها نقش به سزایی  دارد.

حامد لنگری زاده مسئول واحد بوم گری اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان در گفتگو با خبرنگار راه آرمان با اشاره به این که در استان کرمان ۳۱۸ اقامتگاه بوم گردی وجود دارد ، اظهار داشت : اکثر این اقامتگاه های  بوم گردی به صورت خانوادگی اداره می شوند و در هر اقامتگاه تعداد ۳ الی۴ نفر به صورت مستقیم مشغول به فعالیت هستند .

وی گفت : بیشترین اقامتگاه های بوم گردی استان کرمان در روستاهای بخش شهداد و شهرستان های بافت و جیرفت پراکنده شده اند .

مسئول واحد بوم گری اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان خاطر نشان کرد : استان کرمان در حوزه اقامتگاه های بوم گردی از لحاظ تعداد ، کمیت و کیفیت رتبه اول کشوری را دارد .

لنگری زاده با بیان این که اقامتگاه های بوم گردی خصوصی هستند ، ادامه داد : در بحث اشتغالزایی روستایی یکسری تسهیلات در اختیار روستائیان گذاشته شده است و چند دستگاه از جمله میراث فرهنگی اعتباری را کنار گذاشته اند تا زیر نظر اداره کار و تحت عنوان وام اشتغالزایی به افرادی که درخواست تسهیلات می کنند با تائیدیه طرح توسط کارگروه تسهیلات مورد نظر را دریافت کنند.

وی در خصوص تاثیر ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در گردشگری استان عنوان داشت : استقبال گردشگران داخلی و خارجی از این اقامتگاه ها  بسیار خوب بوده است ؛ گردشگران خارجی که به کرمان سفر می کنند بیشتر مشتاق بازدید از روستاها ، آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم آن ها و خرید صنایع دستی هستند .

مسئول واحد بوم گری اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان ابراز کرد : گردشگران داخلی نیز به دلیل مقرون به صرفه بودن هزینه های اقامتگاه های بوم گردی از این اقامتگاه ها استقبال خوبی کرده اند و از سوی دیگر این اقامتگاه ها انسان ها را از شهرهای صنعتی دور کرده اند و افراد می توانند از نزدیک خدمات اورگانیک و طبیعی استفاده کنند.

استان کرمان به دلیل تنوع اقلیمی بالا قابلیت جذب گردشگر را دارد و راه اندازی اقامتگاه‌های بوم گردی در استان، باعث ایجاد تنوع انتخاب در امر اقامت گردشگران داخلی و خارجی می شود .

انتهای پیام/ش

برچسب ها : ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری