×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

زنان در دوران پهلوی ابزاری برای هوسرانی درباری ها بودند/ زن ایرانی حتی اجازه پوشیدن لباس خود را نداشت

سید حمید روحانی در گفت و گو با خبرنگار راه آرمان، اظهار کرد: یکی از ترفندهایی که که استعمار انگلیس از زمان های دور برای تهی کردن انسان ها از فکر، عقل و اندیشه در پیش گرفت این بود که زنان را به عنوان یک ملعبه در صحنه بیاورد.

رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی افزود: نخستین برنامه استعمار انگلیس در ایران بعد از دستیابی به قدرت قدرت و مسلط کردن یکی از مهره های بی اراده خود به نام رضا خان بر کشور تلاش کرد تا از زن ها برای انحطاط جامعه سوء استفاده کند و زمینه ای فراهم کند تا جوامع مختلف جز به موارد غیر اخلاقی به مسائل دیگری فکر نکنند.

حجت الاسلام روحانی  با بیان اینکه از زن ها در دربار پهلوی به عنوان ابزاری برای هوسرانی  استفاده می شد، عنوان کرد: آن ها قصد داشتند با به فساد کشاندن جامعه به اسلام ضربه بزنند چرا که در جامعه ای که فساد باشد اسلام به معنای واقعی کلمه وجود نخواهد داشت و انگلیسی ها با همین هدف زنان را وارد صحنه کردند.

وی خاطر نشان کرد: شاید برخی ها بگویند امروز هم فساد در جامعه وجود دارد ولی باید توجه داشت که در زمان پهلوی اول و دوم فساد از دربار و دولت بود و مقامات فراتر از رژیم پهلوی یعنی استکبار جهانی تلاش می کرد جامعه را به فساد بکشانند تا اسلام را منزوی سازند.

کلاه فرنگی سیاست انگلیسی ها در کشف حجاب زنان ایرانی

رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی اضافه کرد: البته یک عامل اقتصادی نیز وجود داشت که انگلستان در آن زمان می خواست کلاه های خود را در کشور رواج دهد واگر زن و مردان ایرانی به لباس های سنتی خود پایبند می بودند کلاه های انگلیسی درایران بی مشتری می ماند لذا سعی کردند لباس فرنگی را به تن ملت ایران بکنند و ایران را به عنوان بازار سیاه برای خود حفظ کنند.

حجت الاسلام روحانی تصریح کرد: وقتی شاهان پهلوی تلاش کردند که زن ها را به فساد بکشانند جز عده معدودی افراد هوسران و بی اراده، زنان نجیب و مسلمان ایران حاضر نشدند این به بی بند و باری تن بدهند و این مسئله هم برای پهلوی اول و هم پهلوی دوم یک زجر ونیشتری برای قلب آن ها بود.

وحشت عجیب دربار و انگلیسی ها از چادر زنان ایرانی

وی با بیان اینکه شاهان پهلوی موفق نشدند به نحوی که دلشان می خواست جامعه ایران را به فحشا بکشانند، اذعان کرد: در اواخرعمر پهلوی تصمیم خطرناکی با عنوان کشف حجاب گرفته شد که نتوانستند آن را عملیاتی کنند ولی وحشت عجیبی از چادر زنان داشتند و به اندازه یک موشک از چادر زنان ایرانی احساس خطر می کردند.

این مورخ انقلاب اسلامی ادامه داد: در سال های ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۳ گزارشی برای تیمسار نصیری رئیس سازمان امنیت آن زمان می آید که در دانشگاه دانشجویان دختر بیشتر با حجاب چادر ظاهر می شوند و او در حد عقل کودکانه خود که جز خونریزی و سفاکی چیزی بلد نبود دستور داد تا دختران وابسته به دربار و دولت، دختران چادری را مسخره کنند تا از این طریق آن ها را مجبور کنند که از چادر چشم بپوشند.

حجت الاسلام روحانی بیان کرد: انگلیسی ها این قدر از چادر زنان ایرانی می ترسیدند که سفیر انگلیس در کتاب غرور و سقوط خود نوشته است که در دهه ۵۰ سفری به دانشگاه شیراز داشتم که به یکباره ۶ دختر چادری وارد شدند و عقب سالن نشستند و از نگاه ها و صحبت هایی که با هم داشتند به نظر می رسید که ید منفی نسبت به من دارند.

وی افزود: شخص در حال سخنرانی معمولا کمتر متوجه می شود که چه کسی وارد می شود و چه کسی خارج می شود ولی او این قدر از چادر می ترسید که تعداد دقیق ان ها را به خاطر دارد و تمام حرکات و رفتارهای ان ها را زیر نظر داشت و شاید اگر این خانم های چادری در قسمت جلوی سالن می نشستند او فرار می کرد.

منزوی کردن زنان در دوران پهلوی به دستور انگلیسی ها

رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی با بیان اینکه دربار پهلوی تصمیم گرفت که زنان چادری را در جامعه منزوی کنند تا چادر را از سر خود بردارند، اذعان کرد: یکی از طرح های دربار در این راستا این بود که اجازه ندهند زنان چادری در شرکت واحد و هواپیما سوار شوند و هم چنین آن ها را از حضور در بیمارستان های دولتی، فروشگاههای دولتی و ادارات دولتی منع کردند.

حجت الاسلام روحانی یادآور شد: جالب است که پیشنهاد دهنده طرح کشف حجاب  می گوید نیازی بر برداشتن روسری نیست فقط چادر را از سر زنان ایرانی بردارید چرا که چادر برای استکبار جهانی نماد استقامت و تن در ندادن به فرهنگ غرب محسوب می شد.

وی  چادر راسمبل قدرت و استقامت ایرانی در مقابل فرهنگ غرب خواند و عنوان کرد: رژیم شاه احساس سرکشستگی می کرد که نتوانسته است فرهنگ غرب را در ایران اجرا کند لذا با این طرح ها تلاش کردند چادر را از سر زنان ایرانی بردارند و این نشان می دهد زنان ایرانی تسلیم هوسرانی های آن ها نشدند.

زنان در دوران پهلوی حتی اجازه پوشیدن لباس ایرانی خود را هم نداشتند

مورخ انقلاب اسلامی در واکنش به این صحبت که می گویند زنان ایرانی در زمان شاه آزادی بیشتری داشتند، پاسخ داد: آزادی زنان در دوران پهلوی در زمینه بی بند و باری بوده است اما زن ایرانی حتی اجازه پوشیدن لباس خود را هم نداشت و اجازه نمی دادند آن ها سوار اتوبوس شوند.

وی خاطرنشان کرد: آیا منع ورود زنان چادری به بیمارستان های دولتی علیرغم داشتن فرزند مریض و توهین و مسخره شدن در دانشگاه ها را آزادی تلقی می کنند و یا بی بند و باری و بازیچه دست هوسرانان چشم دریده  بیگانه  آزادی محسوب می شود؟

رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه زنان در دوران پهلوی سخت ترین شرایط را داشتند مطرح کرد: امروز برخی شعارهای دروغین سر می دهند و گرنه با مرور تاریخ به این نتیجه می رسید ه هیچ ازادی برای زنان ایرانی وجود نداشت و زنان مسلمان و نجیب به اجبار با آرایش در کوچه و خیابان ظاهر می شدند تا مورد هوسرانی مردان قرار گیرند و اگر خانمی بدون آرایش درمحل کار حاضر می شد  او را اخراج می کردند.

حضور فعال زنان در عرصه های مختلف بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

حجت الاسلام روحانی تصریح کرد: همانطوری که امام خمینی(ره) قبل از پیروزی انقلاب فرمودند کدام آزادی، در این کشور نه مردها آزادند و نه زن ها لذا شعار هایی که سر داده می شود مربوط به افراد هوسرانی است که وابسته به رژیم و عوامل رژیم هستند.

وی بیان کرد: بنابراین زنان درانقلاب اسلامی دوشادوش مردان در عرصه نهضت مبارزه فعالیت کردند و بعد از انقلاب نیز در همه مسئولیت ها و فعالیت های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی زنان عضو فعال دارند و امیدورایم با اجرای کامل عدالت اسلامی در جامعه زنان و مردان ایران اسلامی به حقوق اصلی خود دست پیدا کنند.

مورخ انقلاب اسلامی گفت: مانع اصلی اجرای عدالت اسلامی در جامعه کسانی هستند که زبان آمریکا را در دهان دارند، قبله گاه آن ها کاخ سفید است و سیاست های غرب را دنبال می کنند لذا اجازه نمی دهند در کشور عدالت اجتماعی و اسلامی به درستی اجرا شود.

۴۱ سال استقامت ملت ایران در انقلاب اسلامی نشانه درستی آن است

حجت الاسلام روحانی خاطر نشان کرد: این افراد به دنبال این هستند که انقلاب و اسلام را از حرکت باز دارند و متاسفانه برخی از افرادی که روی کار آمدند به صراحت اعلام کردند که مردم و مشکلات آن ها الویت اصلی ما نیست و بلکه رد دست گرفتن قدرت برای ما مهم تر است.

وی عنوان کرد: روی کار آمدن این افراد جز ذلیل کردن و منزوی ساختن ملت هیچ نتیجه ای نخواهد داشت و به دنبال این هستند که با حقوق ملت مقابله کنند و ان ها را از پا در بیاورند چرا که خودشان تسلیم طلب هستند ولی کور خواندند و ملت ایران با استقامت خود نشان دادند که با مردم سال ۱۳۵۷هیچ تفاوتی ندارند.

رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی  در پایان مطرح کرد: در طول این ۴۱ سال که از انقلاب اسلامی می گذرد  همیشه مشکلات از سوی تسلیم طلبان بوده است و این شیطنت ها و کارشکنی ها ادامه خواهد داشت و جز دروغ و فتنه و نیرنگ چیزی بلد نیستند.

مصاحبه و تنظیم: مهدی زاده

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false