آن که بهشتی می‏ شود، پایة بهشتی شدنش از مادر است؛ که «الجنة تحت اقدام الأمهات» لذا دنیایی که زن را از داخل خانواده جدا می‏کند و با وعده‏های توهم‏ آمیز بیرون می‏ کشد و او را در مقابل نگاه و حرکت هرزة جامعه، بی ‏پناه و بی‏ دفاع می ‏کند و میدان را برای تعرض به حقوق او باز می‏ کند، هم زن را تضعیف می ‏کند، هم خانواده را نابود و هم نسل‏های آینده را به خطر می‏ اندازد، هر تمدن و فرهنگی که این منطق را داشته باشد، دارد فاجعه ایجاد می‏ کند؛ »


به گزارش “ راه آرمان ” بیستم جمادی الثانی زاد روز بانوی نمونه اسلام ، فاطمه زهرا ( سلام الله علیها) است که روز مادر نام گرفته است گرچه دوران زندگی حضرت زهرا (س) كوتاه بود  و در كتاب “دكتر شهیدی “روی این عدد بحث شده است ، اما زندگانی پر بركت و درخشان وی ، آن بانوی بزرگوار را به الگویی بی نظیر برای تمام زنان عالم در طول تاریخ مبدل ساخته است؛ زنی كه كودكی اش را در خانه شخص اول اسلام – پیغمبر اكرم (ص) – و دوران بچه داری را در خانه دومین شخصیت ممتاز اسلام –علی (ع) – گذراند و دو امام معصوم – امام حسن (ع) و امام حسین (ع) – ،  و دو دختر فداكار و شجاع – زینب و ام كلثوم – را به جامعه تحویل داد.

زندگی و سیره ی حضرت زهرا( س) به قدری آموزنده و جذاب است كه هر زن آزاده ای در جهان او را چونان قدیسه ای تحسین می كند؛ زنی كه تولدش از دامن خدیجه كبری ، همسر پیامبر گرامی اسلام (ص) و در كانون نخستین خانواده اسلامی با نغمه های آسمانی و تسبیح قدسیان همراه شد و شب میلادش را عرشیان به بانگ تكبیر و تسبیح جشن گرفتند و خداوند لقب كوثر به او عطا كرد؛ زیرا وی سرچشمه ی تمام خوبی های جهان است.

و چه زیبا تولد این بانوی گرانقدر به ابتكار بنیانگذار جمهوری اسلامی – امام خمینی (ره) – روز زن و روز مادر نام گرفت ؛ ” اگر روزی باید روز زن باشد ، چه روزی والاتر و افتخارآمیزتر از روز ولادت با سعادت فاطمه زهرا سلام الله علیهاست ؛ زنی كه افتخار خاندان وحی است و چون خورشیدی بر تارك اسلام عزیز می درخشد.”

( از بیانات امام خمینی (ره) در تاریخ ۱۵/ ۲/ ۵۹ )

نامگذاری یك روز از سال به نام مادر در فرهنگ و ملل مختلف سابقه ای طولانی دارد و هر ملتی سعی كرده است روزی را به تجلیل از مقام شامخ مادر اختصاص دهد.

در فرهنگ پر بار ایران اسلامی خجسته زاد روز بانوی گرانقدر اسلام ، دختر حضرت محمد (ص) روز مادر نام گرفته تا زنان  و مادران این مرز و بوم از او درس ایمان ، فداركاری و مهربانی بیاموزند اما  در بین مسیحیان این روز به شکل دیگری رقم خورده است .
شاید کسی اکنون نام  ” آنا جاوریس ” زن آمریکایی را که مقام زن را در خانواده فریاد زد به یاد نداشته باشد اما تلاش وی برای نامگذاری روز مادر را همه به خاطر دارند .

آناجارویس (Anna Jarvis ) پس از مرگ مادرش ، در هشتم ماه مه ۱۹۰۵ به این فكر افتاد كه از تمامی مادران در زمانی كه در قید حیات هستند ، قدردانی شود. به همین دلیل تمام تلاش خود را بر این گذاشت كه روزی از سال به مادران اختصاص داده شود. او در آغاز از كشیش منطقه شان خواست كه موعظه ای در زمینه نقش مادر در جامعه ایراد كند aksirooni.com سپس نامه هایی به مردان روحانی ، سیاسی و با نفوذ فرستاد . پس از آن با خرید یك آژانس تبلیغاتی ، پیغام خود را با مضمون ” اختصاص دادن روزی برای ارج نهادن به مادران ، آنان را جاویدان می سازد ” به گوش مردم رساند و سرانجام در سال ۱۹۰۷ روز یكشنبه ، دوم ماه مه – زمان مرگ مادر آنا جارویس – روز مادر نامیده شد.

پس از تلاش موفقیت آمیز جارویس ، با به پایان رسیدن جنگ جهانی اول ، روز مادر به كشورهای اروپایی نیز راه یافت . در سال ۱۹۱۷ روز مادر در سوئیس رایج شد و سپس به اتریش و جزایر اسكاندیناوی رسید. در آلمان برای اولین بار در سال ۱۹۲۲ این روز را جشن گرفتند. اما در زمان ناسیونالیست ها  روز مادر در این كشور دچار انحراف شد؛ زیرا آنان بر پایه این ایدئولوژی كه مادر ضامن دوام ِ نژاد آریایی است، این روز را جشن می گرفتند.

سمبل روز مادر برای مادری كه در قید حیات است یك شاخه میخك قرمز و برای مادری كه از دنیا رفته ، یك شاخه میخك سفید است. آنا جارویس با ارائه این طرح ، بردن گل برای مادران را رواج  داد .

آنا جارویس ، بانی روز مادر در كل جهان مسیحیت – زنی كه خود هیچ گاه مادر نشد.

امروز با وجود تمام تلاش هایی که  در گوشه و کنار دنیا صورت می گیرد تا مقام مادر حفظ شود و روح قدسی مردان از وجود زنان مقاوم پرورش یابد اما داخل ایران کسانی هستند که قصد دارند اندیشه کالا محوری زن را رواج دهند .

زن‌ها به عنوان نیمی از پیکرۀ اجتماع، همیشه نقش تعیین کننده‌ای را در برهه‌های حساس جامعه داشتند به طوریکه همراه با حضور آرامش بخش خود در خانواده، سعی کردند تا در تخصصی‌ترین و سخت‌ترین رویداد‌های علمی، ورزشی، سیاسی و. حضور کامل و جامعی داشته باشند. پایاپایی این حضور که پا به پای مردان و در فراز و نشیب‌های زندگی وجود داشته، باعث شده تا همواره از آن‌ها نقشی فراتر از یک مادر و همسر را متصور شویم.

این تصویر جایگاه مادری را در اوج خود نشان می دهد اما گروهی زنان را فقط کالاهایی می دانند که در کنار اشیاء به ظاهر با ارزش باید قرار بگیرند این همان نگاه غربی به زن است اما اسلام با مثال زدن زنانی چون آسیه ، مریم، زینب و در راس آنها فاطمه زهرا برای همگان الگوهایی را به تصویر کشیده که جایگاه زنان به ازمحلال نرود اما اینکه چرا گروهی قصد دارند زنان را به سمت فساد سوق دهند برای ما هم جای سوال است .

امروزه کسانی زنان را از خانه داری دور می کنند و در ذهن ها زنانی را که جای مردان را در جایگاه های شغلی تصاحب کرده اند را مانند الگو معرقی می کنند که عملا مخالف اندیشه رهبر ایران است ،  رهبر انقلاب زنان را مظهر تجلی عشق معرفی می کنند و می گویند ما زن وزیر و غیره نیاز نداریم ما به مادر و نقش مادری را در جامعه نیاز داریم .

 زن عنصری درصورت و سیرت مادری:

رهبری معتقد است، نقش زن در جامعه نقش مادری است. «هرجا سخن از تضعیف خانواده است، نقش این بخشِ مهم نادیده گرفته شده. هرجا سخن از بی‏اعتنایی به هنر مادری و هنر تربیت فرزند در آغوش پر مهر و محبت مادر است، این نقش نادیده گرفته شده. دنیای غرب این جرم بزرگ را دارد که این نقش را تضعیف کرده و در مواردی نادیده گرفته است. بخشی از بزرگی این گناه به این مربوط است که این حرکت فاجعه‏آمیز را با نام «حمایت از زن» انجام می‏دهد؛ در حالی‏که این حمایت از زن نیست؛ این خیانت به زن و خیانت به انسان است.»

مقام معظم رهبری، زندگی دنیا و آخرت و هرچه در آن است همه را تحت تاثیر مادران می داند: «همه تحت تأثیر مادران هستند. آن که بهشتی می‏شود، پایة بهشتی شدنش از مادر است؛ که «الجنة تحت اقدام الأمهات» . البته نقش زن به عنوان همسر هم داستان بسیار طولانی دیگری است.

دنیایی که زن را از داخل خانواده جدا می‏کند و با وعده‏های توهم‏ آمیز بیرون می‏کشد و او را در مقابل نگاه و حرکت هرزة جامعه، بی ‏پناه و بی‏ دفاع می ‏کند و میدان را برای تعرض به حقوق او باز می‏ کند، هم زن را تضعیف می ‏کند، هم خانواده را نابود و هم نسل‏های آینده را به خطر می‏ اندازد. هر تمدن و فرهنگی که این منطق را داشته باشد، دارد فاجعه ایجاد می‏ کند؛ »

بنابراین تنها دینی که به جایگاه زن اهمیت وافر داده اسلام است «اسلام به معنای واقعی زن را تکریم کرده است. اگر روی نقش مادر و حرمت او در درون خانواده تکیه می‏کند، یا روی نقش زن و تأثیر و حقوق و وظایف و محدودیت‏های او در داخل خانواده تکیه می‏کند، به‏ هیچ ‏وجه به معنای این نیست که زن را از شرکت در مسائل اجتماعی و دخالت در مبارزات و فعالیت‏های عمومی مردم منع کند.»

مادران شهدا نمونه بارز مثال رهبر انقلاب هستند لذا اکنون که جایگاه مادران در تصویر بالا دوباره یاد آوری شده گروهی آه از فغانشان بلند شده است که مادری را به  خانه داری محدود کردند و به مخالفت از آن برخواسته اند ، اینان دلسوز مقام مادر نیستند بلکه منافعشان را در خطر دیده اند.

پی نوشت : زن در اندیشه مقام معظم رهبری ، بیانات امام خمینی ، کتاب مادری در اندیشه مسیحیان

انتهای پیام /

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری