×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

ساماندهی مناطق حاشیه نشین شهر کرمان مستلزم تلاش جهادی مردم و مسئولان

قویدل تصریح کرد: ما می توانیم ساماندهی  را انجام دهیم طرح نیز داریم مشروط به اینکه دستگاه های اجرایی مثل راه و شهرسازی، ثبت اسناد، شهرداری و .. و سایر مسئولان انقلابی ، جهادی پای کار بیایند و از طرف دیگر هم مردم باید مساعدت کنند و این طرح قابل اجرا است و می توان حاشیه شهر را ساماندهی کرد.

به گزارش راه آرمان؛ حاشیه نشینی ریشه در زمان های بسیار دور دارد و در قرن های گذشته نیز وجود داشته است. این پدیده ی اجتماعی هم در کشورهای توسعه یافته و هم در کشورهای توسعه نیافته وجود دارد.البته حاشیه نشینی در کشورهای توسعه یافته با کشورهای توسعه نیافته تفاوت هایی از حیث علل تاریخی به وجود آورنده و نحوه ی رفتار اجتماعی حاشیه نشینان دارد.

کشور ایران نیز از حیث حاشیه نشینی وضعیت چندان خوشایندی ندارد ، طبق نتایج به دست آمده از پژوهش حاشیه نشینی مرکز مطالعات و تحقیقات معماری و شهرسازی ایران،جمعیت حاشیه ی اطراف ۱۰ شهر بزرگ ایران حدود ۵٫۳میلیون نفر است.

حاشیه نشینی در شهر های ایران عمدتاً به صورت شهرک نشینی در حومه ی شهرها و هم چنین آلونک نشینی دیده می شود.شهرک های حاشیه نشینان در اصل«روستای شهر»یا «شهرک های روستا گونه ی درون شهر» هستند.

استان کرمان نیز مستثنی از این معضل نیست و متاسفانه به دلیل خشکسالی های متوالی و تورم اقتصادی باعث شده تا تعداد زیادی از روستائیان به سمت شهرها علی الخصوص شهر کرمان مهاجرت نموده و در حاشیه شهر به صورت غیرمجاز ساکن شوند.

اما به دلیل بی توجهی برخی مسئولان، این ساخت و سازهای غیر مجاز و غیر اصولی همچنان ادامه دارد و بر تعداد ساکنین افزوده می شود، از طرف دیگر این حاشیه های به وجود آمده نیاز ساماندهی و ارائه خدمات دارند.

به دلیل مهاجرت از روستاها تعدادی از افراد که هویتی خاصی ندارند در حاشیه های شهر ساکن می شوند

سید مهدی قویدل معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان در رابطه با روند مبارزه مسئولان استان با حاشیه نشینی در طول سال های اخیر به خبرنگار ما گفت: مقام معظم رهبری می فرمایند  آسیب های اجتماعی متکثر است اما از نظر اینجانب اولویت هایی که در این زمینه وجود دارد اعتیاد، حاشیه نشینی، فساد و فحشا، بی بندو باری و طلاق است که مسئولین امر باید در این راه تلاش های وافری را داشته باشند، بحران های حاد باید جزو اولویت ها باشد و برنامه ها را در این خصوص متمرکز و شناسایی کنند .

وی با بیان اینکه مسئولین امر در حاشینه نشینی اقداماتی انجام داد ه اند، بیان کرد:  البته حاشیه نشینی بحثی است که در بسیاری از کشورها وجود دارد و بعدها به دلیل خشکسالی ها و تورم های اقتصادی در برخی از سالها روند مهاجرت از روستاها به حاشیه شهرها افزایش پیدا می کند و این تشدید باعث می شود تعدادی از افرادی که هویت خاصی ندارند در آن منطقه متمرکز شوند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان ادامه داد: این وجه مشترک آنها تضاد با فرهنگ مسلط و حاکم جامعه  می شود که در کنار آن آسیب های متعددی نیز وجود دارد از جمله  می توان به بزهکاری، اعتیاد به مواد مخدر، نزاع و خشونت و یا آسیب های فرهنگی مثل بی سوادی و عدم رعایت مقررات و قوانین،  آسیب های فیزیکی از لحاظ کالبد  شهری و تشکیل بافت های مسکونی در هم و بی ضابطه، فرسودگی بناها، ساخت و سازهای غیرضابطه مند ، آسیب های بهداشتی مثل دفع زباله ها و فاضلاب در سطح محلات که باعث ایجاد بوی تعفن و بیماری را به دنبال دارد آسیب های اقتصادی مثل دست فروشی، دورگردی و تکدی گری، پدیده نزول خواری و از همه مهمتر  سواستفاده برخی فرصت طلبان به عنوان زمین خواری و فروش اموال اراضی دولتی را به دنبال دارد.

قویدل عنوان کرد: بحث افزایش تعداد بیکاران فصلی ودائمی و آسیب های سیاسی و امنیتی که برخی از تجمعات غیرقانونی برگرفته از برخی افرادی که با این موضوع در ارتباط هستند نیز از دیگر آسیب های موجود حاشیه نشینی برشمرد.

اجرای طرح نجات در حاشیه شهر کرمان که  ناتمام ماند

وی تصریح  کرد: در این مناطق دو قشر وجود دارند، یک عده افراد فرصت طلب و سودجو که بدنبال منافع تبهکاری و جرم و آسیب هستند و یک تعدادی از افراد مومن و متدین نجیب اما از قشر ضعیف و کم درآمد جامعه که به دلیل مشکلات اقتصادی در این منطقه ساکن شده اند که باید برای اینها نیز برنامه ای داشت.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر مسئولین استان کرمان در این خصوص برنامه های خوبی ارائه کردند از جمله  طرحی به عنوان « طرح نجات»  برنامه ریزی شد که توسط استاندارهای قبل و استاندار وقت در حال پی گیری بود که بتوانند در  مسائل حاشینه نشینی یک ساماندهی داشته باشند .

در اثر بی توجهی و غفلت برخی از مسئولان باعث شد تا مشکلات عدیده ای در حاشیه نشینی پدید آید

قویدل اذعان کرد: ایجاد کمربند سبز یکی از برنامه های مسئولان بود که البته این روند خوبی نبود در یک مدت زمانی این طرح تعطیل شد که با پی گیری، ارزیابی و اقدامات میدانی با حضور رئیس کل دادگستری استان و دادستان مرکز استان انجام شد متوجه شدیم که کم توجهی و غفلت برخی از مسئولان در اینخصوص باعث شده این حاشیه نشینی خیلی از مشکلات را در پی داشته باشد که مسئولان می توانستند در این خصوص بهتر عمل کنند.

مسئولانی که ترک فعل کنند به دادستانی معرفی خواهند شد

وی تاکید کرد: به دنبال این هستیم که مسئول سازی کنیم  و ترک فعل ها را به دادستانی اعلام کنیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: اکثر این آسیب های اجتماعی که ما شاهد آن هستیم دلیل عمده آن عدم نظارت اولیه بوده است یعنی نظارت قانونی در ابتدا شکل نگرفته و می بایست در زمان خود اعمال می شده است در ماده ۵۵ قانون شهرداری وظایفی به شهر داده شده که می تواند از ساخت و سازهای غیر مجاز و غیراصولی ممانعت کرده و برخورد قانونی را داشته باشند و این متاسفانه در زمان خود اتفاق نیفتاده است.

قویدل در رابطه با اینکه گفته می شود برخی دارای تیر برق هستند و از خدمات بهره مند می شوند و برخی به دلیل برخوردار نبودن از خدمات مجبورند تا از تیرها برق سرقت کنند، بیان کرد: این را باید از مسئولان سوال کرد  یا آن منطقه قانونی بوده یا نبوده اگر قانونی بوده چرا سرقت برق باید در آن منطقه صورت گیرد  و چرا سایر دستگاه های حمایتی و خدماتی از جمله آب، برق و گاز خدمات ارائه نمی دهند.

وی تصریح  کرد: گزارشاتی در این رابطه از مردم به ما رسیده که در حال بررسی و پی گیری است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان خاطرنشان کرد: افراد اندکی در این منطقه هستند که تصرفات یا ساخت و سازهای غیر قانونی داشته اند  اینها را می شود با یکسری طرح ها ساماندهی کرد.

بدنبال ساماندهی مناطق حاشیه نشین شهر هستیم

قویدل افزود: در حال حاضر معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرائم دادگستری به همراه رئیس کل دادگستری استان پایگاه پیشگیری و انسجام بخشی در شهرک صنعتی ایجاد کرده و بخشی از قضات و نیروهای در آن مستقر هستند اما مسئله ای که وجود دارد باید هم مسئولان و هم مردم در امر ساماندهی منطقه ما را کمک کنند.

وی عنوان کرد:  اگر مسئولان می خواهند اقدامی کنند باید یکسری جایگزین ها از جمله تسهیلاتی نیز داشته باشند تا در اختیار مردم قرار دهند و در هر حال مردم را توجیه و اعتمادسازی کنند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان اذعان کرد: قانون با هیچ کس تعارف ندارد برخی از معضلات در جمله حاشیه نشینی که کوتاهی خود مسئولان بوده و یا برخی از عوامل مثل تورم و مشکلات اقتصادی آن را تشدید کرده ، متاسفانه مسئولان به دنبال این نیستند اقدامی را انجام دهند که خدای ناکرده بخواهند مواجهه بامردم قرار گیرند و ازآن طرف دشمنان ما سیاه نمایی کرده و معاندین از این فرصت ها استفاده می کنند و فرصت را به تهدید تبدیل می کنند.

قویدل تصریح کرد: ما می توانیم ساماندهی  را انجام دهیم طرح نیز داریم مشروط به اینکه دستگاه های اجرایی مثل راه و شهرسازی، ثبت اسناد، شهرداری و .. و سایر مسئولان انقلابی ، جهادی پای کار بیایند و از طرف دیگر هم مردم باید به کمک ما بیایند و این طرح قابل اجرا است و می توان حاشیه شهر را ساماندهی کرد.

در روند کاهش حاشیه نشینی موفق نبودیم

مهران عالم زاده شهردار کرمان در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا روند حاشیه نشینی را در سال های اخیر  مثبت ارزیابی می کنید، گفت: با توجه به اینکه پروژه در طول زمان صورت گرفته و باید روی آن تحقیق و مطالعه شود متاسفانه در این زمینه موفق نبوده ایم.

وی گفت : حاشینه نشینی باید ریشه یابی شود و  اصل آن از نابسامانی مسائل اقتصادی و اجتماعی مردم نشأت می گیرد.

شهردار کرمان افزود: وقتی علت را حل نمی کنیم همیشه معلولی وجود دارد، ما  همیشه سعی داریم به یک شکلی صورت مسئله را پاک کنیم، گاهی اوقات حتی شده به اشتباه به مسئله حاشیه نشینی به دیده مثبت نگاه شده و این باعث شده تا عملا یک پروسه بیمارگونه ای را به رسمیت شناختیم و این خود تبعات منفی زیادی در جهت توسعه حاشیه نشینی داشته است.

عالم زاده با اشاره به اینکه در بحث حاشینه نشینی باید سه علت را دنبال و  مورد توجه قرار داد، بیان کرد: تخریب یکی از عواملی است که بعد از ساخت و سازهای غیرمجاز انجام می شود، که تخریب در برخی از جاها نوسازی و در برخی از جاها توانمندسازی تعریف می شود که این سه مورد باید در بحث حاشیه نشینی دنبال شود.

وی برخورد قانونی را ضعیف برشمرد و خاطرنشان کرد: در جاهایی که به صورت قانونی منازل تخریب شده است به این دلیل بوده که دیگران بدانند برخورد قانونی لازم صورت می گیرد اگر امکان داشته باشد که برخی دستگاه ها مثل کمیته امداد و بهزیستی و دولت یکسری ساختمان های استیجاری حمایتی احداث کنند و چنین اشخاصی که مشکل اقتصادی دارند را در این ساختمان ها تا ظرف یکسال یا دو سال  اسکان موقت دهند تا زمانی که توانمند شوند و بتوانند در محدوده شهری مسکن بگیرند.

ضرورت دارد یگان های ویژه قدرتمندی در بحث حریم و حاشیه شهر وجود داشته باشند

شهردار کرمان عنوان کرد: ضرورت دارد یگان های ویژه قدرتمندی در بحث حریم و حاشیه شهر وجود داشته باشند که این یگان ها وابسته به شهرداری و راه و شهرسازی باشند یگان بسیار قدری که بتواند با مسائل و مشکلات ساخت و سازهای مجموعه داخلی که شامل ۱۳ هزار هکتار وسعت شهری و ۷۹ هزار هکتار حاشیه نشینی یعنی ۶ برابر مساحت شهر کرمان حریم آن است می طلبد که دارای چنین یگانی باشد تا بتواند به طور دائم در صحنه حضور داشته باشد.

در سنوات گذشته بالغ بر ۴۰۰ حکم تخریب داشته ایم

عالم زاده تصریح کرد: با تیم اجرایی شهرداری  با تخلفات داخلی و حاشیه برخورد قانونی داریم و یکی از مشکلات ما کمبود نیرو است که مجوز جذب نیرو نداریم، البته شهرداری در سنوات قبل این موضوع را پی گیری کرده که مجموعه تخریب شده  بالغ بر ۴۰۰ حکم است.

وی اذعان کرد: شهرداری در زمینه امکانات برای تخریب مشکلی ندارد و تنها تبعات اجتماعی حاصل از تخریب است که باید به آن توجه شود، شورای تامین استان و شهرستان باید بپذیرند که زمان مناسب برای اجرای حکم (تخریب) چه وقت است و به طور تدریجی شهرداری را در اجرای حکم مورد حمایت قرار دهند.

انتهای پیام/نامجو

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false