×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سحری خوردن در روز عید فطر از رسوم کرمان برای بدرقه ماه رمضان

سید محمد علی گلاب زاده گفت: یکی از سنت ها در گذشته این بود که برخی از مردم کرمان برای بدرقه ی ماه مبارک رمضان سحر عید را بیدار می شدند و  با خوردن سحری ، این گونه ماه رمضان را بدرقه می کردند.

به گزارش راه آرمان؛ به جا آوردن نماز عید فطر و دید و بازدید از اقوام و خویشان در روز عید فطر از جمله رسومی است که نه تنها در کرمان بلکه در سراسر ایران  انجام می شود و مردم به آن پایبند هستند، ضمن این که زیارت اهل قبور از جمله رسومی است که کرمانیها با تعیین شدن روز عید فطر این سنت را پررنگ تر از قبل انجام می دهند.

سید محمد علی گلاب زاده مدیر مرکز کرمانشناسی در گفتگو با خبرنگار ما  در رابطه با مراسم عید فطر در کرمان قدیم گفت: طبق عکس هایی که در اسناد تاریخی کرمان مشاهده شده است در اواخر دوران قاجار و اوایل پهلوی نماز عید فطر به امامت امام جمعه ی شهر کرمان مرحوم حاج میرزا رضای احمدی در مسجد جامع برگزار می شد.

وی ادامه داد: از جمله مراسمی که در زمان مرحوم حاج میرزا رضای احمدی برگزار می شد، همراهی و معیت جمعیت زیادی از مردم کرمان از منزل ایشان تا مسجد جامع بود.

گلاب زاده  اظهار کرد: علاوه بر همراهی مردم ، قاریانی در اطراف مرحوم حاج میرزا رضای احمدی او را همراهی می کردند بدین گونه که از هر طرف وی سمت چپ، راست، جلو و پشت سر او دو نفر قرار می گرفتند و با قرائت قرآن او را همراهی می کردند.

این کرمانشناس بیان کرد: در زمان مرحوم آیت الله صالحی نماز عید فطر در مسجد  صاحب الزمان برگزار می شد و بعد از آن طبق سنتی که هم اکنون نیز پار برجا است دید و بازدید ها برای تبریک این عید انجام می شد.

مورخ و پژوهشگر کرمانی به اصطلاحات خاص مردم کرمان برای تبریک عید فطر اشاره کرد و گفت: از جمله اصطلاحاتی که در تبریک عید فطر بکار برده می شد این بود که ” طاعات و عبادات قبول” و افراد جواب می دادند “ما فقط دهنی بستیم و روزه ای نگرفتیم”.

وی در پایان به سنت بدرقه ی ماه رمضان اشاره کرد و گفت: البته سنت دیگری نیز وجود داشته است بدین گونه که  عده ای به عنوان بدرقه ی ماه مبارک رمضان سحر عید را بیدار می شدند و  با خوردن سحری ، این گونه ماه رمضان را بدرقه می کردند.

انتهای پیام/

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false