مدیرکل محیط زیست استان کرمان گفت : متاسفانه سد صفارود مجوز زیست محیطی نداشته و در حال حاضر مجوز ارزیابی آن در دست بررسی است.

به گزارش راه آرمان؛ مرجان شاکری مدیرکل محیط زیست استان کرمان ظهر یکشنبه طی نشست خبری اظهار داشت: توسعه پایدار یکی از دغدغه های محیط زیست است و در این رابطه سند راهبردی در شورای استان مصوب شد و اگر طبق برنامه آمایش حرکت کنیم این توسعه نامتوازن را نخواهیم داشت.

وی گفت: استان کرمان نسبت به سایر کلان شهرها آلودگی کمتری دارد و این نشان می دهد که محیط زیست در برابر آلایندگی ها بیشتر مواقع مقاومت کرده است.

مدیرکل محیط زیست استان کرمان در رابطه با برخی صنایع فولاد و کارخانجات صنعتی که باعث آلودگی محیط زیست می شوند، اذعان داشت: محیط زیست هر جا متوجه آلودگی شود بلا استثنا ورود خواهد کرد و اگر تخلفی دراین مورد ببیند بعد از تذکرات لازم آن را به دادسراها معرفی خواهد کرد.

پرونده تاپ اکو خاورمیانه در مراجع قضایی در حال بررسی است

شاکری همچنین درباره‌ وضعیت آلایندگی کارخانه تاپ اکوی خاورمیانه (فروکروم) در رفسنجان بیان کرد: تاپ اکو با توجه به آلایندگی که داشته، مجوز محیط زیست را گرفته اما ضوابط را رعایت نکرده است به دادسرا معرفی شده و پرونده در مراجع قضایی در دست پیگیری است.

سد صفا رود مجوز زیست محیطی ندارد

وی در رابطه با آخرین وضعیت سد صفا رود نیز به خبرنگاران چنین گفت : متاسفانه سد صفارود مجوز زیست محیطی نداشته و در حال حاضر مجوز ارزیابی آن در دست بررسی است و این‌که آیا بر هلیل‌رود تاثیرگذار است یا خیر؟ باید بگویم قطعا هر سدی بر حوزه‌های پایین‌دست خود تاثیر می‌گذارد ولی درباره‌ی سد رابر چون سد هلیل را در پایین‌دست آن قرار دارد، نمی‌توان گفت که بر جازموریان تاثیر دارد چون حقابه جازموریان از هلیل باید تامین شود.

مدیرکل محیط زیست استان کرمان در ادامه تصریح کرد: کرمان شهر بزرگی است با سکونت گاه انسانی که در حال رشد است و ۶۰ درصد از آب های زیرزمینی استفاده می شود که در حال کم شدن است و این سکونتگاه نیاز به منبع آبی بزرگ دارد در این راستا تصمیماتی گرفته‌شده که این پروژه انتقال از طریق سد صفارود از آن جمله است.

شاکری با اشاره به اینکه حمایت‌های ویژه از برخی واحدهای صنعتی باعث نمی‌شود که محیط زیست نتواند با صنایع بزرگ که آلایندگی ایجاد می‌کنند برخورد قاطع داشته باشد، گفت: یکی از اقدامات محیط زیست درباره‌ جلوگیری از آلودگی‌ها در استان مس سرچشمه بود که سال‌ها آلودگی زیست محیطی داشت و همه تصور می‌کردند که مس وابستگی‌هایی دارد و شاید محیط زیست نتواند آن را تعطیل کند.

وی افزود: اما محیط زیست، مصوبه‌ای را به هیات دولت ارائه کرد تا کارخانه مس سرچشمه ظرف دو سال رفع آلایندگی کند و برای آن برنامه‌ زمان‌بندی تعریف شد که شاید این برنامه، در موعد مقرر پیش نرفت ولی ظرف دو سال کارخانه بازیابی اسید در مس سرچشمه راه‌اندازی شده البته هنوز راستی‌آزمایی را انجام نداده‌ایم ولی جلوی آلایندگی بسیار زیادی را گرفته و همین اقدام در مس خاتون‌آباد نیز در حال انجام است.

آخرین وضعیت آلایندگی کارخانه فولاد کرمان

داریوش غفاری، معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان کرمان نیز درباره‌ آلایندگی کارخانه فولاد کرمان (بردسیر) به خبرنگاران گفت: این کارخانه‌ در گذشته، مشکلات زیست محیطی فراوانی داشته که با پیگیری‌های سال‌های اخیر اقدامات بسیار متفاوتی در این واحد صنعتی صورت گرفته است.

وی با بیان این‌که خروج آلاینده‌ها اگرچه هنوز وجود دارد  ولی نسبت به گذشته به شدت کاهش یافته است، عنوان کرد: در حال حاضر سیستم کنترل نصب شده و هنوز در مرحله‌ آزمایش است.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان کرمان تصریح کرد: آلایندگی این کارخانه نسبت به سال‌های گذشته وضعیت خیلی بهتری پیدا کرده است.

انتهای پیام/ن

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری