×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سینمای مستند در تلویزیون جایگاهی ندارد/ فیلمبرداری «آدور» ۹ ماه طول کشید

به گزارش “راه آرمان” جشنواره سینما حقیقت، یک جشنواره بین المللی فیلم مستند است که هر ساله آذر ماه برگزار می شود.
محمد صادق اسماعیلی کارگران کرمانی است. او امسال در جشنواره موفق شد تا جایزه ویژه هیئت داوران را بخاطر فیلم “آدور” از آن خود کند.
اسماعیلی در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص علت نامگذاری فیلم مستندی که تولید کرده، با نام “آدور” گفت:
آدور گیاهی مقاوم است به گونه ای که اگر سر این گیاه را بزنیم‌ دوباره رشد می کند.
وی ادامه داد: آدور علی رغم آنکه گیاه تک افتاده ای است ولی مقاوم است و کسی آنرا پرورش نمی دهد از این رو این مفاهیم با مضمون فیلم من همخوانی دارد‌.
این کارگردان توضیح داد: در مستند آدور با کودکی مواجه هستیم که دیگران او را طرد کرده اند اما او به دنبال هویت خود می گردد از این رو به تنهایی در آن بستر و محیطی که وجود دارد، رشد می کند.
اسماعیلی با بیان این که اسامی بومی را برای کارهایم می پسندم، اظهار داشت: سال گذشته با فیلم مستندی به نام “آشنگ” در این جشنواره شرکت کردم، آشنگ به معنای خوشه های خالی خرما است.
وی در رابطه با مدت زمان فیلمبرداری مستند آدور گفت: قبل از فیلمبرداری چند ماه درگیر بودم تا بتوانم خود را به شخصیت اول داستان نزدیک کنم، ضمن آن که ۶ ماه برای تدوین این مستند وقت گذاشته شد اما به طور کلی فیلمبرداری این مستند ۹ ماه به طول انجامید.

این کارگردان در خصوص شخصیت مستند آدور عنوان کرد: با کاراکتر اصلی فیلم در حاشیه جنوب کرمان آشنا شدم؛ منطقه‌ای که به آن زیاد تردد دارم اما روند نزدیک شدن به مصطفی پسربچه‌ای که نه شناسنامه‌ای داشت و نه هویتی و حتی یکبار هم مادرش را ندیده بود، زمان برد، وقتی با او آشنا شدم دو ماه بود که از پدرش جدا شده و با عمه‌اش زندگی می‌کرد، می‌خواست مادرش را پیدا کند و این جستجو کشمکش و درام خوبی به مستند می‌داد.

اسماعیلی در پاسخ به سوال خبرنگار ما، مبنی بر این که آیا بعد از نمایش مستند آدور برای شخصیت اول این مستند اتفاقات خوبی افتاده است یا خیر، تشریح کرد: سال گذشته بعد از نمایش مستند آشنگ تعدادی از افرادی که مرتبط با قوه قضائیه بودند فیلم را دیدند پس از آن این مستند در شورای تامین استان به نمایش گذاشته شد که در نهایت منجر به آزادی ۷ نفر از زندان شد؛ برای شخصیت اول مستند آدور تاکنون اتفاقات خوبی افتاده است اما این اتفاقا هنوز از ایده آلی که مد نظر ما بوده، دور است.
کارگردان مستند “آشنگ” تاکید کرد: متاسفانه در اذهان عمومی فیلم مستند به حیات وحش و یا پرتره هایی که از آدم های مختلفی که چهره هستند، می شناسند.
اسماعیلی ادامه داد: سینما مستند زود با مخاطب ارتباط برقرار می کند و به دنبال عمق بخشی درونی بر مخاطبش است.
وی با بیان این که متاسفانه سینمای مستند در تلویزیون جایگاهی ندارد، بیان کرد:فیلم های اجتماعی ویترینی برای نمایش در تلویزیون ندارند از این رو کارگردانان این نوع فیلم ها به خوبی می دانند که ویترین فیلم های آنان تلویزیون نیست.
این کارگردان تشریح کرد: هر چه جلوتر می آئیم تلاش دارم که آثار از لحاظ روایت، اجرا و انتخاب سوژه پخته تر شوند.
وی گفت: جایزه ویژه هیئت داوران مهم ترین جایزه هر جشنواره است که خوشبختانه این جایزه به فیلم مستند “آدور “تعلق گرفت ضمن این که این فیلم رتبه پنجم از نگاه تماشاگران در میان ۶۷ فیلم به خود اختصاص داد.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false