سعد محمدی خبر داد : امسال شاهد خلق رکورد جدید در تولید کاتد خواهیم بود با افزایش ظرفیت ذوب خاتون‌آباد، مجموع ظرفیت تولید آند شرکت مس در استان کرمان به ۴۰۰ هزار تن خواهد رسید که بخشی از کنسانتره موردنیاز این طرح‌ها از معادن مس درآلو، دره‌زار و چاه فیروزه تأمین خواهد شد.

به گزارش “راه آرمان” شرکت ملی مس ایران (ایمیدرو) در تیرماه سال جاری  23 هزار تن کاتد و ۱۱۷ هزار و ۵۶۳ تن آند تولید کرده که نسبت به برنامه تدوین شده که میزان ۸۹ هزار ۳۸۱ تنی بوده ، رشد ۱۷ درصدی داشته است لذا عملکرد تولیدی این شرکت در تولید آند نشان می‌دهد که تولید این محصول طی تیرماه نیز، رشد ۱۹ درصدی داشته است.

از سوی دیگر میزان تولید مس محتوی معدنی به ‌عنوان شاخص کلی و اساسی تولیدات شرکت مس طی این بازه زمانی از رشد ۵ درصدی برخوردار بوده و به رقم ۱۰۲ هزار و ۴۸۶ تن رسید که تولید ماهانه مس محتوی معدنی این شرکت نشان‌دهنده رشد ۸ درصدی است به‌ طوری‌که تولید این محصول طی تیرماه با افزایش ۲هزار تنی، به رقم ۲۵ هزار ۳۷۵ تن رسید.

تولید کنسانتره مس نیز طی این دوره‌ زمانی، رشد ۵ درصدی را تجربه کرده است به‌طوری‌که طی این مدت، شرکت مس ۴۰۰ هزار و ۶۸۰ تن نسبت به برنامه تعریف‌شده ۳۸۱ هزار و ۹۰۳ تنی، کنسانتره مس تولید کرده است.
افزون بر این، تولید کنسانتره مس در تیرماه از رشد ۱۰ درصدی نسبت به برنامه برخوردار شد و به رقم ۱۰۱ هزار تن رسید.
بنابر این گزارش، بررسی عملکرد تولیدی سنگ سولفور طی تیرماه نشان‌ می دهد که برداشت این ماده معدنی طی ماه گذشته نیز ۱۵ درصد رشد داشته است.

این رشد تولیدات سبب شد تا در خصوص تولیدات بومی استان کرمان از مدیر عامل این مجموعه مصاحبه ایی صورت دهیم .

اردشیر سعدمحمدی  مدیر عامل شرکت ملی مس ایران در خصوص افزایش تولید ات این مجموعه  در کرمان به خبرنگار “راه آرمان” گفت : طرح توسعه ذوب خاتون‌آباد یکی از طرح‌های توسعه‌ای مهم شرکت مس در سال‌جاری است  که از اول مردادماه اورهال این کارخانه با هدف حل مشکلات محیط‌زیستی و افزایش ظرفیت ذوب خاتون‌آباد از ۸۰ هزار تن به ۱۲۰ هزار آند آغاز شده است.

وی تصریح کرد : طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته هیچ‌گونه نگرانی بابت کاهش تولید در سال جاری نداریم و انشاالله تولید امسال بیشتر از سال گذشته خواهد شد.
وی با تأکید بر این‌که با همکاری و همت تمام پرسنل صنعت مس، شاهد خلق رکورد جدید در تولید کاتد خواهیم بود ،  افزود: با افزایش ظرفیت ذوب خاتون‌آباد، مجموع ظرفیت تولید آند شرکت مس در استان کرمان به ۴۰۰ هزار تن خواهد رسید که بخشی از کنسانتره موردنیاز این طرح‌ها از معادن مس درآلو، دره‌زار و چاه فیروزه تأمین خواهد شد.


سعد محمدی با اشاره به اجرای هم‌زمان طرح اسیدسولفوریک خاتون‌آباد با ظرفیت ۶۰۰ هزار تن در سال  گفت: در سال‌های گذشته کارخانه ذوب خاتون‌آباد دچار برخی مشکلات محیط زیستی بود که با پیگیری‌های انجام‌شده و بر پایه اعلام سازمان‌های نظارتی غبار خروجی الکتروفیلتر درایر و الکتروفیلترهای فلش به حد استاندارد رسیده است.


مدیرعامل شرکت مس با اشاره به اینکه راه‌اندازی کارخانه اسیدسولفوریک خاتون‌آباد مهر پایانی بر تمام حاشیه‌های زیست‌محیطی شرکت مس خواهد بود ، اظهار داشت: در سال جاری با بهره‌برداری همزمان این دو طرح توسعه‌ای در خاتون‌آباد شاهد سبز شدن صنعت مس و توسعه پایدار خواهیم بود در حال حاضر در عرصه جهانی روز به روز به اهمیت و ارزش مس افزوده می‌شود وفناوری جدید در خودرو به مس نیاز دارد و این عامل مس را گران خواهد کرد که این امر برای ایران بسیار مقرون به صرفه خواهد بود .

اردشیر سعد محمدی در ادامه افزود :با توجه به این امر که در اینده نیاز به کنسانتره افزایش چشمگیری خواهد داشت  شرکت ملی مس تمام کنسانتره‌های تولیدات معادن کوچک را می‌خرد زیرا تحولات جهانی و نیاز به مس به شکلی است که ما تنها یک بازه زمانی کم و فرصتی سه چهار ساله داریم تا تولیدات خود را افزایش دهیم..

وی افزود: بر اساس شرایط و نیاز‌های جهانی نرخ مس بالا خواهد رفت چرا که بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در شرکت‌های جهانی، ۳۰ درصد خودرو‌های جهانی الکتریکی شده و خواهند شد و این موضوع اهمیت بسیاری دارد علاوه بر آن توسعه فرودگاه‌ها و سایر صنایع نیاز به مس را افزایش می‌دهد..

سعد محمدی گفت: ما از بخش خصوصی و سرمایه گذارانی که در معادن کوچک فعالیت کنند، حمایت می‌کنیم‌ کنسانتره بخش‌های کوچک معدنی را می‌خریم لذا پیشنهاد می‌کنم معادن کوچک در بخش‌های مختلف کنسرسیوم تشکیل بدهند و کارخانه فرآوری ایجاد کنند تا هزینه ها کاهش یابند .

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران خاطر نشان کرد :  آمادگی آموزش برای ارتقای سطح دانش و فناوری معادن کوچک و انتقال تمام تجربیات فنی را به طور رایگان داریم و باید شرایطی را فراهم کنیم تا کنسانتره تامین شود و شرکت ملی مس ایران خوشبختانه شرایط تولیدی خود را علی رغم این که ذوب خاتون آباد تعطیل بوده، توانسته طرح های  توسعه خود را حفظ کند.

تهیه و تنظیم : طهماسبی

برچسب ها : , ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری