×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

شمرخوانی دلیل موی سپید جوانی/ ذاکری که با جیب خالی به کربلا رسید

 

ثارالله انکوتی اکنون دیگر ۳۸ سال دارد؛ اما بر خلاف سن اش سپیدی موهایش بر سیاهی آن می چربد؛ او شمر خوانی را دلیل سپیدی موهایش می داند.

به گزارش راه آرمان؛ تقریبا همه اهالی رسانه کرمان او را می شناسند، اصلا هر جا که پای خبر و انتشار آن در میان باشد، یک پای دیگر اوست.

علی رغم این که او همیشه به دنبال سوژه است اما این بار سوژه ای برای ما بود از این رو میهمان ” راه آرمان کرمان” شد.

ثارالله، نامی که حاج قاسم انتخاب کرد

گفتگو را از نامش آغاز کردیم، ثارالله…

به گفته ی خودش یکی از موضوعاتی که به آن می بالد این است که نامش را شهید حاج قاسم سلیمانی انتخاب کرده است.

در شرح این موضوع گفت: سال ۶۱ و در آغاز جنگ، پدرم مدتی راننده شهید حاج قاسم سلیمانی بود.

او ادامه داد:۶ ماه از به دنیا آمدنم گذشته بود اما هنوز پدرم نتوانسته بود به دیدنم بیاید از این رو این موضوع را به شهید حاج قاسم سلیمانی بیان می کند، در این میان پدرم از شهید حاج قاسم سلیمانی مشورت می گیرد که نام فرزندم را چه بگذارم و او در جواب می گوید: ثارالله…

ثارالله انکوتی اکنون دیگر ۳۸ سال دارد؛ اما بر خلاف سن اش سپیدی موهایش بر سیاهی آن می چربد.

اگر چه پیش از این نیز در گفتگویی بیان کرده است که شمر خوانی موهای مرا سپید کرده است این بار هم شمر خوانی را دلیل سپیدی موهایش دانست.

او اکنون مسئول گروه تعزیه خوانی هیئت ابوالفضل العباس در روستای ده زیار کرمان است، گروه تعزیه ای که در بسیاری از سوگواره های کشوری از جمله سوگواره استان فارس در بخش مخالف خوان و بچه خوان ها، در سوگواره استان مرکزی نیز بچه خوان های تعزیه رتبه آورده اند و درجشنواره بسیج مدرسه عشق  در سال ۹۶ رتبه اول را در کشور کسب کرده است.

۵ سالگی آغازی برای تعزیه خوانی

داستان تعزیه خوانی او از آن جنس داستان هایی است که نسل به نسل و سینه به سینه منتقل شده است و اکنون فرزندان او نیز در این میان گام نهاده اند.

انکوتی با اندیشه و آرام صحبت می کند و در میان کلماتی که از ذهنش می گذراند، گزیده و انتخاب شده به زبان می آورد.

از عمویش یاد می کند و برای او از خداوند طلب مغفرت دارد، در ادامه  از پدر و عمویی گفت که او را از ۵ سالگی در این عرصه آموزش داده اند.

او گفت: ۵ ساله بودم، خواندن و نوشتن بلد نبودم، عمویم شعر های تعزیه را می خواند و از من می خواست که بعد از او تکرار کنم و به حافظه بسپارم البته در این میان چوب آموزگار را نیز می چشیدم اما اکنون که می اندیشم همه آن چیزی که امروز دارم از همان چوب آموزگار یعنی عمویم است.

در ادامه از نحوه اجرای تعزیه در گذشته ها و قبل از انقلاب توضیح داد و گفت: در گذشته هر جایی تعزیه برگزار نمی شد، بلکه تعزیه ها در خانه های افراد شاخص روستاها برگزار می شد، به این شکل که در هر خانه ای از خان یا بزرگان روستا تعزیه ی یکی از یاران امام حسین علیه السلام اجرا می شد؛ ایراد این نوع اجرا این بود که مردمی نبود و به واقع فقیر و غنی با یکدیگر در عزای سیدالشهدا حضور نداشتند و از طرفی اختلاط زن و مردم نیز وجود داشت.

اما عمویم اولین کسی بود که در روستا تعزیه را سکویی کرد، تقریبا از سال ۶۸ او با هدف مردمی کردن و جلوگیری از اختلاط زنان و مردان در مراسم عزاداری و تعزیه خوانی برای امام حسین علیه السلام این کار را انجام داد.

انکوتی با بیان این که به تعداد روزهای سال می توان تعزیه اجرا کرد و فقط مختص به ماه محرم و یا دهه اول این ماه نیست، توضیح داد:به مناسبت های مختلفی که در طول سال و برای شخصیت های مذهبی و تاریخی که وجو دارد، می توان تعزیه اجرا کرد.

از او پرسیدم که از ۵ سالگی تا کنون چه نقش هایی اجرا کرده ، در جواب گفت: اولین نقش من در تعزیه خوانی نقش سکینه بود بعد از آن طفلان حضرت زینب (س)، طفلان مسلم و حضرت علی اکبر(ع) نقش دیگری بود که در تعزیه به اجرا پرداختم اما با گذر زمان صدای من تغییر کرد،دیگر نمی توانستم موافق خوانی کنم از این رو به سمت اشقیا رفتم و به من پیشنهاد شد تا نقش شمر را اجرا کنم.

انکوتی به این جا که رسید، اشک در چشمانش جمع شد، سر به زیر افکند و این بار شمرده تر گفت: زمانی که نقش یاران امام حسین (ع) را در تعزیه بازی می کنی از لحظه ای از خانه بیرون می آیی هر که تو را می بیند، دست به سینه می زند و می گوید ” التماس دعا” حتی در پیشخوان لباس و زمان پوشیدن لباس ها نیز تعزیه خوان های دیگر ” التماس دعا” می گویند تا لحظه ای که وارد سکوی اجرا تعزیه می شوی اما داستان برای افرادی که نقش لشکریان یزید و شمر را اجرا می کنند؛ چیز دیگری است…

کسی که در تعزیه شمر خوانی می کند، عاشق امام حسین(ع) است

انکوتی مکث طولانی کرد و بعد ادامه داد: شمرخوانی نقشی است که همه آن را بد می دانند چرا که بهترین انسان روی زمین را به شهادت رسانده است از این رو مخالف خوان باید آنقدر خوب اجرا کند که ذات بد چنین انسان هایی را به نمایش بگذارد و از طرفی موافق خوان نیز باید خوب نقش خود را اجرا کند تا ذات پاک،مقدش و مظلومیت این چنین انسان هایی به درستی به نمایش گذاشته شود.

موافق خوانی در جهت ذات انسان ها است و مخالف خوانی خلاف ذات پاک انسان ها از این رو کار سختی است اما باید گفت کسی که شمر خوانی می کند او نیز عاشق حسین (ع) است.

در ادامه این گفتگو بغض در صدای ثارالله انکوتی همراه بود، به گفته خودش نقش شمر خلاف ذات انسان است، وقتی بارها خود را مرید امام حسین(ع) می دانی و حال مجبوری که در یک تعزیه بیت شعری و یا طعنه ای بر امامی بزنی که همیشه برایش عزاداری می کردی، بسیار سخت است.

او در مورد حال و هوای اجرای نقش شمر در تعزیه بیان کرد: دو بخش از اجرای نقش شمر برایم همیشه سخت است، یکی گودال قتلگاه است چرا که همه مردم به تماشای تعزیه آمده اند تا جانگدازترین اتفاق کربلا را مشاهده کنند و با گریه و مویه مزد خود را از امام حسین(ع) بگیرند از این رو باید به گونه ای این بخش از تعزیه را اجرا کرد که افراد منقلب شوند و بر رثای این امام بزرگ، عزاداری کنند.

برای اجرا این بخش خیلی با خودم کلنجار می روم و پیش خود با امام نجوا می کنم، از او می خواهم که کوتاهی ها و اشتباهات مرا ببخشد و عذر مرا بپذیرد تا این صحنه را اجرا کنم.

مسئول گروه تعزیه خوانی هیئت ابوالفضل العباس روستای ده زیار گفت: همچنین در روضه حضرت عباس(ع) زمانی که شمر امان نامه برای حضرت ابالفض العباس می برد، همیشه برایم سخت است.

چرا که در زندگی واقعی باید به موقع تشخیص دهیم و همیشه با خود در این اندیشه هستم و از خدا می خواهم زمانی که قرار است چیزی را انتخاب کنیم خداوند به ما درک و فهم را دهد تا ما نیز به درستی انتخاب کنیم.

در ادامه در مورد این که آیا  اشعاری که در تعزیه ها خوانده می شود برای همه تعزیه خوان ها یکی است یا هر یک از گروه های تعزیه برای خود شعری متفاوت را می خواندگ، فت: تعزیه یک هنر است که مجموعه ی هنرها از جمله بازیگری، موسیقی، فن بیان، رنگ شناسی، سوار کاری، شعر و … در آن جمع شده است.

۵ شاعر از بهترین شاعران ایران در مورد حادثه کربلا شعر گفته اند، برای مثال در تعزیه حضرت عباس(ع) که دو ساعت طول می کشد و شخصیت های متعددی در این تعزیه نقش اجرا می کنند، اشعار همه به یک قافیه ختم می شوند که نشان از توانمندی و تبحر این ۵ شاعر ایرانی است، اما در برخی نواحی ایران اشعار با توجه به گویش های آن منطقه تغییر کرده است، گاهی هم برای ایجاد خلاقیت اشعاری اضافه می شود تا برای مخاطب نوآوری ایجاد شود.

تعزیه، هنری نمایشی با اثری ماندگار بر ذهن مخاطب است

در ادامه انکوتی از اثرگذاری تعزیه بر مخاطب صحبت کرد و توضیح داد که بعد از تعزیه عموما کودکان تحت تاثیر بیشتری قرار می گیرند و حتی ممکن است در خانه به دنبال اجرای نقش هایی باشند که در تعزیه دیده اند.

از این رو تعزیه می تواند سریعتر بر جوانان،نوجوانان و حتی کودکان اثر بگذارد همانگونه که اعضای تیم تعزیه ی روستای ده زیار بعد از حضور در تعزیه خوانی در کارهای فرهنگی و جهادی پیش قدم هستند، به واقع بعد از حضور عزاداران و تعزیه خوان ها در مراسم عزاداری باید به این شور ایجاد شده جهت دهیم و آن را به شعور نزدیک کنیم.

برای مثال بعد از فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر کمک مومنانه، با تلاش اعضای هیئت و تعزیه و جمع آوری کمک ها از افراد خیر و سازمان ها در دو سری ۸۰۰ بسته کمک های معیشتی به مردم نیازمند هدیه داده شد و یا در کارهای جهادی و ساخت و سازها پیش قدم شده اند.

امام حسین (ع) ذاکر خود را هیچ گاه تنها نمی گذارد

ثارالله انکوتی تاکید کرد که امام حسین (ع) ذاکر خود را هیچ گاه تنها نمی گذارد و شاهد این کلامش را داستانی گفت که در اربعین حسینی بدون ریالی پول از خانه پیاده کوله بار می بندد و به زیارت امام حسین(ع) میرود.

او گفت: در طول مسیر مریدان و دوست داران امام حسین (ع) عاشقانه و بدون دریافت ریالی من را به مقصد رساندند و حتی زمانی که به خانه برگشتم صدو پنجاه هزارتومان نیز در جیب داشتم.

انتهای پیام/

 

  1. حمیده کارامد

    جناب انکوتی از هر لحظ عالی هستن ….ارزوی طول عمر با سلامتی کامل برای خودشون وخانواده عزیزشون وهمیشه موفق وموید باشن…..تعزیشوون عالیه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false