خطیب جمعه رابر خود با تأکید بر ضرورت تسریع در توزیع بسته‏ هاى حمایتى دولت‏ گفت: از دى ماه سال گذشته بازار ارز دچار تلاطمات قیمتى شد. قیمت ارز در رشدى شتابان افزایش پیدا کرده؛ لکن دلار كه در سال گذشته زیر چهار هزار تومان قیمت داشت، به بالاى ۱۳ هزار تومان رسیده است. 

به گزارش “راه آرمان”؛حجت الاسلام مهدی  صادقی امام جمعه  شهرستان رابر در خطبه های دشمن شکن این هفته رابر، ضمن تسلیت ایام سوز و اندوه  اهل بیت (علیه السلام ) گفت:  ان شاءالله بتوانیم از عزادارن  واقعی سید و سالار شهیدان  آقا ابا عبدالله الحسین(ع) باشیم و راه ایشان را ادامه بدهیم

وی درباره اهمیت، آثار و بركات عزادارى براى امام حسین(ع)عنوان کرد: قرآن بر زنده نگه داشتن فضیلت‏ها و صفات والاى انسان‏هاى برجسته و اولیاى دین در آیات گوناگون، تأكید ورزیده است.

خطیب جمعه رابر حرکت شما عزاداران در این ایام  را حرکت قرآنی خواند و افزود: یكى از محورهایى كه در آیات متعددى از قرآن كریم مورد تأكید واقع شده، زنده نگه داشتن یاد و خاطره مردان الهى و شخصیت‏هاى فرزانه و برجسته تاریخ و سرگذشت عبرت آموزآنان است.

وی افزود:  امامان بزرگوار شیعه(ع)درباره زنده نگه داشتن حادثه كربلا به شیوه‏هاى گوناگون مانند: تشویق به برپایى مجالس سوگوارى، تشویق به گریستن و گریاندن، تشویق شاعران به مرثیه سرایى، تشویق و ترغیب به زیارت امام حسین(ع)، اقدام كرده‏اند.

امام جمعه رابرسوگوارى عامل وحدت و رمز موفقیت براى ملت‏ها در طول تاریخ دانست و بیان کرد:  بسیارى از انقلاب‏ها، از توجه به قیام حماسه سازان كربلا سرچشمه گرفته كه یك نمونه از آن، آزادسازى شبه قاره هند از دست استعمار انگلیس بود و نمونه مهم‏تر آن انقلاب شكوهمند اسلامى ایران و نمونه اخیر آن جریان مقاومت حزب ‏الله جنوب لبنان در برابر صهیونیست تجاوزگر است.اینها الگویشان وارثان  کربلا  بوده  و آخر هم به نتیجه رسیده اند

وی با اشاره به آثار و بركات عزادارى براى امام حسین(ع) گفت: برگزارى مجالس عزادارى و اهتمام به آن، فوائد، آثار و بركات فردى فراوانى دارد از جمله آمرزش گناهان‏؛ طبق روایات، اگر كسى وارد جلسه عزاى امام حسین(ع) شود و عزادارى كند، گناهان او آمرزیده مى‏شود. چنان‏كه از پیامبر(ص) و ائمّه طاهرین(ع) روایاتى در اهمیّت عزادارى و این‏كه گریه بر مصائب اهل بیت(ع) بهشت را واجب‏گرداند، وارد شده است.

خطیب جمعه رابر اضافه کرد: بحمدالله همیشه جلسات عزادارى رونق داشته و سزاوار نیست كسى خود را از فیض آن و نتایج مفید آن محروم سازد.

وی یکی دیگر از آثار فردی را ثواب فراوان‏ خواند و گفت:در روایات معصومین(ع) براى عزادارى و زیارت امام حسین(ع)، ثواب حج و عمره بیان شده است. حتّى در روایات آمده است كه افضل از همه اعمال است.

خطیب جمعه رابر آثار و بركات فردى دیگر را  حسن عاقبت‏ دانست و افزود: دست عنایت امام حسین(ع) روى سر عزاداران قرار مى‏گیرد و به این واسطه، از عاقبت سوء و سرنوشت بد، مصون و در امان خواهند ماند.

وی حسن عاقبت  را در سه معنا: اوّل این‏كه ذلت بعد از عزت پیدا نمى‏كند، این‏كه تا آخر عمر، حالت انحراف براى او پدید نمى‏آید گفت :  در شهرستان رابر جوانان جلوتر از ما هستند جوانانی که تا پاسی از شب در حسینیه و تکایا مشغول اماده کردن دستجات عزاداری هستند  .

خطیب جمعه رابر  سوّم این‏كه هنگام مرگ، اهل بیت(ع) به فریاد او مى‏رسند و او نزد ایشان سربلند است گفت: جلسات عزادارى، برای هر  معناى حسن عاقبت را براى عزاداران پدیدار مى‏سازد.

وی افزود:  از دیگر فوائد عزادارى، استحابت دعا است. استجابت دعا در جلسات عزادارى، مصادیق فراوانى دارد و همواره بسیارى از نیازمندان، حاجات خود را در عزادارى امام حسین(ع) گرفته‏اند و مى‏گیرند.

حجت الاسلام صادقی گفت: هم‏چنین از منابع روایى برمى آید هر كس بر مصایب ائمه اطهار خصوصاً ابی عبدالله(ع) بگرید و از این بابت محزون گردد: در روز جزاء با ائمه هدى(ع)محشور خواهد بود، حضرت سیدالشهداء(ع)براى سوگوار خود از خداوند طلب آمرزش مى‏كند، عزادار اباعبداللّه(ع)مصداق كسى است كه در شادى اهل عترت شادمان و در حزن آنان اندوهناك و محزون است، در هنگام احتضار سوگوار اباعبداللّه(ع)، ائمه هدى(ع)حاضر مى‏شوند و عزرائیل را به مراعات حال وى توصیه می‏كنند به‏حدى كه ملك الموت از مادر نسبت به او رؤوف‏تر ومهربانتر است.

 

 

وی افزود: سوگوار حماسه ساز عاشورا، از آب گواراى كوثر جرعه‏هایى مى‏نوشد و به میوه‏هاى جنّت متنعم مى‏شود، شفاعت رسول خدا(ص)شامل عزاداران امام حسین(ع)مى‏شود، قبر ماتم دار كربلا نورانى و از عذاب برزخى مصون مى‏باشد.

خطیب جمعه رابر اضافه کرد: خداوند از این‏كه عزادار امام حسین(ع)را عذاب كند، پروا مى‏كند، سوگواران و زائران در پرتو عرش الهى در مجلس منوّر در محضر اباعبداللّه هستند

وی با اشاره به نقشه بر آب شدن  نقسه های  دشمن  با اجتماعت عزاداری گفت:  دشمن روی با شکوه  برگزارکردن  جلسات عزاداری نظر دارد باحضور باشکوه همه مردم  در مراسمات عزاداری؛ دشمن را وادار به عقب نشینی می کند.

حجت الاسلام صادقی در بخش دیگر سخنان خود با تأکید بر ضرورت تسریع در توزیع بسته‏هاى حمایتى دولت‏ گفت: از دى ماه سال گذشته بازار ارز دچار تلاطمات قیمتى شد. قیمت ارز در رشدى شتابان افزایش پیدا کرده؛ لکن دلار كه در سال گذشته زیر چهار هزار تومان قیمت داشت، به بالاى ۱۳ هزار تومان رسیده است.

وی افزود: افزایش قیمت ارزهاى خارجى اثر مستقیم بر قیمت محصولات در بازار دارد. در اقتصاد ایران به غلط اكثر رشته فعالیت‏ها متاثر از قیمت ارز است. برخى از آن‏ها به‏دلیل وابستگى زیاد به واردات از قیمت ارز متاثر مى‏شوند و برخى دیگر به‏دلیل امكان صادرات متاثرشوند.

خطیب جمعه رابرعنوان داشت:  آنچه كه از نظر زندگى مردم اهمیت دارد این مسأله است كه قدرت خرید مردم كاهش پیدا کرده است. این كاهش قدرت خرید به‏دلیل افزایش قیمت كالاهاى مصرفى و گران شدن سبد هزینه خانوار است.

وی افزود: با توجه به آن‏كه درآمدهاى مردم خصوصا اقشار مستضعف  تغییرى نكرده است، در نتیجه توان خرید آن‏ها كاهش یافته است.

حجت الاسلام صادقی با اشاره به افزایش درآمد دولت‏ تصریح کرد: دولت به‏ دلیل افزایش نرخ ارز، درآمدهاى اضافى به دست مى‏آورد. در حالت عادى دولت ارزهاى حاصل از صادرات نفت و گاز و سایر اقلام در اختیار دولت را با نرخ مصوب در قانون بودجه به فروش مى‏رساند. اما در شرایط متلاطم بودن بازار و به‏دلیل افزایش قیمت ارز، دولت بخشى از دارایى‏هاى ارزى خود را به قیمت بازار آزاد به فروش مى‏رساند و این به‏معناى درآمدهاى اضافى است.

وی افزود: مى توان گفت كه دولت در هشت ماه گذشته درآمدهاى قابل توجهى از این محل داشته است. این درآمدها نباید براى هزینه‏هاى جارى دولت مصرف شود، بلكه این درآمدهاى مازاد براى مردم است كه در حال تحمل فشار گرانى‏هاى ناشى از افزایش قیمت ارز هستند.

خطیب جمعه رابر یادآور شد : ضرورى است دولت براى توزیع این درآمدهاى اضافى برنامه داشته باشد. متاسفانه مدت زمان زیادى گذشته است و دولت اقدام خاصى در این زمینه نكرده است و همین‏ بى‏عملى سبب كاهش اعتماد مردم به دولت خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه دررسانه های ملی  خبر بسته حمایتی دولت  را می دهند و هنوز هیچ خبری نیست،  مردم  گرفتارند حتی همه مسئولین زیرمجموعه دولت تحت فشارند گفت: در ۲۴ مرداد ماه دكتر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه و سخنگوى دولت،اعلام كرد كه بسته حمایتى اقشار ضعیف جامعه در حوزه حمایت‏هاى غذایى، اقتصادى و مالى نهایى و آماده شده است و گزارش آن در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتى ارائه شد.

حجت الاسلام صادقی افزود: در ۸ شهریور دكتر نوبخت مجددا درباره بسته‏هاى حمایتى صحبت كردند و اعلام كردند كه با توجه به نوسانات بازار ارز و بروز مشكلاتى براى مردم، با تأكید رئیس جمهورى، پنج بسته جبرانى براى مردم در نظر گرفته‏ایم. یك بسته براى همه مردم است به این صورت كه حداقل ۲۵ قلم كالاهاى اساسى و روزمره مردم كه در سبد زندگى آنان قرار دارد، با ارز ۴۲۰۰ تومانى در اختیارشان قرار مى‏گیرد. بخش دیگر به‏طور خاص براى اقشار آسیب‏پذیر جامعه است كه حدود پنج دهك از جامعه را شامل مى‏شود و این بسته حمایتى، علاوه بر آن‏چیزى است كه شامل همه مردم خواهد شد.

 

 

وی افزود: از آخرین اظهار نظر دكتر نوبخت تاکنون نزدیك به دو هفته مى‏گذرد و هنوز خبرى از بسته حمایتى از اقشار مستضعف نیست. دولت باید هرچه سریعتر بسته‏هاى غذایى حمایتى از این اقشار را اجرایى كند. زمان زیادى از شروع گرانى‏ها گذشته است و سفره معیشت مردم هر روز در حال كوچكتر شدن است.

خطیب جمعه رابر ارایه بسته‏هاى حمایتى را  حداقل كار دولتمردان  خواند و گفت : مردم تحت فشارند، این نظام به این راحتی به دست مردم نرسیده است، به داد مردم برسید مردم  گرفتارند،  حداقل ها را بر مردم رعایت کنید اگر فکر می کنید  مردم نسبت به انقلاب و نظام و رهبرشان  کوتاه بیایند خیال باطلی است و این را در روز۲۲ بهمن ماه این را نشان خواهند داد اما آیا ما مسئولین رویمان می شود به مردم نگاه  کنیم ؟

وی  بااشاره به نارضایتی مغازه دار، کسبه و مردم و وضعیت بازار، ارز، قیمت سکه و دلار گفت: صبوری مردم  یعنی حمایت از دولت، مسئولین  جلسات خود را عملیاتی کنید.

خسیب جمعه رابر با اشاره به تاسوعاو عاشورای حسینی و  دستجات عزاداریها گفت: سعی کنید مثل سنوات قبل  با مدیریت مسئولین هیأت نظم و امنیت برقرار شود.

وی از برگزاری جلسه  ای در فردا بعداظهر پیرامون اجتماع عظیم  روز عاشورا با حضو ریاست اوقاف و امور خیریه، اداره تبلیغات اسلامی و هیات امنای تکایا و حسینیه ها خبرداد و گفت: اجتماعات بزرگ دستجات عزاداری در یک مکان  تأثیر بسیار زیاد دارد و دشمن را مأیوس می کند همچنین اتحاد در روز عاشورا و نماز جماعت ظهر عشورا  بسیار بسیار مهم است

انتهای پیام

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری