×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

ضرورت ثبت تجارب مبارزه با ملخ های صحرایی

کارشناس رسمی و محقق امورتامین آب گفت: در اینجا این سئوال پیش می آید که وزارتخانه متولی از سوابق هجوم ملخها در دوره های قبل چه تجاربی را کسب و مستند نموده است؟

حسن اشرف گنجوئی کارشناس رسمی و محقق امورتامین آب در گفتگو با خبرنگار راه آرمان؛ با اشاره به این که بحث ملخ و خسارات ناشی از آن ها امروزه مهمترین مسئله خبری است؛ اظهار داشت :این ملخ ها بصورت گروهی و  دسته جمعی به مزارع هجوم برده و از سبزینه برگهای درختان و کشت و کارهای زراعی تغذیه می کنند و سبب مختل شدن تولید محصولات زراعی می شوند.

وی گفت : شکی نیست که مسئله هجوم ملخ ها را برای اولین بار تجربه نمی کنیم و قبلاً هم این مسئله اتفاق افتاده است.

کارشناس رسمی و محقق امورتامین آب  با بیان این که وزارتخانه متولی این کار وزارت کشاورزی و بعد از آن هم جهاد کشاورزی می باشد، افزود : وزارتخانه ای که با داشتن متخصصین عالی رتبه می تواند بخوبی تاریخچه هجوم ملخها به زمین های کشت شده و باغات را مرور و اظهار نظر نماید.

اشرف گنجویی ادامه داد : در اینجا این سئوال پیش می آید که وزارتخانه متولی از سوابق هجوم ملخها در دوره های قبل چه تجاربی را کسب و مستند نموده است؟ بطوریکه این تجارب برای کارشناسان فعلی مبنائی برای  فعالیت بهتر و یا کم هزینه تر و پربازده تر باشد؟

وی خاطر نشان کرد :آیا در حال حاضر که در حال مبارزه با ملخها هستیم، تجاربمان را به وسیله کارشناسان متخصص جمع آوری و مستند سازی می نمائیم؟ آیا به ا ین نتیجه رسیده ایم که ثبت و مستند سازی وقایع می تواند بهترین راهنما برای نسل های بعد به منظور مقابله با این پدیده باشد؟

کارشناس رسمی و محقق امورتامین آب  توضیح داد :امید است که با انجام وقایعی که با زحمات  و هزینه های زیاد جریان می یابند، قادر به انتقال تجارب کارشناسی به دیگران هم باشیم و تمامی اثرات سوء ناشی از حضور ملخها را بررسی و برای ریشه کن نمودن آن ها بصورت پیوسته برنامه ریزی و اقدام نمائیم.

انتهای پیام/ش

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false