مسوول دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی استان کرمان درجلسه طرح ساماندهی اسکان معیشت و اشتغال روستاهای محروم دهستان کوهستان، بخش جازموریان گفت: عقرب گزیدگی و نبود آب آشامیدنی سالم مهمترین مشکل محرومان کوهستان نمداد است.

 

 

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی آرمان کرمان؛به نقل از رودبار ما، جلسه طرح ساماندهی اسکان معیشت و اشتغال روستاهای محروم دهستان کوهستان، بخش جازموریان شهرستان رودبارجنوب روز گذشته باحضورمسوول دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان کرمان استاندار ،فرماندار رودبارجنوب و مدیران استانی و  برگزار شد.

مسوول دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان کرمان نیز در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه ۱۱ روستا از ۲۴ روستای منطقه کوهستان در کوتاه مدت نیازی به جابجایی ندارند، اظهار کرد: زیر ساخت هایی همچون برق در این مناطق وجود دارد.

صابری اکثر بیماری های مردم این مناطق را ناشی از آب آشامیدنی ناسالم دانست و یادآوری کرد: امکان تردد در جاده روستاهای سمت راست چاه ابراهیم با ماشین کمک دار امکان پذیر است در حالیکه جاده روستاهای سمت چپ چاه ابراهیم از نوع درجه سه می باشد.

وی با اشاره به اینکه ۶۰ درصد مردم این منطقه دارای مسکن هستند،افزود: برای تثبیت و جابجایی باید تصمیم گیری براساس عقلانیت و کار کارشناسی صورت پذیرد، در غیر این صورت جابجایی با شکست روبرو می شود.

مسئول دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان کرمان یکی از مشکلات این منطقه را عقرب زدگی و نبود پادزهر عنوان کرد و گفت: ارتقای معیشت مردم به صورت سنتی(دامداری سنتی، اگر آب تامین شود کشاورزی مختصر) مهمترین اقدام در این راستا است.

صابری بهبود معیشت را مهمتر از احداث راه دانست و یادآورشد: درجاسازی ها (تثبیت اسکان) و جابجایی ها تامین آب آشامیدنی سالم در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه برق آن منطقه نیاز به تقویت دارد، اظهار کرد: روستای کنج کسور در اولویت دوم جابجایی است، در فاز اول روستاهای پیرخوشاب، کناردنگ، پتکی در اولویت جابجایی قرار دارند و گاوچهاران در فاز اول و دوم قرار گرفته است.

مسئول دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان کرمان با تاکید براینکه می توان با ۱۰ میلیون تومان معیشت خانوارها را بهبود بخشید، به گونه ای که از تحت پوشش دستگاه های حمایتی بیرون آیند، گفت: روستاها براساس وابستگی طایفه ای و خویشاوندی باید در کنار یکدیگر قرار داده شوند تا به راحتی و بدون هیچ تشنجی در کنار یکدیگر زندگی می کنند.

صابری در پایان خاطر نشان کرد: برخی از اراضی این منطقه برای کشت علوفه و کاشت درخت خرما مناسب هستند که اگر آب منطقه ای کشاورزی را در این منطقه بلامانع بداند، می توان کشت کرد و همچنین می توان دامداری در این منطقه صورت پذیرد.

انتهای پیام/۵۰۶۰

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری