×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

علت گرانی خرما عدم نظارت کافی بر بازار است/ دولت به جای برخورد با دلالان؛ بازار فروش محصول باغدار را به خطر می اندازد

نیکزادی پناه گفت: دولت به جای اینکه با دلال و واسطه ای که خرما را دو برابر قیمت می فروشد برخورد کند؛ بازار فروش محصول باغدار را به خطر می اندازد که این مسئله در هیچ جای دنیا پایه علمی، تجاری و تخصصی ندارد و نمی دانم چرا اینگونه برخورد می کنند.

حبیب الله نیکزادی پناه نماینده مردم شرق استان کرمان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با راه آرمان؛ با اشاره به افزایش قیمت خرما در بازار و بیان اینکه مسئله خرما به دو بخش خرید از باغدار و توزیع در بازار تقسیم می شود، گفت: خرید خرما در بم که مرکز تولید خرما کم نظیر مضافتی است تا حدود ۳۰ هزار تومان از کشاورزان و باغداران می خرند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هم اکنون به علت عدم نظارت کافی در بازار متأسفانه در تهران یک بسته ۶۰۰ گرمی خرما تا ۳۵ هزار تومان به فروش می رسد؛ به این معنی که خرما را با قیمت ۶۵ هر کیلو  تا ۷۰ هزار تومان به فروش می رسانند و این در حالی است که از کشاورز ۳۰ هزار تومان خریداری می کنند و خرما را به دو برابر قیمت خرید به فروش می رسانند.

وی با اشاره به اینکه وضعیت توزیع کالا از جمله خرما در بازار مناسب نیست، عنوان کرد: وزارت صمت باید از قبل پیش بینی نیاز ماه مبارک رمضان را می کرد.

نیکزادی پناه ابراز کرد: می خواهند عوارضی بر صادرات خرما ببندند که نتواند خرما را صادر کنند و یا به طور کلی صادرات خرما را ممنوع کنند؛ گاها این مسئله را شنیده ام و البته نمی دانم که این امر تحقق پیدا کرده است.

نماینده مردم شرق استان کرمان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت به جای اینکه با دلال و واسطه ای که خرما را دو برابر قیمت می فروشد برخورد کند؛ بازار فروش محصول باغدار را به خطر می اندازد که این مسئله در هیچ جای دنیا پایه علمی، تجاری و تخصصی ندارد و نمی دانم چرا اینگونه برخورد می کنند.

این مقام مسئول اظهار کرد: متأسفانه صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران نیز در زمینه قیمت گذاری کالا از افرادی که تخصص ندارند دعوت می کند که تنش را در بازار به وجود آورده اند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: علت گرانی خرما در بازار عدم نظارت کافی بر قیمت، فروش و عرضه این کالا در بازار است و درخواستمان از دولت این است که به جای اینکه با واسطه برخورد کند با تولید کننده برخورد نکند.

انتهای پیام/م

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false