عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت : اکنون حدود ۹۰ درصد بودجه کشور صرف هزینه های جاری می شود و این فربه بودن دولت را می رساند و ما باید در چابک سازی دولت در بحث بودجه ریزی گام های اساسی را برداریم.

 

 

شهباز حسن پور عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار راه آرمان در رابطه با دستور مقام معظم رهبری در خصوص اصلاح ساختار در نظام بودجه ریزی اظهار داشت : بودجه ریزی کشور باید عملکردی باشد ولی متاسفانه  بودجه ریزی در کشور بر اساس توانمندی فردی وزراست و هر وزیری که با دولت ارتباط بیشتری داشته باشد از بودجه بیشتر دریافت می کند و این یکی از ضعف ها در بودجه ریزی کشور است .

 

وی گفت : از سوی دیگر وضعیت انتخابات در کشور نیز سبب جلوگیری از اجرایی شدن طرح آمایش سرزمین در کشور شده است و اجرایی نشدن این طرح سبب گلایه های مقام معظم رهبری از دولت ها و مجالس شده است .

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطر نشان کرد : یکی از علت های پیاده نشدن این طرح این می باشد که نمایندگان مجلس هر ۴ سال یکبار انتخاب می شوند و در این ۴ سال بیشتر به فکر وعده های انتخاباتی خود و شهرستانشان هستند و کمتر به منافع ملی کشور با بودجه و زیرساخت های کشور توجه می کنند .

 

حسن پور با اشاره به این که هدررفت منابع در ایران در مقایسه با جهان بیشتراست ؛ بیان کرد : متاسفانه ما بیشترین هدررفت منابع انرژی در کشور را داریم و این به خاطر وجود دو وزارات خانه موازی در کشور است و کمتر کسی در کشور به آن توجه کرده است .

 

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس افزود : اگر وزارت خانه ها یکی شوند از هزینه های سرسام آور در کشور جلوگیری می شود و امروزه بیشترین نگرانی ما هدررفت سرمایه های کشور است و باید این سرمایه ها در بحث زیرساختی کشور و برای نسل های آینده صرف شود .

 

وی گفت : اکنون حدود ۹۰ درصد بودجه کشور صرف هزینه های جاری می شود و این فربه بودن دولت را می رساند و ما باید در چابک سازی دولت در بحث بودجه ریزی گام های اساسی را برداریم.

 

حسن پور متذکر شد : معمولا قانون گذار با ادغام سه وزارت خانه به دنبال کاهش هزینه های جاری و سرعت بخشیدن به کار مردم بوده است اما عملا تا کنون چیزی دیده نشده است .

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به سیستم بروکراسی در کشور ، تشریح کرد : امروزه این سیستم در کشور باعث کندی کار مردم شده است و هیچ دستگاهی در پاسخ به استعلامات جامع عمل نمی کنند و قوانین ،بخش نامه ها و دستورالعمل های زاید بایستی کلا حذف شوند.

 

وی ابراز داشت :  در کشور ما بر خلاف سایر کشورهای دنیا اگر مدیری با شجاعت ، شهامت کار کند مورد محاکمه قرار می گیرد ولی اگر مدیری هیچ کارایی نداشته باشد به عنوان مدیر خوب و پاکدست از او نام برده می شود اما این واقعیت جامعه نیست و کشور نیازمند مدیرانی جسور ، شجاع ،کاردان و کارآمد است و این به معنای نادیده قرار گرفتن دستاوردهای نظام نیست و بیشترین تقصیر از ناحیه مجلس می باشد زیرا تنها تولید قانون دارد در حالی که بعد اساسی مجلس نظارت بر اجرای صحیح قانون است.

 

حسن پور با بیان این که باید روستا ها تولید محور و برطرف کننده نیازهای جامعه باشند ؛ اظهار داشت : بحث اقتصاد مقاومتی باید در روستاها اولویت اصلی باشد در حالی که متاسفانه در روستاها به جای این که افراد را کارآمد و توانمند بدانیم بیشتر سعی کرده ایم آن ها را زیر پوشش نهادهای دولتی ببریم .

 

انتهای پیام/ش

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری