×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

قانون کاهش مجازات های حبس تعزیری جدی گرفته شود/ ۸۰ درصد معتادان متجاهر مبتلا به کرونا هستند

 

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: کاهش جمعیت کیفری زندان ها و ساماندهی امور زندانیان بحث مهمی است که به صورت ویژه مورد توجه ریاست قوه قضائیه و مسئولان عالی قوه قضائیه قرار دارد.


به گزارش “راه آرمان” یدالله موحد در نشست ساماندهی وضعیت زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها گفت: کاهش جمعیت کیفری زندانها به ویژه در شرایط شیوع بیماری کرونا یک اولویت به شمار می رود و در این رابطه باید به نحوی اقدام شود که امنیت اجتماعی استان تحت الشعاع قرار نگیرد.

وی با اشاره به این مطلب که اقدامات اثرگذاری در سطح استانی و کشوری برای ساماندهی وضعیت زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها انجام شده است، اظهارداشت: با ورود انجمن حمایت زندانیان، بنیاد مستضعفان و ستاد دیه به موضوع آزادی زندانیان آثار و برکات ویژه ای را شاهد بوده ایم.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان با تاکید بر این مطلب که دستورالعمل ساماندهی زندانیان مربوط به یک مقطع نیست، گفت: این دستورالعمل همواره باید روی میز مدیران قضائی و قضات باشد و بر اساس آن به صورت فوری برای استفاده زندانیان از بحث های ارفاقی پیش بینی شده در قانون اقدام شود.

موحد با اشاره به این مطلب که مسئولان قضائی باید اجرای سریع قانون اخیرالتصویب کاهش مجازات های حبس تعزیری براساس ماده ۱۰ قانون مجازات اسلامی را جدی بگیرند، افزود: روند آزادی مددجویان مربوط به مهریه و بدهکاران مالی به صورت مستمر از سوی قوه قضائیه مورد ارزیابی قرار می گیرد.

وی بر تشکیل کمیته اخذ رضایت شاکی برای مددجویان جرایم غیرعمد در زندان های استان کرمان تاکید کرد و ادامه داد: در شرایط کنونی زمینه های مناسبی برای اخذ رضایت شکات و افزایش آزادی زندانیان جرایم غیرعمد وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به لزوم جمع آوری معتادان متجاهر در سطح شهرستان ها نیز گفت: بررسی های انجام شده حاکی از آن است که حدود ۸۰ درصد معتادان متجاهر مبتلا به کرونا هستند که براساس پیگیری های قضائی دستگاه های متولی موظف شده اند که نسبت به ایجاد ظرفیت های لازم نگهداری معتادان متجاهر اقدام کرده و این افراد از سطح جامعه جمع آوری شوند.

موحد تاکید کرد: شیوع بالای ابتلا به کرونا در بین معتادان متجاهر امنیت روانی و سلامت جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد و باید تدابیر لازم در این خصوص اندیشیده شود.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false