×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اسلام دارای قوانین مترقی در حوزه بانکداری اسلامی است/ عقود اسلامی در بانک‌ها رعایت نمی‌شود

نماینده مردم استان کرمان در مجلس خبرگان رهبری گفت: برخی از قوانین و عقود مترقی اسلامی در بانک ها رعایت نمی شود و فقط جنبه صوری و شکلی به خود می گیرد و سپرده گذار و بانک هیچ توجهی به این عقود نمی کنند و پول مردم را بدون توجه به شرایط آن در اختیار افراد قرار می دهند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد بهرامی خوشکار در گفتگو با راه آرمان؛ با اشاره به دهم شهریور ماه روز بانکداری اسلامی گفت: در دین مبین اسلام به دست آوردن مال و کسب حلال ارزش بسیار والایی دارد به طوری که بزرگان دین همواره به کسب مال حلال و پرهیز از مال حرام توصیه می کردند.

وی با اشاره به اینکه در حدیثی آمده عبادت ده قسمت دارد که نه قسمت آن مربوط به کسب مال حلال است، ابراز کرد: بر همین اساس می توان گفت هدف بانک ها تجمیع اموال مردم و سپس عودت آنها به خود مردم در موعدی مقرر و با شرایطی مشخص است.

نماینده مردم استان کرمان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در بانکداری اسلامی این شرایط باید به گونه ای مد نظر قرار گیرد که مخالف احکام اسلامی نباشد، اظهار کرد: یکی از احکام بزرگ دین مقدس اسلام در خصوص بانکداری، مسئله ربا است.

حجت الاسلام و المسلمین بهرامی خوشکار با اشاره به اینکه در اسلام دو نوع ربا داریم، بیان کرد: یک نوع ربا قرضی است که در قرض مطرح می شود و دیگری ربایی است که در داد و ستد و معاملات مورد استفاده قرار می گرد که به آن ربا معاملی می گویند.

وی ادامه داد: در بانک ها بیشتر مبحث ربا قرضی مطرح است و این در حالی است که در بانکداری اسلامی نباید هیچ نوع ربایی وجود داشته باشد و ساز و کار بانک ها باید به گونه ای باشد که سپرده های مردم در جهت مشروع و حلال خرج شود  و سپس سود عادلانه را بین بانک ها و مردم تقسیم نمایند.

نماینده مردم استان کرمان در مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: آنچه که اکنون در بانک های جمهوری اسلامی ایران رخ می دهد این است که بانک ها با استفاده از عقود اسلامی مانند مضاربه پول مردم را تحویل می گیرند و بر همین اساس در ضمن عقود اسلامی مانند جعاله پول در اختیار مردم قرار می دهند و طرفین از سود حاصله بهره مند می گردند.

حجت الاسلام و المسلمین بهرامی خوشکار تصریح کرد: مسئله مهم و پیچیده این است که بانک ها تا چه حد این عقود اسلامی را رعایت می کنند و آنچه که جای بحث دارد رعایت مقررات و قرار دادها از جانب بانک ها است و گرنه در اسلام برای اداره بانک ها و پرهیز از ربا قوانین مترق و به روزی وجود دارد.

وی افزود: به این معنی که بانک ها با رعایت این قوانین می توانند سود حلال پرداخت و دریافت کنند؛ اما متأسفانه در مقام عمل در برخی از موارد این قوانین و عقود مترقی اسلامی در بانک ها رعایت نمی شود و فقط جنبه صوری و شکلی به خود می گیرد و سپرده گذار و بانک هیچ توجهی به این عقود نمی کنند و پول مردم را بدون توجه به شرایط آن در اختیار افراد قرار می دهند.

نماینده مردم استان کرمان در مجلس خبرگان رهبری گفت: معتقدم نیستم که بانک ها به طور کلی ربوی هستند و سود حرام می گیرند و یا سود حرام به مردم تحویل می دهند بلکه همین بانک ها با وجود اینکه در برخی مواقع قوانین را به خوبی رعایت نمی کنند نمی توان گفت درآمد حاصل  از آنها حرام است.

وی ادامه داد: چرا که مردم سرمایه خود را به عنوان قرض در اختیار بانک ها قرار نمی دهند تا سود حاصل از آن ربا قرضی صدق کند و تنها سخنی که می توان گفت این است که مردم پول را به صورت امانت و با اجازه تصرف در اختیار بانک ها قرار می دهند و بانک هم به عنوان عامل با این پول کار کرده و در نهایت سود را بین سپرده گذار و عامل تقسیم می کند.

حجت الاسلام و المسلمین بهرامی خوشکار ابراز کرد: البته این مسئله در زمانی که بانک ها پول را در اختیار مردم قرار می دهند تا مشکلات مالی خود را حل و یا اقدام به تجارت های پر سود کنند، کمتر صدق می کند که در این مورد قانون گذاران، فقها و حقوقدانان باید این قسمت را بیشتر مورد بحث و نظر قرار دهند.

نماینده مردم استان کرمان در مجلس خبرگان رهبری افزود: اگر چه در همین مورد هم مقرراتی وضع گردیده است که البته  همان گونه که بیان شد مشکل در مقام عمل است که از پیچیدگی خاصی برخوردار است.

وی با بیان اینکه وجود بانک ها در دنیای امروز و نظام جمهوری اسلامی اصلی لازم است، اظهار کرد: ما نمی توانیم وجود بانک ها را نادیده بگیریم چرا که در آن صورت نظام پولی و تجاری کشور مختل می گردد و باید متخصصین و متفکرین در اصلاح آنها بکوشند.

حجت الاسلام و المسلمین بهرامی خوشکار ادامه داد: فقها و دانشمندان بزرگی همچون شهید صدر در این زمینه نظرات و کتاب های خوبی نوشته اند ولی کافی نیست و باید در این زمینه تأمل و توجه بیشتر شود.

نماینده مردم استان کرمان در مجلس خبرگان رهبری در پایان خاطر نشان کرد: در نظام جمهوری اسلامی ایران آراء ولی فقیه و رهبری نظام به عنوان پاسدار نظام اسلامی بر سایر نظرات و آرا حاکم بوده وتبعیت از فتواهای ایشان در زمینه نظام بانکی امری لازم است و اگر چه نظرات فقها هم محترم است.

انتهای پیام/م

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false