×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

قیمت گذاری دولتی خیانت درحق کشاورز است /فرماندار اگر دلسوز کشاورز است خرما را کیلویی ۲۰۰ هزارتومان تعیین کندمحمد حسین اکبری عضو انجمن ملی خرما در رابطه با قمیت گذاری خرما از سوی فرمانداری ریگان در گفت و گو با خبرنگار” راه آرمان “ عنوان کرد : زمانی یک نهاد می تواند قیمت کالایی را اعلام کند که قیمت آن کالا را هم نیز ضمانت کند.اینکه یک قیمتی برای خرما مشخص شود و قیمت گذار خریدار خرما نباشد و هیچ کنترل و نظارتی هم در این خصوص صورت نگیرد فایده ای ندارد.

وی با اشاره به قیمت گذاری هر ساله خرما توسط فرمانداری ریگان ، افزو د : با تعیین قیمت خرما توسط فرمانداری فقط یک شوک به بازار وارد می شود و به کشاورز گرای اشتباه داده می شود گرچه فرمانداری نظرش خیر است و می خواهد در این زمینه خدمتی انجام دهد اما عملکرد اشتباه است.

وی افزود:اگر فرمانداری توان خرید خرما کیلویی ۲۳ هزار تومان دارد شروع کند و قیمت بالایی تعیین نموده و به نفع کشاورز و منطقه است و ماهم خوشحال می شویم اما بحث بر روی عدد نیست بحث ما روی نفس قضیه است.

اکبری با بیان اینکه ما دنبال رأی ، جوسازی و هیجانات نیستیم،اظهار داشت:ما صلاح کشاورز را در بلند مدت می بینیم،انجمن خرما وظیفه ی حمایت از کشاورز را دارد و فلسفه ی وجودی انجمن خرما هم همین است.

ایشان با بیان اینکه تا کشاورز باشد و خرما تولید کند ما هستیم و حمایت از کشاورز حمایت از خودمان است،تصریح کرد:ما بر اساس علم اقتصاد و علم بازاریابی حرف میزنیم و کاری به هیجانات نداریم ، دولت و فرمانداری خلاف قانون عمل می کند و هیچ وظیفه ای در امر قیمت گذاری ندارد .

وی ادامه داد:خرما و محصولات کشاورزی در رنج قیمت گذاری دولتی قرار نمی گیرند و دولت هیچ تعهدی برای قیمت گذاری ندارد و فقط باید بازار را کنترل کند انهم نه با قیمت گذاری بلکه به روش های دیگر،دولت وظیفه ی تنظیم بازار را دارد و هیچ محصول کشاورزی را دولت قیمت گذاری نمی کند.

عضو انجمن ملی خرما عنوان کرد:فرمانداری اگر می خواهد به کشاورز خدمت کند ۲۳ هزار تومان را به ۲۰۰ هزار تومان تغییر دهد.

اکبری با اشاره به اینکه این کار عملاً هیچ خدمتی در حق کشاورز نیست و خیانتی است که بعدا نتیجه آن مشخص می شود،بیان کرد:ما این قیمت گذاری را خیانت به کشاورز می دانیم و خدمت آن است که فرد زندگی خود را روی این کار می گذارد و این محصول را از کشور خارج می کند.

وی با بیان اینکه چنانچه این محصول از کشور خارج نشود کیلویی ۵۰۰۰ هزار تومان هم در ایران خریدار ندارد،افزود:اینکه از پشت میز قیمت تعیین کنید و دلتان خوش است کشاورز خوشحال می شود اینچنین نیست و کشاورزان خودشان فهمیده هستند و این مطالب را درک می کنند.

عضو هیئت رئیسه انجمن ملی خرمای ایران در پایان بیان داشت:ما دلخور از حرف های آقای فرماندار نیستیم ایشان سالهاست که ما را متهم می کند، ما عادت داریم و مردم خودشان درک می کنند چه کسی خدمت می کند و چه کسی خیانت .

انتهای پیام/

  1. محمود ايزدپناه

    با سلام
    اینجانب صادر کننده خرما هستم. در تایید صحبت های اقای اکبری باید عرض کنم که تعیین قیمت ٢٣ هزار تومانی برای خرما فقط باعث گمراه شدن باغدار میشود. صادر کننده ایرانی باید بتواند با صادر کنندگان دیگر کشورها رقابت کند در غیر این صورت بازارهای هدف را ازدست میدهد. اگر جناب فرماندار قیمت تعیین میکنند خودشان هم شروع کنند بخرند.
    در همین زمان که هنوز محصول جدید به بازار نیامده هنوز ده هزار تن خرمای پارسال با کیفیت عالی در سردخانه های بم و ریگان مانده که فروشندگان حاضرند با قیمت کیلویی ١٢٠٠٠ تومان بفروشند و خریدار نیست. پس بر اساس چه معیاری جناب فرماندار قیمت کیلویی ٢٣ هزار تومان را تعیین میکنند. ایشان همین الان خرمای موجود أنبار ها را بخرند به قیمت ١٢ هزار تومان و به باغدار کمک کنند.
    تعیین قیمت ٢٣ هزار تومانی خدمت به باغدار نیست. بزودی محصول جدید به بازار میاید و فقط بازار تعیین میکند. اقای فرماندار چند روز دیگر جواب باغدار را چه خواهد داد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false