×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

لازمه جهش تولید؛ اصلاحات اساسی در سیستم بانکی و برنامه و بودجه کشور است/ تحقق شعار سال با اراده ملی قوای سه گانه و تمامی دستگاه ها

امیری خامکانی رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان با تأکید بر اینکه اصلاحات اساسی در سیستم بانکی، برنامه و بودجه کشور در فضای کسب و کار لازمه جهش تولید است، گفت: باید فکر اساسی برای واسطه گری در زمینه تولید و توزیع کشور انجام شود.

 

حسین امیری خامکانی در گفتگو با راه آرمان؛ ضمن تبریک سال جدید و با اشاره به نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان«جهش تولید» گفت: چندین سال است که رهبر فرزانه انقلاب شعار سال را بر محور مسائل اقتصادی انتخاب می کنند. این نامگذاری ها بیانگر استراتژی و سیاست گذاری ملی است.

شانس موفقیت بیشتر در کشور با مطرح کردن هدف ملی/ تولید در کشور نهادینه شده است

وی با بیان اینکه با توجه به ساختار حکومتی و اجرایی کشور چنانچه یک هدف به صورت ملی مطرح شود، شانس موفقیت بیشتر خواهد بود، تصریح کرد: در چند سال گذشته شاهد توسعه بسیاری از پروژه های تولیدی و به طبع آن ایجاد اشتغال بوده ایم.

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان ابراز کرد: برای کشوری که چندین سال با تحریم، جنگ نفت و جنگ اقتصادی مواجه است، کشوری که نفت در اداره آن نقش کلیدی ایفا می کند؛ اما امروز استوار است و شاهد هستیم که قفسه های فروشگاه های کوچک و بزرگ در سطح کشور پر از کالاهای مورد نیاز مردم است.

نماینده مردم زرند و کوهبنان با تأکید بر اینکه مسائل یاد شده بیانگر این است که تولید در کشور نهادیه شده است، ابراز کرد: همتی ملی در تولید و ایجاد اشتغال به وجود آمده است؛ شرکت های مختلفی تشکیل شده و یا در حال شکل گیری هستند.

فرصت طلبان و سودجویان باید شدیدا محاکمه شوند

امیری خامکانی افزود: محصولات صد در صد ایرانی تولید می شود و یا با وارد کردن مواد اولیه تولید جریان دارد. این اعتماد در بین مردم به وجود آورده است.

وی  بیان کرد: شما این اعتماد را در مقایسه رفتار مردم ایران با بسیاری از کشورها در همین جریان بیماری کرونا در فروشگاهها مشاهده می کنید. البته اینکه  برخی اقلام همچون ماسک و مواد ضدعفونی کننده کمیاب می شود در همه کشورها از جمله ایران کمیاب می شود.

نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در شرایط عادی مصرف به گونه ای است که تولید کننده و توزیع کننده از نظر اقتصادی و بر اساس نیاز بازار تولید را انجام می دهند؛ اما با افزایش ناگهانی تقاضا، غافلگیر می شوند و البته جدای از این مسئله، فرصت طلبان و سودجویان در این زمینه باید محاکمه شدید شوند.

کالای داخلی باید بر اساس ذائقه مردم و قابل رقابت با کالاهای خارجی باشد

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان اظهار کرد: در گذشته که با این شرایط مواجه شدیم؛ مردم دیدند هر چه که تمام می شود در قفسه های فروشگاه های کشور سریعا جایگزین می شد که گفتنی است این کالاها تماما وارداتی نبوده است.

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه معتقدم تولید در کشور نهادینه شده است، گفت: شعار امسال «جهش تولید» است و باید یک حرکت جهشی ایجاد شود تا بتواند تولید را از نظر کمی، کیفی و تنوع بخشی توسعه دهد؛ به این معنی که باید آنچه را که داریم بیشتر و بهتر تولید کنیم تا رقابت پذیر شود.

امیری خامکانی تأکید کرد: کالاهای تولیدی داخلی باید بر اساس نیاز حداکثری مردم و مطابق با ذائقه و سلیقه آنها که قابل رقابت با کالاهای خارجی باشد، تولید شود؛  از نظر تنوع بخشی هم آنچه که هنوز باید وارد شود فضایی ایجاد شود که در داخل تولید شود البته باید موانع و چالش های پیش رو را در این زمینه برطرف کرد؛ چالش اصلی مواردی است که طی سال های گذشته گفته شده است که باید اصلاح شود.

لازمه جهش تولید؛ اصلاحات اساسی در سیستم بانکی و برنامه و بودجه کشور است/ ضرورت توجه به واسطه گری در زمینه تولید و توزیع کشور

وی افزود: مقام معظم رهبری نیز سال گذشته در روز اول فروردین در حرم مطهر رضوی بر این مهم تأکید داشتند و امسال نیز در سخنان لحظه تحویل سال مجددا بر اصلاحات اقتصادی تأکید کردند.

نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه اصلاحات اساسی در سیستم بانکی، برنامه و بودجه کشور در فضای کسب و کار لازمه جهش تولید است، تصریح کرد: باید فکر اساسی برای واسطه گری در زمینه تولید و توزیع کشور انجام شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان بیان کرد: متأسفانه در سیستم تولید و توزیع کشور واسطه گری از مراجعه اولیه تولید کنندگان از لحظه اخذ مجوز و گرفتن زمین و زیر ساخت ها تا تولید و توزیع محصولات وجود دارد.

واسطه گری در کاهش رقابت پذیری تولیدات داخلی اثر می گذارد

نماینده مردم کوهبنان و زرند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در همین ایام بیماری کرونا با مسائلی مواجه شدیم که علاوه بر خلاف اصلی مثالی از  واسطه گری را عیان کرد یک گالن آب به اسم ماده ضد عفونی کننده از فردی به اسم تولید کننده به قیمت ۸۰۰ هزار تومان خریداری می شود و با چند واسطه نهایتا با قیمت ۲ میلیون تومان به دست مصرف کننده می رسد.

امیری خامکانی افزود: این مسئله نشان می دهد که واسطه گری در کیفیت و قیمت کالاها اثر گذار است و این اثرگذاری سبب می شود که رقابت پذیری کالای تولید داخل با کالاهای وارداتی حتی در داخل کشور کم شود و انگیزه مصرف کالاهای تولید داخل در مردم کاهش یابد و  این کاهش مصرف تولیدات داخل سبب ضرر و زیان به واحدهای تولیدی و کاهش گردش مالی آنان می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در چنین شرایطی تولید و اشتغال در کشور رونق نمی‌گیرد، اظهار کردفضای کسب و کار باید تسهیل و  روان شود و در این فضا واسطه‌گری، رشوه و مافیا نباید وجود داشته باشد.

لزوم در خدمت بودن سیستم بانکی برای تحقق جهش تولید/ با وام های سود بالا جهش تولید محقق نمی شود

نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امروز جوانان تحصیلکرده و صاحب فکر و اندیشه یک شرکت دانش بنیان راه اندازی می کنند؛ اما آنان نباید برای گرفتن پروژه و یا فروش محصول خود با مافیا مواجه شوند؛ مافیایی که انحصار ایجاد می کند، منجر به تعطیلی شرکت و واحدهای تولیدی می شود  و یا افزایش قیمت کالا و خدمات را ایجاد می کند.

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان تأکید کرد: برای جهش تولید سیستم بانکی باید در بست در خدمت تولید قرار گیرد. باید در سود تسهیلات تولید، نحوه پرداخت و دریافت اقساط حتما اصلاحاتی انجام شود. با وام های ۲۰،۱۸ و ۳۰ درصد جهش تولید انجام نمی شود.

امیری خامکانی گفت: شرکت‌های سرمایه‌گذاری یا شرکت های تأمین منابع مالی برای تولید باید سپرده‌های خرد و کوچک و بزرگ مردم را به دست گیرند و به سمت تولید و بازار سرمایه سوق دهند؛ چرا که این یک روش برد برد است.

تحقق جهش تولید با اراده ملی قوای سه گانه و تمامی دستگاه ها

وی ادامه داد: سپرده‌های مردم که برای آینده نگری فرزندان خود در بانک ها سپرده می شود؛ با تورم سالانه و با کاهش ارزش پول ملی ارزش خود را از دست می دهد و این سپرده گذاران هم تخصصی در تولید و بورس ندارند و بانکها هم بنگاه داری را بلد نیستند و نمی توانند ارزش افزوده ایجاد کنند و اگر هم ایجاد شود به سپرده گذاران نمی‌رسد.

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: باید نهادهای تأمین منابع تولید با اعتماد مردم و از سپرده‌های مردم شکل گیرد و منابع مردمی به سمت تولید سوق داده شود؛ واردات بی‌رویه و غیرضرور هم یک چالش دیگر است که در این شرایط تحریمی که سیستم بانکی در ارتباط با دنیا مشکل دارد؛گاهی واردات توجیه بردار می شود.

نائب رئیس کمیسیون انرژی با تأکید بر اینکه واردات باید مدیریت و به سمت کالاهایی که تولید داخلی ندارند، سوق داده شود، خاطر نشان کرد: اراده ملی از قوای سه گانه و تمامی دستگاه ها مورد نیاز است تا جهش تولید به وجود آید و این مهم چنانچه در تولید کنندگان، مجوزه دهندگان و مصرف کنندگان به وجود آید جهش تولید عملی خواهد شد.

انتهای پیام

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false