×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

منعی برای استفاده از ماسک جراحی هنگام ورزش وجود ندارد/ لزوم تنفس بدون ماسک در ساعاتی از شبانه روز

فوق تخصص بیماری های عفونی گفت: کسانی که از ماسک جراحی استفاده می کنند آنقدر باعث بازجذب دی اکسید کربن نمی شود که بخواهد برای شخص ایجاد مشکل کند.

به گزارش راه آرمان، این روزها صبح های زود به هر پارکی که سرک می کشیم تعدادی از مردم را می بینیم که در حال ورزش  هستند، این ورزش یا همگانی است و یا به صورت انفرادی و گروهی انجام می شود، اما متاسفانه اکثر آنان هنگام ورزش کردن از ماسک استفاده نمی کنند.

وقتی علت را جویا می شدیم برخی از آنان بر این عقیده بودند که به دلیل فعالیت زیاد بدنی نمی توانیم از ماسک استفاده کنیم.

برخی دیگر هم بیان می کردند، هنگام ورزش کردن نیاز به دم و بازدم داریم به همین دلیل ماسک از ورود اکسیژن به داخل ریه ها جلوگیری می کند به همین علت نمی شود از ماسک استفاده کرد.

کارشناس ورزشی: ورزشکاران در حین فعالیت نباید از ماسک استفاده کنند

عصمت گنجی پور رئیس بانوان سنگ نوردی و نایب رئیس ورزش های همگانی نیز به خبرنگار ما گفت: ما هر روز به اکثر پارک های شهر به صورت سرزده می رویم و از نزدیک شاهد این هستیم که پروتکل های بهداشتی رعایت شود.

وی افزود: گاهی اوقات متوجه می شدیم که مربیان برخی از حرکات را اشتباهی انجام می دهند که سعی کردیم برای جلوگیری از آسیب بدنی برای آنان کلاس آموزشی ترتیب دهیم.

نایب رئیس ورزش های همگانی ادامه داد: کسانی که ورزش می کنند برای اینکه فعالیت بدنی آنها بالا می رود و نیاز به انرژی بیشتری پیدا می کنند به همین دلیل نباید در حین فعالیت از ماسک استفاده کنند، زیرا در آینده دچار بیماری ریوی خواهند شد.

گنجی پور عنوان کرد: این روزها همه دلشان به حال خودشان می سوزد و بارها شاهد بودم که فاصله فیزیکی را رعایت می کنند.

رئیس بانوان سنگ نوردی کرمان تصریح کرد: اشخاصی که ورزش آنان به اتمام می رسد باید سریعا از ماسک استفاده کنند.

این کارشناس ورزشی اذعان کرد: هنگام ورزش چون بدن نیاز به دم و بازدم دارد و باید انرژی سالم وارد بدن شود پس نمی توان از ماسک استفاده کرد، زیرا بعد از دم منواکسیدی که از بدن خارج می شود با مانع روبرو شده و مجددا حین بازدم به ریه ها برگشت داده می شود که برای سلامت شخص مضر است.

فوق تخصص بیماری های عفونی: توصیه اکید می شود اشخاص هنگام ورزش نیز از ماسک استفاده کنند

دکتر حمید ابوسعیدی فوق تخصص بیماری های عفونی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در این زمینه به خبرنگار ما گفت : در هر حال باید  فاصله اجتماعی و زدن ماسک رعایت شود، چه در حین فعالیت ورزشی و چه در هنگامی که اشخاص فعالیت ورزشی ندارند.

وی گفت: ممکن است که در ورزش هایی همچون فوتبال، پینگ پنگ، والیبال، بسکتبال، اشخاص بالاخره نزدیک هم می شوند، ممکن است در همان زمانی که به هم نزدیک می شوند سرفه یا عطسه ایجاد شود و یا اینکه شخص مقابل در حین صحبت ترشحات دهانی داشته باشد که این امر باعث می شود که اگر یکی از آنان ناقل باشد به دیگری سرایت کند.

فوق تخصص بیماری های عفونی تصریح کرد: فقط در ورزش هایی که اشخاص در فاصله یک و نیم متری هستند و هرگز با هم برخورد ندارند در آن صورت می توان از ماسک استفاده نکرد.

میثم یوسفی فوق تخصص بیماری های عفونی نیز در این رابطه اذعان کرد: در جاهایی که تجمع وجود دارد برای کاهش ابتلا توصیه می کنیم که اشخاص از ماسک استفاده کنند.

وی در ادامه افزود: کسانی که از ماسک جراحی استفاده می کنند آنقدر باعث بازجذب دی اکسید کربن نمی شود که بخواهد برای شخص ایجاد مشکل کند.

فوق تخصص بیماری های عفونی بیمارستان افضلی پور تصریح کرد: به نظر من کلیه افرادی که ورزش می کنند از جمله در ورزش هایی همچون دو و یا همگانی به دلیل تجمع باید از ماسک استفاده شود.

یوسفی در پاسخ به این سوال که آیا کسانی که در حین ورزش از ماسک N95 استفاده می کنند باید ماسک خود را بر دارند، خاطرنشان کرد: استفاده از ماسک N95 برای افراد عادی توصیه نمی شود  و تنها کسانی که با بیماران کرونایی سر و کار دارند مثل پرستاران، همراهان بیمار و پزشکان می توانند از این نوع ماسک استفاده کنند.

این فوق تخصص بیماری عفونی در رابطه با اینکه اکثر کارشناسان ورزش بر این عقیده هستند که استفاده از ماسک حین ورزش و فعالیت سنگین ممکن است باعث بازجذب دی اکسید کربن شود و بعدها برای ریه مشکل ایجاد کند، متذکر شد: این مسئله برای تمامی  کسانی که به طور مداوم از ماسک استفاده می کنند از جمله پرسنل بیمارستان ممکن این مسئله بوجود آید و باعث شود که گاهی اوقات شخص دچار سرگیجه یا سردرد شوند.

وی باتاکید بر اینکه افراد می توانند ورزش کنند اما با ماسک، خاطرنشان کرد: البته این بدان معنی نیست که آنان دچار مسمومیت یا بیماری حاد می شوند فقط ممکن است شخص زودتر دچار خستگی شود، اصولا نفس کشیدن با ماسک سخت تر است اما توجیهی برای آن وجود ندارد که ما به اشخاصی که در حال ورزش هستند توصیه کنیم که ماسک خود را بردارند و یا از اشخاص بخواهیم تا رفتن کرونا ورزش نکنند.

انتهای پیام/نامجو

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false