×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

مدیریت استرس کودکان در دوران کرونایی

یزدانی گفت: والدین باید در صحبت های خود مراقبت کنند و هر چیزی را از جمله موضوعاتی در رابطه با کرونا که ایجاد ترس و وحشت می کند و یا اینکه امروز چه تعداد آمار فوت شدگان بود و یا اینکه بگویند در این اوضاع کرونایی  نباید بچه ها را به پارک برد و از این گونه سخنان لازم نیست بگویند زیرا این صحبت ها باعث ایجاد اضطراب و نگرانی در بچه ها خواهد شد.

به گزارش راه آرمان، این روزها اکثر مدارس برای دانش آموزان علی الخصوص دانش آموزان پایه اول ابتدایی حضوری برگزار می شود و این مسئله ممکن است برای برخی از بچه ها به دلیل کرونا ایجاد اضطراب و استرس کند.

مصطفی یزدانی روانشناس کودک در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی براینکه در این اوضاع و احوال کرونایی آیا ضروری است که دانش آموزان به صورت حضوری در کلاس حاضر باشند، اظهار کرد: برخی از بچه ها ممکن است دچار نقص توجه باشند که این گونه از دانش آموزان باید به صورت حضوری در مدرسه حاضر شوند و در منزل نیز باید با آنان بیشتر کار شود.

وی گفت: مادرانی که بیشتر در خانه هستند و خانه داری می کنند باید وقت زیادی برای بچه هایی که دچار نقص توجه هستند بگذارند.

روانشناس کودک بیان کرد: مدارسی که در آن تمامی پروتکل های بهداشتی رعایت می شود مادران می توانند اعتماد کرده و فرزند خود را به این مدارس بفرستند.

یزدانی در پاسخ به این سوال که حال استرس گونه ای در بچه ها وجود دارد و چه کنیم که این نگرانی در بچه ها شدت پیدا نکند، بیان کرد: هر چیزی ممکن است در بچه ها ایجاد استرس کند از جمله اینکه گاهی اوقات در صحبت هایی که بین پدر و مادر رد و بدل می شود ممکن است برای والدین استرس زا نباشد اما برای بچه ها این مسئله ایجاد نگرانی و استرس کند.

وی تصریح کرد: ممکن است گم شدن یک اسباب بازی برای والدین زیاد مهم نباشد اما این از دست دادن اسباب بازی ممکن است در بچه ایجاد استرس کند.

روانشناس کودک اذعان کرد: والدین باید در صحبت های خود مراقبت کنند و هر چیزی را از جمله موضوعاتی در رابطه با کرونا که ایجاد ترس و وحشت می کند و یا اینکه امروز چه تعداد آمار فوت شدگان بود و یا اینکه بگویند در این اوضاع کرونایی  نباید بچه ها را به پارک برد و از این گونه سخنان لازم نیست بگویند زیرا این صحبت ها باعث ایجاد اضطراب و نگرانی در بچه ها خواهد شد.

یزدانی افزود: بیشتر مواقع نیز والدین باید اضطراب خود را کنترل کنند زیرا ممکن است در اثر استرسی که در والدین ایجاد شده آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

وی ادامه داد: گاهی اوقات هم فرزندان از ما بزرگتر ها سوالاتی می کنند که باید آنها را درک کرد و متقابلا از آنها بخواهیم که احساس خود را در رابطه با این سوالی که کرده بگوید تا بتوانیم با او همدلی کنیم و او را درک کرده تا خود نیز بفهمد که تنها نیست و یک نفر با او هست.

روانشناس کودک خاطرنشان کرد: در این مواقع ما باید گوش شنوا داشته باشیم و فرزند خود را درک کنیم و او نیز بداند که والدین او را می فهمند و به حرف های او گوش می دهند و در عین حال در این اوضاع کرونایی  اعتمادسازی به بچه ها داده شود و به آنها بگوییم حال که بیماری آمده در مقابل آن پزشکان و پرستاران هستند که به کمک بیماران می آیند و آنها را خوب می کنند.

یزدانی گفت: متاسفانه این روزها والدین به بهانه آنلاین شدن فرزندان خود به آنها گوشی موبایل می دهند و بچه ها نیز صبح تا شب داخل گوشی هستند و گاهی اوقات ساعات خواب آنان نیز به هم می ریزد و این باعث پرخاشگری آنان خواهد شد.

وی افزود: والدین باید در خانه  برای ساعات درس و خواب فرزندان خود برنامه ریزی و مدیریت داشته باشند و زمان بیشتری برای آنها بگذارند.

روانشناس کودک با بیان اینکه وجود استرس در بچه ها تا حدی طبیعی است، اذعان کرد: علائمی همچون تغییر در غذا خوردن، سردرد، جویدن ناخن، نسبت به مسائلی که در گذشته واکنش نشان نمی دادند اما هم اکنون آن ترس را از خود نشان می دهند، پرخاشگری، لجبازی، شب ادراری، کاهش توجه و تمرکز نسبت به درس و مدرسه که اگر این مسائل زیاد شود این حالت بیمارگونه ای است که باید تحت درمان قرار گیرند تا بچه ها دچار آسیب بیشتر نشوند.

انتهای پیام/نامجو

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false