×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

مدیریت اقتصادی، حلقه مفقوده رونق و جهش تولید/ مناطق آزاد دهانه گشاد قیف واردات کالاهای بنجل خارجی هستند

عیدالمجید شیخی گفت: مدیریت اصولیِ اقتصاد، حلقه مفقوده و خلاء اصلی رونق و جهش تولید است ولی متاسفانه سال گذشته دولت همه چیز را به دیپلماسی التماسی و کرنش در برابر اروپایی ها و آمریکایی ها گره زد و متغیرهای اصلی تولید را به حال خود رها کرده بود.

عبدالمجید شیخی در گفت و گو با خبرنگار راه آرمان ضمن تبریک سال نو، در تشریح راه های تحقق شعار سال ۹۹ با عنوان « جهش تولید»، اظهار کرد: مقام معظم رهبری همانند سال گذشته روی مسئله تولید تاکید کردند و بین واژه های رونق و جهش یک تفاوت فاز وجود دارد.

کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: تاکید مجدد مقام معظم رهبری بر مسئله تولید نشان دهنده این است که تا امروز آن چنان که باید به تولید توجه نشده است یعنی دولت و مسئولان اقتصادی به وظایف خود در این راستا عمل نکردند این در حالی است که تمام پیش نیازهای رونق تولید ملی را در اختیار داریم.

 

سال گذشته دولت همه چیز را به دیپلماسی التماسی و کرنش در برابر اروپا و آمریکا گره زد

شیخی تصریح کرد: مدیریت اصولیِ اقتصاد، حلقه مفقوده و خلاء اصلی رونق و جهش تولید است و اگر مدیریت اقتصادی در کشور اصلاح نشود تا دنیا دنیاست وضعیت تولید ما به همین شکل باقی می ماند و هیچ تغییری در تولید حاصل نمی شود.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه سال گذشته دولت همه چیز را هم چنان به دیپلماسی التماسی و کرنش در برابر اروپایی ها و آمریکایی ها گره زده بود و دنباله رو پروژه ورشکسته، زیانبار و خائنانه برجام بود و متغیرهای اصلی تولید را به حال خود رها کرده بود.

 

با وجود افزایش ۶ برابری حجم نقدینگی در دولت، بنگاه های تولیدی از کمبود نقدینگی رنج می برند

کارشناس مسائل اقتصادی عنوان کرد: با سرکشی به کارخانه ها و بنگاه های اقتصادی شاهد فقدان سرمایه در گردش آن ها هستیم و صاحبان آن ها از تامین مواد اولیه رنج می برند و امکان توسعه به دلیل کمبود نقدینگی وجود ندارد و این در حالی است که حجم نقدینگی در دولت تا امروز به ۶ برابر رسیده است.

شیخی با بیان اینکه دولت در زمینه تولید کم کاری کرده است، اظهار کرد: مجلس نیز مانند دولت در این زمینه ناکارآمد بوده است، نظام بانکی باید اصلاح می شد که نشد و همه این مشکلات به سوء مدیریت اقتصادی بر می گردد چرا که ما هم مواد اولیه لازم را در کشور داریم و هم بازار منطقه ای و هم بازار کشورهای علاقه مند به تجارت با ایران مانند روسیه، قفقاز، کشورهای آسیای میانه، کشورهای عربی و حتی آفریقا که بزرگ ترین ظرفیت تجاری را دارد بزرگ است.

 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: کشورهای اروپایی نیز در صورتی که ارز مورد نیاز آن ها را به دست شان برسانیم با دور زدن تحریم ها از تجارت با ایران استقبال می کنند چون با مازاد تولید رو به رو هستند و بازار خودشان اشباع شده است و بلوک غرب با رکودی که از سال ۲۰۰۸ شروع شده است درگیر هستند و در این منجلاب پرسه می زنند.

وزارت نفت ظرفیت های اقتصادی زیادی را سوخت کرد

کارشناس مسائل اقتصادی تاکید کرد: ظرفیت های اقتصادی زیادی برای وزارت نفت وجود داشت که همه آن ها را سوخت در حالی که ما نیروی مستعد جوان و کار خوبی داریم و از نظر منابع نیز غنی ترین کشور جهان هستیم به نحوی که ۱۰ درصد منابع معدنی دنیا در ایران است در صورتی که جمعیت ما یک درصد جمعیت جهان است لذا همه این ها ظرفیت هایی است که تا امروز از آن غفلت شده است.

شیخی با بیان اینکه برخی بهانه نداشتن فناوری لازم برای تولید را مطرح می کنند، عنوان کرد: بسیاری از کالاهایی که به کشور وارد می شود مشابه و بخشی از آن در کشور تولید می شود و این نشان دهنده این است که ظرفیت لازم برای تولید مابقی نیاز خود ایجاد نکردیم.

 

دولت فقط از ۳۰ درصد ظرفیت کارخانه های روغن کشی استفاده می کند

وی بیان کرد: امروز در بخش کشاورزی به واردات علوفه آن هم از نوع تراریخته وابسته هستیم در حالی که استعدادهای دشت و دمن برای تولید روغن از طریق باغبانی و کاشت درخت زیتون داریم ولی درجا می زنیم.

این استاد اقتصاد دانشگاه تهران اضافه کرد: از طرفی کنجاله و روغن را هر کدام جداگانه وارد می کنیم در حالی که از کارخانه های روغن کشی ما فقط ۳۰ درصد استفاده می شود و دولت حتی همت این را ندارد که دانه های روغنی را وارد کنند تا ظرفیت کارخانه های روغن کشی ما تکمیل شود.

 

با ادامه سوء مدیریت دولت جهش تولید اتفاق نمی افتد

شیخی خاطر نشان کرد: اگر سوء مدیریت دولت هم چنان ادامه داشته باشد جهش تولید اتفاق نمی افتد چرا که رونق تولید پیش زمینه جهش تولید است لذا قوه مجریه باید گامی موثر در راستای تقویت داخل بردارد.

وی شناسایی خلا های موجود تمام بنگاه های اقتصادی را مهم ترین اقدام دولت برای تحقق جهش تولید عنوان کرد و گفت: اولین قدم این است که دولت تمام نیازهای سرمایه در گردش را از طریق شبکه بانکی بدون بروکراسی و فوت وقت برای واحدهای تولیدی تامین کند.

کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: دومین قدم این است که دولت واردات کالاهای غیر ضروری و کالاهایی که امکان تولید آن در داخل وجود دارد را در یک بازه زمانی از قبل تعیین شده متوقف کند تا تولید کننده بتواند دست به سرمایه گذاری بزند و آن کالا را در بازه زمانی معین روانه بازار کند تا کمبودی در بازار احساس نشود.

دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه باید اصلاح شود

شیخی در ادامه مطرح کرد: دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه باید اصلاح شود و ظرفیت های بازارهای جهانی به ویژه کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای جنوبی شناسایی شود و راه های دور زدن تحریم که بنا به اظهار رییس بانک مرکزی بلدند برای بخش خصوصی به صورت برنامه ریزی شده به وجود بیاورند تا در زمان مناسب کالاهای داخلی در حجم و تناژ مورد نظر صادر شود.

وی عنوان کرد: در حال حاضر نظام بانکی ما مشکلات زیادی دارد که باید اصلاح شود و نرخ سود بانک ها نیز از حالت تعیینی به تحققی تغییر پیدا کند تا از شبهه ربا خارج شویم وهم چنین در کنار این ها، دولت باید سیاست های تجارت خارجی را اصلاح کند تا جهش در تولید به معنای واقعی تحقق پیدا کند.

 

مناطق ویژه تجاری باید جایگزین مناطق آزاد که دهانه گشاد قیف واردات کالاهای بنجل خارجی هستند، شوند

کارشناس مسائل اقتصادی اذعان کرد: دولت با اعمال سوء سیاست های تجاری مانع بزرگ تولید و صادرات و واردات شده است، مناطق آزاد باید کنترل و محدود شوند و به جای آن ها مناطق ویژه تجاری با امتیازات خاصی ایجاد کنیم چرا که مناطق آزاد دهانه گشاد قیف واردات کالاهای بنجل خارجی هستند و به تولید داخلی ضربه می زنند.

وی بیان کرد: معاونت های تخصصی وزارت خانه های نفت، بازرگانی، صنعت و معدن، ساختمان و کشاورزی باید واحدهایی که تشکل های اقتصادی را خلق می کنند تبدیل شوند.

این کارشناس مسائل اقتصادی در پایان مطرح کرد: وزارت خانه های ذکر شده برای نیروهای بیکار را در تشکل هایی که به صورت تعاونی ایجاد می شود با حمایت های بازاریابی، تخصصی، فنی، مالی و فناوری فراخوان بدهند و آن ها را در بخش تولید که در واقع بخش حقیقی اقتصاد است راه بیاندازند.

مصاحبه و تنظیم: مهدی زاده

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false