شیخی گفت:در سطح کلان اقتصاد مشکل ما حذف چند صفر از پول ملی نیست، مشکل ما بی ثباتی قدرت ارزش پول، نرخ فزاینده تورم، تلاطم در سطح عمومی قیمت ها، بهم خوردگی قیمت های نسبی در بازار، عدم نظارت بانک مرکزی و خیانت های گذشته مسئولین بانک مرکزی نسبت به مسئله ارز و قدرت پول ملی و عدم خروج از سلطه دلار و یورو است.

 

 

 

عبدالمجید شیخی کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با راه آرمان ؛در خصوص حذف چهار صفر از پول ملی با بیان اینکه هر اقدام بشر آثار خوب و بد دارد که به دلیل تنوع در آثار عقل بشر تا به الان رشد پیدا کرده است، گفت: بر همین اساس حذف  چهار صفر از پول ملی آثار خوب و بد دارد.

وی ادامه داد: آثار خوب آن این است که کار افراد در شمارش پول راحت تر می شود و همچنین یک احساس روانی به وجود می آورد که پولی که مبنا قرار می گیرد؛ پول پر قدرت است و بر همین اساس در مبادلات بین مردم نیز کار راحت تر می شود.

شیخی با اشاره به اینکه حذف چهار صفر از پول ملی در هزینه تفاوت نمی کند عنوان کرد: به این معنی که در اسکناس و تعداد سکه که به ترتیب از  ده تومان تا چک صد هزار تومانی است؛ وقتی چهار صفر حذف شود به همین تعداد باید پول های خرد تهیه کنیم.

وی افزود: بر این اساس مقیاس های کنونی را مجددا با حذف چهار صفر برای تسهیل مبادلات باید مجددا چاپ کنیم این مسئله تفاوتی در هزینه چاپ اسکناس و ضرب سکه ایجاد نمی کند؛ حذف چهار صفر از پول ملی کشور در شرایط کنونی هزینه ضرب سکه و چاپ اسکناس بر دولت تحمیل می کند و هزینه سنگین بر دوش مردم می افتد و این مسئله تحمیل هزینه به مردم است.

این کارشناس مسائل اقتصادی کشور با اشاره به مطلب فوق ادامه داد: بنابراین جو مبادلات به لحاظ محاوره ای متشنج می شود و همه باید چرتکه بیاندازیم که پول قبلی چقدر بوده و الان چه میزان است؛ این امر برای اقشاری همچون بی سوادان و مردم عامه که اهل مبادله و معامله نیستند، زحمت است؛ به طور کلی در شرایط فعلی این امر نوعی تحمیل هزینه به مردم است.

شیخی با بیان اینکه در سطح کلان اقتصاد مشکل ما حذف چند صفر از پول ملی نیست، تصریح کرد: مشکل ما بی ثباتی قدرت ارزش پول، نرخ فزاینده تورم، تلاطم در سطح عمومی قیمت ها، بهم خوردگی قیمت های نسبی در بازار، عدم نظارت بانک مرکزی و خیانت های گذشته مسئولین بانک مرکزی نسبت به مسئله ارز و قدرت پول ملی و عدم خروج از سلطه دلار و یورو است.

وی با اشاره به مطلب فوق تأکید کرد: ابتدا باید این موارد را حل می کردیم و سپس از زیر سلطه دلار و یورو باید بیرون آئیم و مبادلات پولی دو و چند جانبه انجام دهیم تا پول ملی جان و قدرت گیرد و ارزش مبادله ای بین المللی و داخلی پیدا کند و بعد از آن نقش ایوان باشیم.

این کارشناس مسائل اقتصادی کشور توصیه کرد: اقتصاد دانان کشور همه باید بازنشسته شون؛ چرا که آنان درکی از مسائل اقتصاد ملی ندارند؛این دولت متأسفانه نه تنها اقتصاد را مدیریت نکرده است بلکه با سوء مدیریتش وضعیت اقتصادی ما را بسیار متلاطم و بحرانی کرده است لذا باید کنار رود؛ پیشنهاد حذف چهار صفر از پول ملی در این زمان مصیبتی از ناحیه دولت است.

شیخی در پایان خاطر نشان کرد:توصیه ما این است که ابتدا باید ثبات در قیمت ها ایجاد کنند و ارزش پول ملی را تثبیت کنند؛ به این معنا که ابتدا اسکلت ساختمان را بنا نهند و بعد آجر کاری نقاشی را انجام دهند؛ این اقدام به نوعی نقاشی بر اسکلت ساخته نشده ساختمان است.

 

انتهای پیام/م

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری