×

منوی سایت آرمان کرمان

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

مشکل تولید کشور تامین سرمایه در گردش است/دولت به جای وعده های پوشالی،به فکر اصلاح نظام بانکی کشور باشد

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: عمده مشکلات ما به نظام بانکی بر می گردد و ما همچنان شاهد هستیم که بخش حقیقی اقتصاد از کمبود نقدینگی رنج می برد و هزینه مالی تامین اعتبار برای سرمایه در گردش بخش صنعت، کشاورزی و بعضا بخش خدمات بالاست

به گزارش ” راه آرمان “مرکز آمار با تاخیری چندماهه در انتشار نرخ رشد اقتصادی سال ۹۷، سرانجام در فروردین سال ۹۸ این آمار را منتشر کرد و پیش بینی های مطرح شده در خصوص وضعیت رشد اقتصادی کشور را درست رقم زد و ارقام منفی آن‌ باعث ایجاد فضایی روشن‌تر از قبل شد.

طبق این گزارش هرچه به سمت فصول پایانی سال ۹۷ حرکت کرده‌ایم، همواره اقتصاد با اوضاع بدتری از نظر تولید روبه رو شده است و در این بین بخش صنعت که نبض اصلی اقتصاد کشور محسوب می شود رشد ۷٫۹- درصدی را به خود اختصاص داده است.

در همین خصوص گفت و گویی با عبدالمجید شیخی که یکی از کارشناسان برجسته اقتصادی کشور است داشته ایم و علت رشد منفی بخش صنعت را بررسی کردیم که در ادامه به آن اشاره می شود؛

شیخی در گفت و گو با خبرنگار ” راه آرمان ” اظهار کرد: بازدهی  منفی در بخش صنعت یا به دلیل حجم کم سرمایه گذاری و یا کاهش ارزش افزوده نسبت به سال گذشته بوده است و حاصل آن در عمل رشد منفی است.

کارشناس مسائل اقتصادی بیان کرد: متاسفانه به دلیل  گره هایی که در حوزه پولی و مالی وجود دارد رشدی در حوزه صنعت اتفاق نمی افتد و دلیل آن هم این است که دولت به جای اینکه ساز و کار لازم برای رشد را فراهم کند فقط وعده داده است و درعمل کار خاصی انجام نمی دهد.

وی تاکید کرد: عمده مشکلات ما به نظام بانکی بر می گردد و ما همچنان شاهد هستیم که بخش حقیقی اقتصاد از کمبود نقدینگی رنج می برد و هزینه مالی تامین اعتبار برای سرمایه در گردش بخش صنعت، کشاورزی و بعضا بخش خدمات بالاست و با توجه به نرخ های فروش در بازار هنوز هم هزینه های مالی بر افزایش سطح عمومی قیمت ها غلبه دارد.

شیخی خاطر نشان کرد: در واقع بانک ها شیره جان تولیدکنندگان را می گیرند و با وجود اینکه حجم نقدینگی چهار برابر شده است ولی پولی در شریان های حقیقی اقتصاد وجود ندارد و همه در بخش مجازی یعنی دلالی و سفته بازی پول بازی و واردات جریان دارد.

این کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه مطرح کرد: رفع موانع اقتصادی تا زمانی که اصلاح کاملی در شبکه بانکی انجام نشود امکان پذیر نیست و ما هم چنام از رکود رنج می بریم .

شیخی بین کرد: این در شرایطی است که نرخ مشارکت و گرایش مردم به مصرف کالاهای داخلی در سه سال اخیر با تبلیغاتی که از طریق رسانه ملی و توصیه های مقام معظم رهبری صورت گرفته است بالا رفته است ولی متاسفانه شرایط کافی برای رونق تولید داخلی فراهم نشده است.

وی در پایان گفت: عامل کوتاهی در فراهم کردن شرایط رونق تولید داخلی، قوه مجریه و شبکه بانکی است و مقصر اصلی آن هم بانک مرکزی است چرا که مشکل تولید ما تامین مالی خصوصا سرمایه در گردش است و گره های صنعت از همین طریق حل می شود.

مصاحبه و تنظیم: مهدوی

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false