مدیرکل اوقاف و امورخیریه  استان کرمان گفت: موقوفات بهترین پشتوانه اقتصادی دین می باشند و اگر بخواهیم موقوفات احیاء  شوند لازمه اش این است  که اصل وقف را آباد کنیم .

 

 

 

 

به گزارش راه آرمان؛ هفتمین نشست روحانیون شهر کرمان با موضوع وقف و روحانیت به همت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان، با حضور حجت الاسلام علیدادی سلیمانی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان ، آیت الله سید یحیی جعفری ا مام جمعه و نماینده پیشین ولی فقیه در استان و رئیس شورای حوزه علمیه کرمان و با حضور جمع کثیری از روحانیون  در محل مهدیه حضرت امام خامنه ای اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان کرمان برگزارشد.

حجت الاسلام اسماعیل تدینی مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان در این همایش در ابتدای سخنان خود ضمن تشکر از خدمات تمام کسانی که در دستگاه اوقاف تلاش می کنند گفت:  موقوفات به برکت انقلاب شکوهمند اسلامی احیاء و متولد شدند، و اگر انقلاب اسلامی شکل نمی گرفت موقوفه ای هم در کار نبود زیرا رژیم پهلوی با طرح اصلاحات ارزی  تیشه به ریشه موقوفات زد.

وی افزود: به برکت انقلاب اسلامی و فتوای تاریخی امام راحل موقوفات به حالت وقفیت خود بازگشت و سازمان اوقاف توانست طی چهل سال گذشته به عنوان یک سازمان ولایی به مسیر خودش که همان احیای موقوفات است ادامه بدهد.

مدیرکل اوفاق و امور خیریه استان کرمان با بیان اینکه امروز سازمان اوقاف تنها نهادیست که دو پست ریاست سازمانی و هم نماینده ولی فقیه در مدیریت خود دارد، به اهمیت عملکرد این سازمان پرداخت و گفت: فعالیت سازمان اوقاف در چهار چوب نیات واقفین خیراندیش و منویات مقام معظم رهبری می باشد.

حجت الاسلام تدینی در ادامه سخنان خود ترویج فرهنگ وقف را مورد توجه جامعه روحانیت خطاب قرار داد وافزود: حوزه ترویج فرهنگ وقف در حوزه کار و فعالیت روحانیت می باشد و باید سعی شود سنت حسنه وقف بیش از پیش در جامعه ترویج پیداکند و از حالت فراموشی درآید.

وی به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت مقوله وقف اشاره کرد و گفت: ایشان در تعریفی از وقف میفرمایند: فرهنگ و تاریخ ما وامدار واقفان خیراندیشی است که جهان را به دور ازفقرو جهل و محرومیت می خواستند و در راستای این شعار خطیر و مهم وظیفه روحانیون در ترویج فرهنگ وقف مهم است.

بیش از ۶۰ درصد اراضی شهر کرمان موقوفه است

مدیر کل اوقاف استان گفت: بیش از ۶۰ درصد اراضی شهر کرمان موقوفه است که این مهم نشان از عشق ،ارادت و دیانت مردم این استان به سنت حسنه وقف دارد، اما متاسفانه امروز شاهد برخی بی مهری ها  نسبت به موقوفات  هستیم و آن نبود اطلاع کافی مردم نسبت به احکام شرعی و مسائل حقوقی وقف می باشد.

وی ادامه داد: بیش از ۸۰ هزار مستاجردر اراضی موقوفات استان داریم که بیشتر این مستاجران هیچ رابطه استیجاری با اوقاف ندارند  و بیش از یک هزارو  ۶۰ ارگان و نهاد دولتی ، در حوزه املاک وقف  دارای ملک می باشند ، که بیشتر این متصرفین نسبت به احقاق حق موقوفه ای که در آن متصرف شدند کوتاهی دارند که این از نظر شرعی و هم از نظر قانون و حقوق وقف  مشکل دارد.

وجود ۴۵ موقوفه با نیت حوزه های علمیه در کرمان

 حجت الاسلام تدینی تصریح کرد:یکی  از وظایف روحانیت به عنوان مروجان وقف آگاهی دادن به مردم نسبت به قوانین شرعی و حقوقی وقف می باشد .

 مدیر کل اوقاف کرمان در ادامه سخنان خود به تعداد  موقوفاتی که با نیت حوزه های علمیه استان وقف می باشند پرداخت و گفت: دراستان کرمان موقوفات زیادی وقف حوزه های علمیه و مخارج طلبه های حوزوی می باشند که در حدود ۴۵ موقوفه در سطح استان با نیت  این مهم وقف می باشد.

وی با اشاره به  اقدامات اوقاف در احقاق حقوق موقوفات افزود: دفتر رسیدگی به مدیریت موقوفات حوزوی استان را با همکاری امام جمعه محترم  و خود طلاب استان راه اندازی کردیم و تا کنون بیش از ۵ هزار رقبه از موقوفات حوزه های علمیه استان مورد رسیدگی ،احصاء و شناسنامه دار شده که در نوع خود تا کنون توانسته است بسیاری از مشکلات اراضی موقوفات حوزوی را مرتفع کند.

حجت الاسلامی تدینی در ادامه بیانات خود با  نمایش چند اسلاید از اراضی موقوفات مدرسه محمودیه و پلاک های موقوفات ظهیر الدوله  که متعلق به مدرسه ابراهیمیه  شهر کرمان می باشد به مشکلات و تصرفات املاک این موقوفات پرداخت.

موقوفات بهترین پشتوانه اقتصادی دین 

وی در پایان سخنان خود با بیان این مطلب مهم که موقوفات بهترین پشتوانه اقتصادی دین می باشند، اظهار داشت: اگر بخواهیم موقوفات احیاء  شوند لازمه اش این است  که اصل وقف را آباد کنیم و باید همگی کمک کنیم و به  این باور برسیم که عمران موقوفات ضمن آبادانی وقف در رفع مشکلات جامعه و خدمت به مردم موثر است.

انتهای پیام/م.ن

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبری